Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 10. 2021!

ICEI z offline do online světa aneb čím jsme adaptabilnější, tím větší máme šanci uspět

ICEI z offline do online světa aneb čím jsme adaptabilnější, tím větší máme šanci uspět
Pátý ročník mezinárodní vědeckovýzkumné konference, International Conference on European Integration 2020,týkající se evropské integrace, se konal 3. a 4. prosince 2020. Jaký byl? Přečtěte si článek Petry Doleželové a Michaely Staníčkové.

George Bernard Shaw jednou řekl, že „jediná cesta k vědění je činnost“, a tak ani nepříznivá situace způsobená pandemií Covidu-19 nezastavila mezinárodní vědeckovýzkumnou konferenci o evropské integraci – 5th International Conference on European Integration 2020 (ICEI 2020). V jiném čase, v jiné podobě ale stejně zajímavá jako vždy, takový byl v pořadí již pátý ročník konference shromažďující odborníky zabývající se evropskou integrací a mezinárodní problematikou ze všech koutů světa. 

Jelikož se Covid-19 v České republice rozšířil dříve, než konference ICEI 2020 stihla v tradičním květnovém termínu roztáhnout svá křídla a odstartovat, byli organizátoři nuceni ji z bezpečnostních důvodů odsunout na konec roku v naději, že se zdravotní situace jak v tuzemsku, tak zahraničí zlepší. Na jaře si málokdo dokázal představit, co všechno nás ještě v tomto roce čeká, a tak se organizátoři stále drželi naděje, že přece jen se konference uskuteční. Přání však nemusí nabýt reálné podoby, proto, když bylo v říjnu jasné, že národní opatření a zhoršující se situace kolem pandemie v okolních zemích nedovolí osobní přítomnost účastníků na ICEI 2020, organizátoři konference byli nuceni urychleně konat. Odhodlání a úsilí organizátorů nakonec přineslo své ovoce, neboť 5. ročník konference získal novou, do té doby nevyzkoušenou, virtuální podobu a ICEI 2020 tak změnila svůj offline mód na online, tedy tzv. e-ICEI 2020.

První virtuální e-ICEI 2020 se konala 3. - 4. 12. 2020 a tentokrát můžeme bez nadsázky říci, že se účastníci na konferenci cítili opravdu jako doma. Většina z nich totiž kvůli nepříznivé situaci způsobené pandemií byla nucena své příspěvky prezentovat přímo z domova. Ostatní prezentující využili své kanceláře na poloprázdných univerzitách či jiných vědeckovýzkumných pracovištích. A ačkoliv situace nepřála tomu, aby se účastníci sešli osobně tak, jak bylo zvykem v předchozích ročnících ICEI, tedy tradičně v prostorách Mercure Ostrava Center Hotel, jednání a diskuse nebyly o nic méně zajímavé než v předchozích letech, a rovněž mezinárodní rozměr konference byl zachován díky účastníkům z dvanácti různých zemí světa.

Z celkového počtu 108 příspěvků, na nichž se podílelo 191 autorů, přičemž 54 příspěvků pocházelo od tuzemských autorů a 54 příspěvků od zahraničních účastníků je patrné, že se jedná o vyrovnané rozložení (dalo by se říci nediskriminační). Ke konferenci se již po několikáté, dá se říci tradičně, připojili kolegové ze Slovenska, Polska a Maďarska, tedy převážně ze zemí Visegrádské čtyřky. Nechyběly ani příspěvky účastníků pocházejících ze vzdálenějších zemí jako je Japonsko, Brazílie, Rusko, Gruzie či Ukrajina.

Konference probíhala v gesci Katedry mezinárodních ekonomických vztahů (dříve Katedry evropské integrace) ve spolupráci s dalšími partnerskými organizacemi. Generálním partnerem konference byl Moravskoslezský kraj. Hlavním partnerem konference byla EU Office/Knowledge Centre, Česká spořitelna, a.s. Konferenčními partnery byli Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Zastoupení Evropské komise v České republice, Úřad vlády ČR a Eurocentrum Ostrava. Odbornou záštitu konferenci poskytli Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Konference byla slavnostně zahájena přímým přenosem plenárního zasedání, na němž účastníky přivítala odborná garantka konference, doc. Ing. Lenka Fojtíková, Ph.D., a vedoucí Katedry mezinárodních ekonomických vztahů, Ing. Lukáš Melecký, Ph.D. Za vedení univerzity a Ekonomické fakulty se plenárního zasedání zúčastnili rektor VŠB-TU Ostrava  prof. Václav Snášel, CSc. a děkan Ekonomické fakulty doc. Vojtěch Spáčil, CSc. V úvodním proslovu poukázala odborná garantka konference na její význam: „Skutečnost, že opakujeme tuto akci již po páté, odráží úspěch předchozích konferencí a potvrzuje trvalý zájem odborníků vzájemně diskutovat nad jejich výzkumem zaměřeným do různých oblastí evropské integrace.“

Účastníky konference přivítali také zástupci některých partnerů, tedy vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice Mgr. Ing. Dana Kovaříková, ředitel Odboru komunikace o evropských záležitostech JUDr. Mgr. Igor Blahušiak, Ph.D. a analytička EU Office/Knowledge Centre České spořitelny, a.s. Ing. Tereza Hrtúsová. 

Odborné přednášky, které zazněly na konferenci a byly prezentovány zástupci partnerských organizací, se soustředily zejména na budoucí výzvy pro Evropskou unii a řešení současných aktuálních problémů, které se vyskytují v různých oblastech společenského života. Vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice, Mgr. Ing. Dana Kovaříková, přednesla přednášku na téma Europe in a Changing World Order. Ředitel Odboru komunikace o evropských záležitostech, JUDr. Mgr. Igor Blahušiak, Ph.D., uvedl přednášku na téma Challenges and Opportunities for the European Union after the Unprecedented Year of 2020. Ekonomický expert, analytik a konzultant specializující se na problematiku Evropské unie, Ing. Petr Zahradník, MSc., působící mimo jiné v EU Office/Knowledge Centre, České spořitelny, a.s. a Evropském hospodářském a sociálním výboru EU, uvedl téma EU Cohesion Confronted by the Pandemic: A Current State and Future Expectations. Ing. Zdeněk Čech, Ph.D., M.A., působící jako vedoucí týmu ekonomických analýz na Zastoupení Evropské komise na Slovensku, přednesl přednášku na téma EU’s Economic Policy Response to the COVID-19 Crisis.

Konference probíhala celkem ve čtrnácti virtuálních místnostech, tzv. e-rooms, věnovaných jednotlivým tematickým okruhům. První den konference byly příspěvky a diskuse zaměřeny především na oblasti koheze, konkurenceschopnosti a konvergence, vnějších vztahů se zacílením na obchod, vnitřní trh a ekonomickou integraci. Druhý den konferenčních jednání témata směřovala do oblasti hospodářské politiky a finanční problematiky.

 A jaké jsou klíčové body pátého ročníku ICEI 2020?

• Nový, neočekávaný, náročný, virtuální, ale úspěšný koncept.

• V číslech: 1-2-4-9-12-39-56-77-108-180-191-200-540-∞

- 1. online ICEI = e-ICEI 2020.

- 2 díly tištěného sborníku.

- 4 odborné přednášky konferenčních partnerů.

- 9 konferenčních partnerů.

- 12 různých zemí původu účastníků.

- 39 prezentací na konferenčním programu.

- 56 pasivních účastníků.

- 77 aktivních účastníků.

- 108 příspěvků ve sborníku.

- 180 kusů tištěných sborníků.

- 191 autorů příspěvků ve sborníku.

- 200 kusů sborníku v elektronické podobě (CD).

- 540 minut jednání ve virtuálním světě prostřednictvím Microsoft Teams.

- ∞ Nekonečné hodiny organizování, příprav, administrativy, technického zabezpečení, psaní e-mailů, schůzek, networkingů, brainstormingů, telefonování a dalších nezbytných činností, díky nimž byla ICEI 2020 úspěšně dokončena.

Konference slouží zejména jako platforma pro prezentaci výsledků vlastního výzkumu, sdílení informací, hledání a nacházení nových možností spolupráce. Hlavním mottem pátého ročníku konference ICEI 2020 byly soudržnost, spolupráce, sounáležitost se společným prvkem = Evropskou unií. V rámci předcovidových konferenčních příprav jsme Evropskou unii brali jako kotvu, jíž nepochybně je. V rámci konferenčních příprav již v době covidové se onou kotvou stala právě ICEI = událost, která se navzdory příliš „pozitivnímu“ vývoji kolem nás letos musela lišit, ale přesto proběhla, nedali jsme si ji vzít. Ačkoliv ICEI 2020 splnila své poselství ve zcela nové podobě, tradice a důvěra v náš tým zůstala zachována, čehož si velmi vážíme.

Ač e-ICEI 2020 bylo legendární, přesto věřme, že příště již offline, tedy v lepších časech!

 

 

Vloženo: 14. 12. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět