Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2022!

„Doktorské studium, to jsou léta plná nových zážitků a poznání,“ říká doktorandka EKF Ing. Petra Doleželová, DiS.

Jednou z 18 podpořených studentů, jejichž projektové záměry uspěly ve výběrovém řízení Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, je i Ing. Petra Doleželová, DiS., z Ekonomické fakulty VŠB-TUO.

Petra Doleželová pochází z Jižní Moravy. „VŠB-TUO jsem si vybrala proto, že jako jedna z mála vysokých škol nabízela obor, zaměřený na problematiku Evropské unie, která už v té době byla středem mého zájmu,“ přibližuje doktorandka na úvod. Přiznává, že se často potkávala s údivem ostatních nad její volbou vysoké školy. „Za tu dobu, co v Ostravě studuji, město krásně rozkvetlo. Už po roce jsem věděla, že tady zůstanu napořád,“ říká.

Po absolvování státních závěrečných zkoušek na navazujícím magisterském stupni studia se rozhodla pro pokračování na stupni doktorském. „Za nástup na doktorát vděčím dvěma, pro mě i v současné době, velmi důležitým ženám – paní docentce Fojtíkové a paní doktorce Kovářové. Ony byly jedny z prvních, které ve mně spatřily určitý potenciál,“ vysvětluje Petra Doleželová. Z počátku si nebyla jistá, zda je to správná volba, předtím o tom totiž neuvažovala. „Paní doktorka Kovářová mi neustále dodávala sebevědomí, a když mi i paní docentka Fojtíková nabídla, že se stane mou školitelkou, věděla jsem, že se nemám čeho bát,“ usmívá se doktorandka. Věří, že to bylo jedno z nejlepších a nejdůležitějších rozhodnutí v jejím životě.

Doktorát je výzva za výzvou, ale žádná z nich není nepřekonatelná. „Od začátku doktorského studia získáváte nepřeberné množství nových zkušeností, které za to vynaložené úsilí určitě stojí. Já už po pár odučených hodinách věděla, že jsem si zvolila správně. Všechno do sebe najednou zapadlo a uvědomila jsem si, že nechci dělat nic jiného,“ říká. V současné době jí nejvíce chybí osobní kontakt se studenty. Petra Doleželová vyučuje zejména předměty, vztahující se k mezinárodnímu obchodu – ekonomii mezinárodního obchodu, společnou obchodní politiku, hospodářskou politiku vybraných zemí, učila ale i Evropskou unii nebo mikroekonomii.  „Distanční výuka je náročnější, a to i přesto, že jsme se přizpůsobili ztíženým podmínkám, jak jen to šlo. Nikdy kvalitativně nenahradí prezenční výuku. Velmi mě mrzí, že studenti přicházejí o měsíce toho pravého vysokoškolského studia, které často bývá tím nejvíce vzrušujícím obdobím v životě.“

Ve své dizertační práci se Petra Doleželová věnuje zejména mezinárodnímu obchodu a rozvojovým zemím. „Moje dizertační práce je propojením těchto dvou témat. Zaměřuji se v ní na dopady obchodních preferencí poskytovaných Evropskou unií, Spojenými státy a Čínou na nejméně rozvinutí země v Africe,“ vysvětluje doktorandka. Pokud toužíte po dalších vědění a nových zkušenostech, Petra vám rozhodně doporučuje jít na doktorské studium. „Já jsem se na Katedře mezinárodních ekonomických vztahů vždy cítila příjemně a dokázala jsem si představit, že jednou bude mým pracovním zázemím.“ Během doktorského studia poznáte spoustu nových lidí, ať už na konferencích, anebo v rámci projektů či na zahraničních pobytech. „Doktorské studium, to jsou léta plná nových zážitků a poznání. Doktorát musíte dělat s jasným úmyslem a odhodláním, není to věc, která se dá dělat napůl,“ uzavírá doktorandka.

Vloženo: 1. 3. 2021