Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2021!

VŠB – Technická univerzita se zapojila do iniciativy evropských univerzit U!REKA

U!REKA, Urban Research and Education Knowledge Alliance, stojí na partnerství osmi vzdělávacích institucí napříč Evropou.

Krom naší univerzity se do iniciativy zapojily i univerzity z Německa (Frankfurt University of Applied Sciences), Nizozemska (Amsterdam University of Applied Sciences), Velké Británie (Edinburgh Napier University), Belgie (HOGENT University of Applied Sciences and Arts), Norska (Oslo Metropolitan University), Finska (Metropolia University of Applied Sciences in Helsinki) a Portugalska (Politecnico de Lisboa).

Cílem této inciativy je vytvořit podmínky pro spolupráci evropských univerzit, jejichž studenti a zaměstnanci budou díky tomu schopni komunikovat v různých jazycích, přes hranice a napříč obory. „Budou schopni se zasadit o řešení velkých společenských problémů z hlediska technického a technologického, a nedostatků určitých dovedností a kvalifikací na evropském kontinentě,“ přibližuje Igor Ivan, prorektor pro komercializaci a spolupráci s průmyslem VŠB-TUO.

Důraz je kladen na vzdělávání studentů (a zaměstnanců) a zvýšení jejich uplatnění na pracovním trhu. Důležitá je ale také věda a výzkum. „Iniciativa nezapomíná ani na zaměstnance univerzit. Chceme v lidech na univerzitě rozvíjet dovednosti 21. století,“ dodává prorektor. Iniciativa je natolik ambiciózní, že může napomoci vzniku nové, prohloubené spolupráce mezi evropskými vysokými školami a univerzitami. Ačkoliv projekt nakonec nebyl vybrán k financování, všichni členové aliance souhlasili, že i nadále budou pokračovat v úzké spolupráci především v oblasti mobilit studentů a akademiků a rovněž v oblasti vědy a výzkumu.

Vloženo: 24. 8. 2020