Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2021!

Ohlédnutí za rokem 2020 z pohledu knihovny aneb všechno zlé je k něčemu dobré

Ohlédnutí za rokem 2020 z pohledu knihovny aneb všechno zlé je k něčemu dobré
Rok 2020 byl pro nás všechny velmi náročnou zkouškou a přinesl s sebou nejednu výzvu. Přestože byl chod celé naší univerzity, a potažmo i Ústřední knihovny, ochromen, nebyl to rok nikterak neúspěšný, ať už z hlediska dokončených úkolů, nabízených služeb či počtu uživatelů. Zrekapitulujme si jej optikou naší knihovny.

Březen – do knihovny na FAST vlezem

V březnu se nám podařilo dokončit rekonstrukci knihovny na Fakultě stavební. Tato pobočka sice není z největších, zato je však velmi útulná a poskytuje studentům FAST nejen potřebnou literaturu, pro kterou si již nemusí dojíždět na ústředí, ale také prostor pro studium či relax. Rekonstrukcí poté prošlo i osvětlení v suterénu hlavní budovy knihovny v Porubě, kde se nachází archiv časopisů, vysokoškolské kvalifikační práce a vzácný historický fond.

 

 Duben až září – revizi máme v kalendáři

Od dubna do září probíhala ve výpůjčních odděleních a studovnách Ústřední knihovny velká revize knihovního fondu. Provádí se vždy jednou za několik let a pro svou náročnost vyžaduje zapojení všech pracovníků. Během ní nám např. jen ve výpůjčním oddělení v Porubě prošlo rukama téměř 42 tisíc knih, 18 tisíc skript, 800 elektronických zdrojů a 600 map, a to nepočítáme revize fondů na pobočkách. Všechny dokumenty jsme vytáhli z polic, naskenovali jejich čárový kód, každý jednotlivý kousek orazítkovali, v systému zkontrolovali na četnost výpůjček a v případě potřeby přemístili a přeštítkovali. Všechny knihy jsme očistili, opravili, přenesli na nové lokace a srovnali opět do vyčištěných polic, aby nový akademický rok začal hezky zčista.

 

 Potřebuješ omáčku? Nakoukni do letáčků!

V létě jsme vytvořili sadu atraktivních letáčků plných tipů a triků, abychom našim uživatelům pomohli zorientovat se v nabídce našich služeb a usnadnili jim tak studium nebo výzkumnou či publikační činnost. Letáčků je celkem 10 (Služby pro vědu výzkum, Web of Science, Scopus, Orcid a další autorské identifikátory, DOI a Similarity Check, Repozitář DSpace, Ebsco Discovery Service, E-knihy, E-zdroje a Průvodce knihovnou) a všechny jsou k dispozici v knihovně nebo v elektronické verzi v univerzitním repozitáři DSpace.

 Knihovník a knihovnice, to je značka erudice

Knihovníci Ústřední knihovny VŠB-TUO měli vždy pozitivní přístup k sebevzdělávání. Rok 2020 rozvoji této aktivity přál dvojnásob, což se projevilo i ve statistice. Celkově jsme se zúčastnili 50 školení nejrůznějšího typu (jazykových, odborných, profesních atd.) a věnovali jim 200 hodin svého času. Přijímané poznatky jsme v průběhu roku vyvažovali poznatky sdílenými – uspořádali jsme celkem 39 vzdělávacích akcí, jejichž návštěvnost z řad akademické obce i veřejnosti byla téměř 1000členná.

 Online je fajn

Jednou z největších výzev bylo přenesení co největšího podílu naší práce do online prostředí. Jelikož úlohou univerzitní knihovny je kromě zajišťování literatury také osvěta a pomoc v oblasti vědecké a publikační praxe, a to i v době přísných restrikcí, přesunuli jsme naše tradiční živé přednášky do prostředí MS Teams. Vznikla tak série následujících webinářů: Rande s knihovnou, Představení Ústřední knihovny, Citace snadno a rychle, Jak napsat závěrečnou práci, Web of Science, Scopus, Věda a výzkum, bibliometrie, Autorské identifikátory, EIZ a E-knihy a Zeptejte se knihovny. Webináře probíhaly od října do prosince, některé pro zájem publika i víckrát. Jejich výhodou oproti živým setkáním je možnost zúčastnit se odkudkoli a při nevyhovujícím termínu zhlédnout záznam. Záznamy spolu se souvisejícími užitečnými návody jsme zveřejnili na našem YouTube kanále.

