Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2021!

VŠB-TUO do boje proti koronaviru zapojila odborníky na 3D tisk a materiálové vědy

VŠB-TUO do boje proti koronaviru zapojila odborníky na 3D tisk a materiálové vědy
Centrum 3D tisku Protolab se společně s Fakultou materiálově-technologickou, Fakultou elektrotechniky a informatiky, Hornicko-geologickou fakultou a Fakultou bezpečnostního inženýrství vydává do boje proti koronaviru.

Pod záštitou VŠB – Technické univerzity Ostrava a Fakulty strojní spustilo projekt na podporu výroby ochranných pomůcek pro zdravotníky. Do něj se zapojilo celkem čtrnáct různých pracovišť univerzity, která zapůjčila 3D tiskárny ze svých laboratoří i z domovů svých výzkumníků.

„Tisková farma“ o kapacitě až 67 stolních 3D tiskáren vyrostla v kampusu VŠB – Technické univerzity Ostrava, centrum už objednalo přes sto kilogramů filamentu a do Ostravy putuje také tuna práškového materiálů, kterou pro tyto účely uhradí Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Úzce spolupracujeme také se Statutárním městem Ostrava, která zprostředkovalo zapůjčení další více něž dvacítky 3D tiskáren. Cílem projektu je dostat štíty tam, kde je potřebují – do nemocnic, domovů seniorů, léčeben dlouhodobě nemocných, charit či soukromých ordinací pro zajištění chodu zdravotní péče a ochrany zdravotníků při výkonu jejich práce. Na projektu univerzitní centrum 3D tisku Protolab spolupracuje s vývojovou dílnou IdeaHub Moravskoslezského inovačního centra Ostrava, a.s., která pomáhá s řezáním štítů laserovým paprskem. Denní výrobní kapacita 3D tiskáren je okolo 255 štítů při nonstop provozu. „Dokud nám to omezené zásoby materiálu dovolí, budeme štíty dodávat zdarma,“ říká za centrum 3D tisku Protolab Marek Pagáč. 

Centrum se zapojilo také do organizované výroby adaptérů pomocí 3D tisku. Sloužit budou maskám Decathlon Subea. Denně jich v Protolabu vyrobí padesát kusů. Paralelně centrum spustilo také výrobu štítů pro Fakultní nemocnici Ostrava, která jich potřebuje pět tisíc. „Tisknout budeme z polymerního prášku, který je certifikován pro styk s kůží a vhodný do zdravotnictví,“ vysvětluje Petr Štefek. Jak přiznává, jednání nejsou jednoduchá, neboť s ohledem na současnou situaci má centrum omezené množství materiálu, přislíbená tuna prášku, kterou objednal a hradí MSK, již putuje do Ostravy.

Krom štítů centrum pracuje i na výrobě zjednodušených respirátorů (polomasek), které vyrábí rovněž z práškového polymeru v objemu okolo dvou set kusů denně. S prorektorkou VŠB – Technické univerzity Ostrava pro vědu a výzkum Janou Kukutschovou spolupracují i na výrobě odběrových tyčinek pro odběr stěrů z nosní dutiny a krku, ze kterého se zjišťuje přítomnost viru v těle člověka. Tato aktivita běží ve spolupráci s MSK a Zdravotního ústavu Ostrava.

Kapacita Centra 3D tisku Protolab bude využita přibližně na deset týdnů. Distribuci na potřebná místa zajistí VŠB – Technická univerzita Ostrava v propojení s MSK i do odlehlých částí Moravskoslezského kraje. „Jsme ve spojení se skupinou nadšenců, která již několik dnů řeší podobný projekt po své ose a připravuje poptávkový web,“ uzavírá za Protolab Marek Pagáč.

 

Vloženo: 26. 3. 2020
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět