Platnost příspěvku skončila 29. 10. 2022!

Slovo rektora prof. Snášela

Milí studenti, vážení zaměstnanci,

tento týden slaví naše republika své narozeniny. Nacházíme se ale ve složité době, která se týká každého z nás, celého státu, našeho zdravotnictví, průmyslu i školství. Všichni víme, že slavit ani vlastně nejde.  Současná situace rozděluje společnost, přátele i rodiny, a to myšlenkově i skutečně fyzicky. Vhání nás do izolace. Prací a školou z domu jsme nuceni mezi nás a další osoby vložit techniku jako prostředníka pro komunikaci. Ne každý to ale zvládá, například nám, pedagogům, velmi chybí osobní interakce se studenty. A také se obáváme o jejich studijní výsledky. Obavy máme i o naše letošní prváky, pro které bylo ukončení střední školy velmi náročné a ve vyučování u nás ani nenasbírali dostatek zkušeností. Přitom výuka na vysoké škole má jiná pravidla, systém je hlavně o osobním přístupu každého studenta a o jeho zodpovědnosti.

Jedna z věcí, která není nyní tak patrná, a týká se naší univerzity, je skutečnost, že univerzita z latinského „universitas“ znamená také společenství. Současná doba nám jen stěží dovolí budovat ten náš malý velký univerzitní vesmír, budovat sounáležitost mezi studenty a jejich pedagogy, studentské skupiny, vztahy mezi kolegy. A to je věc, která mě osobně velmi mrzí. Téměř rok se chystala akce Univerzita sobě, jejímž ústředním motivem je právě sounáležitost, hrdost, radost z úspěchů univerzity, důraz na to, že jsme součástí celku a každý v něm má svou důležitou roli. Nakonec sice proběhne v on-line režimu, ale stejně jako u festivalu Art and Science, TechnikyRun nám budou chybět zážitky ze setkání s ostatními. Snažme se tedy to neviditelné, to „universitas“ budovat i tak. Někdy je to jen o pozdravu na chodbě, někdy o milé větě v e-mailu nebo o občasném zavolání. Jsou to sice drobnosti, ale pomůžou nám překonat toto nelehké období a usnadní návrat k běžnému univerzitnímu životu.

S pozdravem a přáním pevného zdraví.

Václav Snášel, rektor

Vloženo: 26. 10. 2020