V online prostředí aplikace MS Teams probíhaly (a stále probíhají) i setkání v rámci našeho přednáškového cyklu Sci-Tea aneb O vědě vážně i nevážně, v němž nás inspirující osobnosti naší univerzity nad šálkem výběrového čaje seznamují se zajímavými tématy. Přednášky probíhají standardním způsobem, jen ten čaj si teď musíme doma vařit sami…

 

 Přístup otevřený = progres zajištěný

V rámci celosvětové akce Open Access Week, do níž se naše knihovna každoročně zapojuje, jsme, kromě jiného, vytvořili sérii posterů o otevřeném přístupu ve vědě, jeho výhodách, užitečných nástrojích a postavení v Evropě. Vyvrcholením naší práce byla online vernisáž, během níž jsme za pomoci paní prof. Mgr. Jany Kukutschové, Ph.D., prorektorky pro vědu a výzkum, postery představili a symbolicky vypustili do světa, aby sloužily jako pomůcka našim (budoucím) publikujícím vědcům. Postery visí na chodbě vedoucí od prostoru Škoda UniSpace směrem k zadnímu traktu knihovny, jejich elektronické verze jsou uloženy v univerzitním repozitáři DSpace v kolekci Open Access Week 2020.

 Před koncem troška matematiky…

Ústřední knihovna byla v roce 2020 v důsledku protiepidemických opatření 8 týdnů zcela uzavřena, a to nad rámec běžných zavíracích dní, jako jsou např. letní prázdniny. Od května do prosince pak fungovala s různými omezeními, kdy bylo v provozu např. jen ústředí bez poboček nebo bylo otevřeno pouze dva nebo čtyři dny v týdnu. Většinu času byl praktikován výdej literatury pouze na objednávku a její bezkontaktní vracení přes biblioboxy či návratovou skříňku. I přes veškerá omezení jsme však v knihovně zaznamenali úctyhodných 50 026 čtenářských návštěv a 72 976 výpůjček.

 K 31. 12. 2020 bylo registrovaných uživatelů knihovny 7 746, což je navzdory výrazně omezenému provozu knihovny počet srovnatelný s roky předešlými. Z celkového zmíněného počtu bylo 1 751 zaměstnanců, 5 279 studentů (mezi kterými stoupl počet doktorandů), zbylých 716 pokrylo uživatele z řad veřejnosti. Do fondu přibylo 2591 nových knih, momentálně tedy čítá 384 486 knihovních jednotek. Z uživatelských statistik je patrné, že výuka a studentský život se během restrikcí přesunuly do bezpečí domova a po každém uvolnění byla znát snaha o rychlý návrat k normálu. Logicky se tedy zvýšily nejen počty návštěv a půjčovaných či vracených dokumentů, ale překvapivě také počty staženého materiálu z předplácených databází. Z 20 elektronických databází, které knihovna pro své uživatele zajišťuje, byla nejvyužívanější platforma vydavatelství Elsevier, kde jsme zaregistrovali téměř 95 tisíc stažení. Za zmínku také stojí, že oproti minulým létům téměř dvojnásobně stoupla využívanost databáze Wiley-Blackwell, a to jak v časopisecké, tak knižní sekci, s celkovými 20 tisíci stažení. Co se týče sociálních sílí, na Facebooku jsme koncem roku zaregistrovali 930 sledujících, na Instagramu 455.

 Suma sumárum

Ačkoli se pandemie koronaviru nepříjemně dotkla nejen knihovny jako celku, ale i nás, jednotlivých knihovníků, pohlížíme na uplynulý rok s hrdostí. Podařilo se nám zabojovat, přizpůsobit se situaci, dokončit nejeden nelehký úkol, přiučit se novým věcem a přes všechny restrikce plnit úlohu vzdělávacího a kulturního centra a poskytovat studentům i akademikům potřebnou podporu. S úspěšně zdolaným náročným rokem v zádech tedy hledíme do budoucnosti plni optimismu a nových nápadů, s vědomím, že žádná výzva pro nás nakonec nebude problém.

 

 Text: Mgr. Nela Stebnická, Ústřední knihovna VŠB-TUO

Foto: archiv Ústřední knihovny VŠB-TUO

Vloženo: 26. 4. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět