Platnost příspěvku skončila 31. 1. 2021!

Na pracovní stáž klidně až za oceán

Eva Urbančíková z Ekonomické fakulty vyjela na zahraniční stáž až za oceán - do Kanady. Jak se k výjezdu na stáž dostala a co všechno zažila, se dozvíte v následujícím článku.

Jednoho zářijového dne jsem seděla u nabídek zahraničních stáží a rozhodovala se, zda podniknout další dobrodružství. Měla jsem za sebou půlroční studium v rámci programu Erasmus+ ve finské Jyväskyle a přemýšlela jsem, že bych zkusila vyjet ještě jednou, tentokrát na praktickou stáž, která mi pomůže získat zkušenosti v oboru. Podala jsem přihlášku do výběrového řízení na Stipendium VŠB-TUO a zaregistrovala se na portálu organizace AIESEC, která mi pomohla s výběrem destinace i samotné stáže.

Nakonec mi skrze AIESEC přišla pozvánka na Skype pohovor až z kanadského Toronta. V tamní neziskové organizaci hledali asistenta manažerky, který pomůže s propagací jejich hlavní akce pro stovku rodin s dětmi. Poslání organizace mi bylo blízké a jednalo se navíc o stáž v mém oboru. Neváhala jsem tedy a zkusila své štěstí. Když mi o pár týdnů později přišel e-mail, že to vyšlo a za dva měsíce mám letět do Toronta, zajásala jsem a okamžitě začala vyřizovat víza a letenky.

Home Alone 2 - Ztracena v Torontu

Příjezd byl perfektní. Členové AIESEC Toronto mě vyzvedli na letišti s úsměvem na tváři a cedulkou „Welcome to Toronto, Eva!“ Všechny mé obavy šly rázem stranou a já byla šťastná jak blecha, když mě ubytovávali u sebe na bytě. Během prvních dnů mi pomohli zorientovat se ve městě a zařídit kanadskou SIM. Ukázali mi spoustu zajímavých míst a na narozeniny mi připravili překvapení v podobě výletu na Center Island a narozeninového dortu.

Členové AIESEC Toronto mě vyzvedli na letišti s úsměvem na tváři a cedulkami 'Welcome to Toronto, Eva'

Narozeniny na Centre Islandu s AIESECem Toronto

Toronto je obrovské, se svými dvěma a půl miliony obyvatel jde o největší (nikoliv hlavní) město Kanady. Přestože jsem bydlela i pracovala v downtownu, denně jsem nachodila i deset kilometrů. Město je plné kontrastů. V jednu chvíli si razíte cestu davem turistů pod televizní věží a o pár minut později sedíte na klidné pláži u jezera Ontario. Najdete tady všechny národnosti světa (a taky všechny možné kuchyně světa). Toronto je známé pro svou multikulturalitu. Většina lidí, co jsem tady poznala, pochází z Číny, Hong Kongu, Japonska, Británie, Mexika nebo USA. Rodilé Kanaďany zde najdete stěží, a když už je potkáte, obvykle pochází z jiného města.

Stejné to bylo i u mě na stáži v neziskovce Wildlands League. Téměř všichni kolegové pocházejí odjinud. O to zajímavější ale bylo se dozvídat o všech kulturních odlišnostech a jejich zkušenostech. Mou náplní práce bylo pomáhat s přípravou a propagací kanoeingové akce pro rodiny s dětmi, která má za cíl zvýšit povědomí o tamní chráněné oblasti a ohrožených druzích zvířat. Samotná organizace má v Kanadě velké jméno a bedlivě sleduje veškerá rozhodnutí vlády, která by mohla být v rozporu s udržitelným rozvojem. Bylo neuvěřitelně naplňující být součástí důležitého projektu, který se snaží o to, aby i budoucí generace měly nadále přístup k pitné vodě a čistý vzduch, aby nevymřely unikátní druhy zvířat a aby chráněná půda zůstala skutečně člověkem nedotčená.

Yonge-Dundas je takovým menším Times Square

Samotné náklady v Kanadě jsou dost drahé a daly by se přirovnat k životu ve Skandinávských zemích. Stipendium VŠB-TUO mi ale pomohlo pokrýt běžné denní výdaje. V levnějších supermarketech najdete potraviny za naše ceny a potřebné vybavení do kuchyně se dalo taky sehnat za rozumné peníze. Namísto drahých restaurací jsem si tak nosila krabičky s vlastním obědem a spoustu exotických jídel ze světové kuchyně jsem ochutnala na mezinárodních kuchtících večerech s organizací AIESEC. Místo utrácení za drahou hromadnou dopravu jsem po městě chodila pěšky a víkendové výlety podnikala levným Megabusem. Navíc, i v rámci mé stáže jsem měla možnost cestovat s manažerkou mezi městy a objevit další zajímavá kanadská místa.

Byla to neuvěřitelná zkušenost, která mi přinesla nejen cennou položku do životopisu, ale především ohromnou zkušenost do života. Neváhejte a zkuste to taky. Uvidíte, že vám to pomůže poznat svět z jiné perspektivy, pochopit jinou kulturu a zvyky, a obohatit tak svůj každodenní život.

Vloženo: 20. 1. 2020