Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

Studijního pobytu v zahraničí se nebojte, nebudete litovat

Student Fakulty strojní, Ladislav Carbol, vycestoval v zimním semestru akademického roku 2019/2020 na svůj druhý studijní pobyt. Poprvé vycestoval do Singapuru, podruhé si vybral Malajsii.

Rozdíly mezi Evropou a Asií vnímal hodně intenzivně. "Je to absolutně jiný svět, v tom mi dá jistě za pravdu každý, kdo se do jihovýchodní Asie vypravil,” říká Ladislav na začátek. Největší rozdíly vidí v mentalitě tamějších lidí. “Jsou velice přátelští, otevření, vstřícní a nápomocní, to pro mě bylo velmi příjemným překvapením,” usmívá se.

Od dalšího studijního pobytu v Asii ho nikdo z jeho blízkých neodrazoval. “Mé okolí, všichni přátelé a blízcí, měli možnost sledovat, jak úžasný pro mě byl život v Malajsii, setkal jsem se s obrovskou podporou, a dokonce za mnou pár lidí do Asie přijelo.”   Příprava na studijní pobyt je hodně individuální, Asie je navíc hodně specifická, co se výjezdů týče. “Doporučuji studijní pobyt každému, komu se podobná příležitost nabízí. Kdybych měl možnost jet každý semester do zahraničí, neváhal bych ani minutu,” říká Ladislav. Říká, že pobyt ho změnil. “Když se na sebe, v době před pobytem, dívám, nemůžu uvěřit tomu, jakou změnou jsem prošel. Samochvála smrdí, ale já se prostě pochválit musím,” směje se.

Benefitem studia v zahraničí je jednoznačně příležitost rozmluvit se anglicky. “Já osobně jsem do Asie s dost bídnou znalostí angličtiny. Po svém návratu jsem si ale našel super práci, právě díky své angličtině,” přibližuje. Od svého návratu tak denodenně sbírá ovoce svého studijního pobytu v zahraničí. Pobyt mu nic nevzal, maximálně peníze. “Dost jsem si tam užíval, a proto jsem dost utratil. Beru to ale jako nejlepší životní investici,” usmívá se Ladislav. Studijní pobyty mu změnily pohled na svět, otevřely mu oči a urovnaly hodnoty v životě. “Je mi jasné, že každému z nás dá zahraniční pobyt něco jiného, protože každý jsme jiný. Každý si z dané situace vezme to, co mu bude chutnat nejvíce,” uzavírá. Nebojte se vyjet, neváhejte. Nebudete litovat.

Vloženo: 2. 3. 2020