Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

To nejdůležitější, co potřebujete vědět o 5G

To nejdůležitější, co potřebujete vědět o 5G
Odpovídáme na nejčastější dotazy týkající se 5G sítě.

Co je to 5G?

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí, která bude navazovat na 4G LTE. Její výhodou je vyšší přenosová rychlost a velmi nízká zpoždění v přenosu signálu, tzv. nízká latence. Tato síť je určena zejména pro specifické průmyslové aplikace s požadavkem na připojení vysokého množství zařízení. Uživatelům je poskytováno až gigabitová rychlost přenosu.

 Co 5G síť přinese?

5G síť můžeme nasadit na aplikace, které vyžadují zmíněnou velmi nízkou latenci. Uplatní se tedy při řízení výrobních technologií u robotizovaných a digitalizovaných výrobních linek, dále v oblasti IoT, senzorických systémů, biomedicínského inženýrství, v dopravě a další oblastech, kde se předpokládá kombinace požadavků na vysokou rychlost, nízké zpoždění a vysoký počet připojených zařízení na malém prostoru.

 Jak je VŠB-TUO s přípravou daleko?

Funkční 5G síť v České republice zatím není, nicméně její spuštění je na spadnutí. U nás se jí dočkají zejména studenti, akademičtí a vývojoví výzkumní pracovníci. Pilotní 5G síť je ve výstavbě a bude spuštěna v průběhu roku 2020. Aktuálně pokrývá vnitřní prostory dvou budov a venkovní dopravní koridor. Přesněji prostory budované tzv. Smart Factory, tedy univerzitní chytré mini továrny s robotizovanou výrobní linkou a dalšími prvky Průmyslu 4.0, dále Centrum aditivní výroby s 3D tiskem, nezbytným pro výrobu součástek, kde vědci připravují senzorické sítě pro sledování kvality ovzduší a v neposlední řadě zmíněný venkovní dopravní koridor pro provoz autonomně řízených vozidel, přepravující komponenty pro skladování a výrobní proces. V trase dopravního koridoru je pokryt i sharepoint, tedy místo s možností pro možnost výpůjčky sdílených vozidel. 5G síť pokrývá navíc v jedné z budov také plochu tzv. Home Care, což jsou pozorovací byty pro sledování a behaviorální analýzy ubytovaných osob, v našem případě osob v seniorním věku. V další fázi dojde k rozšíření do celého porubského kampusu.

Dosáhne na 5G síť i běžný uživatel?

Ano, podmínkou ovšem je, aby jeho mobilní telefon tuto technologii podporoval. Takové telefony už existují, zatím ale pro provoz 5G není v ČR harmonizováno žádné pásmo. Jakmile dojde k harmonizaci takového pásma, bude mít člověk v telefonu téměř všechny generace technologií, a připojí se k té nejlepší. Nicméně 5G síť v našem univerzitním kampusu bude v této chvíli čistě technologická.

 A jak se taková 5G síť zavádí?

V první fázi se využije jádra 4G sítě, na který se napojí radiové jednotky 5G. Sítě pak budou fungovat každá zvlášť, ale budou spolu komunikovat – předávat si informace o uživateli.

Představují 5G sítě riziko pro lidské zdraví?

Dle Českého telekomunikačního úřadu nepředstavují. Co se týče rozsahu dnes užívaných frekvencí, tak je 5G řádově srovnatelné s Wi-Fi s tím, že o několik řádů nižší je míra expozice v elektromagnetickém poli. Vliv na lidské zdraví dosud nebyl prokázán a není evidován žádný konkrétní doložený případ. Přesto jsme se rozhodli v našem případě zapojit odborníky univerzity, kteří se ve spolupráci se společností T-Mobile aktuálně věnují shromáždění dostupných poznatků na celosvětové úrovni a dále za nedlouho provedou opakovaná praktická měření elektromagnetických a analýzy v blízkosti integrovaných prků 5G sítě naší kampusové živé laboratoře. S výsledky a důležitými poznatky se rádi podělíme s odbornou i neodbornou veřejností.

 

 

 

Vloženo: 25. 3. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět