Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2021!

Ostravský superpočítač Anselm odchází do křemíkového nebe

Je to více než sedm let, kdy byl do provozu uveden úplně první superpočítač v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Superpočítač Anselm od společnosti Atos byl spuštěn v roce 2013 a od té doby byla jeho výpočetní kapacita k dispozici českým i zahraničním vědcům.

Za dobu svého provozu na něm bylo spuštěno více než 2,6 miliónů výpočetních úloh v rámci 725 výzkumných projektů například z oblasti materiálových věd, výpočetní chemie, biověd či inženýrství. Koncem ledna byl jeho provoz definitivně ukončen. Další využití najde v expozici Svět civilizace v Dolních Vítkovicích.

Superpočítač Anselm společnosti Atos koncem ledna ukončil svůj provoz. Jednalo se o vůbec první systém v superpočítačovém centru IT4Innovations. První 3 roky byl umístěn do provizorních kontejnerů v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava a následně přesunut do datového sálu nově postavené budovy IT4Innovations. Byl tak zprovozněn vlastně dvakrát, což se každému superpočítači nepodaří. Jméno Anselm získal superpočítač podle jednoho z prvních hlubinných černouhelných dolů na Ostravsku, který pojmenoval jeho majitel Salomon Mayer von Rothschild po svém synovi.

I když Anselm opustí datový sál IT4Innovations, do starého železa nepřijde. Superpočítač najde další uplatnění v rámci expozice Svět civilizace, která bude otevřena v dubnu 2021 ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic. A tak se na něj bude moci podívat zblízka opravdu každý.

“Anselm v našem centru odvedl skutečně obrovský kus práce, spočítal velké množství zajímavých projektů a byl tak oporou pro výzkumnou komunitu v České republice. Vždy když něco starého končí, tak něco nového začíná, a tak zatímco Anselm míří do pomyslného křemíkového nebe, jeho nástupce superpočítač Barbora je v plné síle a využití ze stran našich uživatelů,” uvádí Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations. “Jsem zároveň velmi rád, že Anselm najde své další využití v Dolní oblasti Vítkovic, a tak zatímco se na něj mohli uživatelé jen virtuálně připojovat, budou se jej moci nejen oni, ale všichni návštěvníci doslova dotknout,” dodává Jansík.

Štafetu po Anselmovi převzal v IT4Innovations superpočítač Barbora, který byl slavnostně spuštěn v říjnu roku 2019 a stejně jako Anselm jej dodala společnost Atos. Kombinovaný teoretický výpočetní výkon superpočítače Barbora, který je postaven na HPC architektuře BullSequana X, je přes 800 TFlop/s, což je téměř 9x více než dosluhující superpočítač Anselm, který měl 94 TFlop/s.

„Anselm byl ve své době jedinečný a pomohl IT4Innovations a tím i celou Českou republiku zařadit na mapu nejvýznamnějších evropských výzkumných superpočítačových center. Jsme rádi, že jsme tímto přispěli k rozvoji vědy a výzkumu na národní i evropské úrovni,” říká Jaroslav Vojtěch, vedoucí skupiny Big Data ve společnosti Atos.

Kontakt pro média

Zuzana Červenková, tisková mluvčí IT4Innovations národního superpočítačového centra

zuzana.cervenkova@vsb.cz

tel.: +420 602 593 335

Poznámka pro editory
IT4Innovations národní superpočítačové centrum při VŠB – Technické univerzitě Ostrava je předním výzkumným, vývojovým a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC) a datových analýz (HPDA), provozující nejvýkonnější superpočítačové systémy v České republice, které poskytuje jak českým, tak i zahraničním výzkumným týmům z akademické i soukromé sféry. IT4Innovations společně s institucemi CESNET a CERIT-SC tvoří strategickou výzkumnou infrastrukturu České republiky e-INFRA CZ. V současné době provozuje IT4Innovations čtyři superpočítače – Anselm s výkonem 94 TFlop/s instalován na jaře 2013, Salomon s výkonem 2 PFlop/s uveden do provozu v létě 2015, Barbora s výkonem 849 TFlop/s zprovozněný na podzim 2019 a specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 s výkonem 130 TFlop/s (a pro AI až 2 PFlop/s) spuštěn na jaře 2019. V rámci společného evropského podniku EuroHPC bude v roce 2021 v centru instalován superpočítač Karolina s výkonem okolo 15,2 PFlop/s. Stěžejními tématy výzkumu IT4Innovations jsou zpracování a analýza rozsáhlých dat, strojové učení, vývoj paralelních škálovatelných algoritmů, řešení náročných inženýrských úloh, pokročilá vizualizace, virtuální realita, modelování pro nanotechnologie a vývoj nových materiálů. Více na www.it4i.cz.
Atos je globálním lídrem v digitální transformaci se 110 000 zaměstnanci a s ročním obratem ve výši 12 miliard EUR. Skupina, která je evropskou jedničkou v oblasti kybernetické bezpečnosti, poskytování cloudových služeb a výpočetní techniky s vysokým výkonem, poskytuje end-to-end řešení na míru pro všechna průmyslová odvětví v 73 zemích. Společnost Atos, průkopník v oblasti dekarbonizačních služeb a produktů, se zavázala poskytovat svým zákazníkům bezpečná a dekarbonizovaná digitální řešení. Atos působí pod značkami Atos a Atos|Syntel. Atos je SE (Societas Europaea), kótovaná na CAC40 akciovém indexu v Paříži. Cílem společnosti Atos je napomáhat ve vytváření budoucnosti informačních technologií. Svými odbornými znalostmi a službami podporuje rozvoj vědomostí, vzdělávání a výzkumu multikulturním přístupem a přispívá k rozvoji vědeckotechnické excelence. Atos na celém světě umožňuje svým zákazníkům a zaměstnancům, jakož i členům společností, aby žili, pracovali a rozvíjeli se udržitelně v bezpečném informačním prostoru.
Vloženo: 11. 2. 2021