Platnost příspěvku skončila 28. 2. 2021!

Nová multimediální učebna FEI VŠB-TUO otevře cestu nejen mezifakultní spolupráci

Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava se může pyšnit novou laboratoří Multimediální studio na výrobu a distribuci audiovizuálního obsahu.

Laboratoř bude sloužit zejména pro výukové účely, největší využití najde v předmětech Multimediální technika I a II, jeden kurz se zabývá tvorbou multimediálního obsahu a druhý jeho distribucí. Součásti vybavení laboratoře je klíčovací stěna pro vytváření virtuálního studia, osvětlení, ozvučení a samozřejmě několik kamer. Za zdí ve vedlejší místnosti je režie, ze které budou studenti dávat pokyny do studia, ovládat nasvícení, přepínat záběry z kamer, nechybí zde pult zvukaře a samozřejmě pracoviště pro střih a editaci videa. „Studenti se zde seznámí s technikou TV studií, tato laboratoř nám dlouhá léta chyběla,“ uvádí prof. Miroslav Vozňák, vedoucí Katedry telekomunikační techniky.

V rámci katedry funguje také multimediální kroužek pro děti ze základních škol. Ty mají díky mobilním telefonům ke kamerám a novým aplikacím na videa snadný přístup, proto je doktor Přemysl Mer, který kroužek vede, učí, že s telefonem nenatočí všechno. „Na začátku se učíme o kompozici obrazu, o jeho sestavení a záběrech, na konci pak děti natočí a sestříhají vlastní video,“ vysvětluje pedagog. Další volnočasové aktivity má katedra v plánu v součinnosti se sdružením Educa TV o.p.s.

Laboratoř multimediální techniky FEI VŠB-TUO vznikala přibližně jeden rok a inspirací byly obdobné laboratoře na zahraničních univerzitách. „Tato laboratoř je pro všechny studenty se zájmem o multimediální techniku a uvítáme nápady z jiných fakult, co by se ve studiu mohlo natočit našimi studenty v rámci výuky,“ říkají Miroslav Vozňák a Přemysl Mer. Výuka v nové laboratoři byla zahájena v letním semestru 2020.

Vloženo: 19. 2. 2020