Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2021!

Vzkaz rektora prof. Václava Snášela zaměstnancům univerzity

Vážení zaměstnanci, vážení doktorandi, milí kolegové,

po náročném maratonu nařízení, příkazů, zasedání krizového štábu, nonstop komunikace a změn v samotné podstatě fungování naší instituce se na Vás obracím jako na hybnou sílu naší univerzity. Zažíváme zcela mimořádnou a těžkou situaci. Týká se nás všech osobně i pracovně, klade na nás vysoké nároky. Společnost od nás čeká pomoc při řešení problémů způsobených epidemií, studenti očekávají řešení svých studijních povinností. V této nelehké době je potřeba se plně věnovat běžícím projektům, zakázkám a současně připravovat nové projekty a zakázky. To vše je komplikováno nejasným vývojem u našich zahraničních a průmyslových partnerů.

Chtěl jsem Vás všechny vyzvat ke spolupráci napříč univerzitou. Pod vedením paní prorektorky prof. Kukutschové naši chemici pracují na pomoci při přípravě dezinfekce pro Moravskoslezský kraj. Naši odborníci na 3D tisk řeší vývoj štítů, respirátorů a jsou zde desítky dalších, kteří řeší pomoc potřebným. Toto vše v podmínkách s nedostatkem základních zdrojů pro řešení těchto úkolů. Jsem na všechny hrdý a moc jim děkuji. Stejně tak jsem hrdý na všechny z Vás, kteří jste se do pomoci dalším zapojili. A držím palce všem těm, kteří se doma musí učit s dětmi.

Musíme se připravit na dvě skutečnosti. Za prvé žádná kontaktní výuka v tomto semestru už nebude. Vše se musí zvládnout online. Naším primárním cílem je dokončit semestr, zápočty, zkoušky, odevzdání závěrečných prací a státnice.

A tou druhou skutečností je, že i přes snahu naší vlády o zmírnění dopadu epidemie na ekonomiku, nastane krize. Bude se týkat především našich zdrojů ve smluvním výzkumu, ale i dalších oblastí.

Když jsem nastupoval do funkce rektora, nikdy mě nenapadlo, že budu muset naši univerzitu uzavřít. Vize o tom, jak budeme pracovat na jejím vývoji kupředu, stále platí. Naše buducnost je v našich rukách. Spolupráce byla mottem, které jsem si zvolil do svého volebního programu, pokud budeme spolupracovat, zvládneme problémy, které před námi stojí.

Ješte jednou děkuji všem za  přístup k řešení problémů v této nelehké době.

Na závěr bych chtěl všem popřát pevné zdraví.

Václav Snášel

rektor