Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 7. 2022!

Zaměřeno na pracoviště VŠB-TUO: Bez popularizace se dnes neobejdeme

Zaměřeno na pracoviště VŠB-TUO: Bez popularizace se dnes neobejdeme
Žijeme dnes v propojeném světě, ve kterém věda a technika hrají klíčovou roli. Všechno, co máme a používáme, je výsledkem práce vědců. Věda není ničím, co existuje mimo běžný svět, ale je nedílnou součástí každodenního života. Cílem popularizace je vysvětlovat vědecká témata tak, aby se v nich mohli zorientovat nejen experti daného oboru.

Vědečtí pracovníci si již velmi dobře uvědomují, že popularizace vědy je nezbytnou součástí jejich práce, zvlášť pokud k ní využívají veřejné prostředky. Nezanedbatelným aspektem popularizace je také získat a nadchnout nové zájemce o vědeckou práci.

O pracovišti

Pracoviště Popularizace vědy a techniky nabízí zázemí pro systematickou podporu zájemců o technické a přírodovědné obory na VŠB – Technické univerzitě Ostrava. V současné době má pracoviště sedm členů s různou specializací, kteří však dohromady tvoří sehraný tvůrčí tým. Jiří Arleth působí jako projektový manažer, metodikem popularizačních aktivit je Jarmila Černá, o komunikaci se školami a lektory z řad VŠ pedagogů se stará Monika Chmelařová, která má také spolu se Zuzanou Peterkovou a Adamem Arlethem na starosti koordinaci veškerých programů. Specialistkou na mezinárodní popularizační projekty a aktivity pro nadané žáky je Tereza Benešová a Tamara Sanitráková zastává funkci finanční manažerky. V současnosti tým Popularizace působí na celouniverzitní úrovni a je součástí oddělení Vztahů s veřejností.

„Náš tým spolupracuje s PR pracovníky všech fakult a vědeckých center, s více než stovkou vysokoškolských pedagogů, výzkumných pracovníků i studentů, kteří připravují programy pro školy pod značkou Zlepši si techniku. Snažíme se podporovat a rozvíjet dobré nápady, propojujeme aktivní zájemce a motivujeme je k práci s dětmi a mládeží, soustavně poukazujeme na smysl popularizace vědy a výzkumu ve společnosti.“ říká Jarmila Černá. 

Co děláme

Tým Popularizace zastřešuje a koordinuje spolupráci se základními a středními školami a lektorům z řad pedagogů VŠB-TUO poskytuje metodickou, finanční a organizační oporu.

„Pravidelně komunikujeme s řediteli, pedagogy, kariérovými poradci, s představiteli mnoha spolupracujících organizací, poskytovateli grantů jako jsou Magistrát města Ostravy, Krajský úřad MSK, MŠMT, Evropská komise a další,“ popisuje spolupráci s partnery Jiří Arleth.

Nabídka programů pracovišť univerzity je aktualizována na stránkách www.zlepsisitechniku.cz a formou pravidelných rozesílek na všechny základní a střední školy v Moravskoslezském kraji. "Jedná se o aktivity napříč obory univerzity, v nabídce máme motivační přednášky, workshopy, exkurze na pracovištích, soutěže, pořádáme také projektové dny,“ popisuje Monika Chmelařová šíři nabízených programů. Do portfolia aktivit našich pracovišť patří také velmi žádané technické a přírodovědné kroužky a letní školy či letní Techcampy jako bonusový program pro zaměstnance univerzity. V současné době je do aktivní spolupráce s VŠB-TUO zapojeno 67 středních, 61 základních a 10 mateřských škol.

Potenciální zájemce o technické a přírodovědné obory oslovuje naše univerzita také na akcích pro veřejnost. Spolu s oddělením Vztahů s veřejností a PR pracovníky fakult připravuje tým popularizace expozice na Dnech Země, Kopřivnických dnech techniky, Festivalu v ulicích či Meltingpot fóru v rámci Colours of Ostrava, organizuje Den Zlepši si techniku s VŠB-TUO a vlastní festival univerzity Art & Science. Naše univerzita je spolu s Ostravskou univerzitou národním koordinátorem Noci vědců v celé ČR.

Novinky pro rok 2021

V letošním roce chystá tým Popularizace novinku. „Během několika let jsme vybudovali systém komunikace s pedagogy základních a středních škol, kteří našimi programy doplňují výuku svých předmětů. Stojíme ale také o to, abychom k nám přivedli co nejvíce individuálně motivovaných zájemců o studium. S týmem univerzitních garantů programů pro školy jsme vytvořili Junior univerzitu, jejíž pilotní ročník plánujeme spustit v říjnu tohoto roku,“ vysvětluje metodička programu.

Přidanou hodnotou nově vytvářeného systému bude přímá komunikace se všemi cílovými skupinami a přehlednost nabídky. „Programy pro školy organizované v době vyučování samozřejmě zůstanou. Navíc budou mít možnost na naší Junior univerzitě studovat jednotlivci ve svém volném čase a poznávat, co je baví. Zároveň poskytneme rodičům, pedagogům i kariérovým poradcům nástroj, jak zaměstnat zvídavé a nadané žáky. Součástí systému bude také diagnostika, osobnostně rozvojové kurzy a mentoring,“ říká Tereza Benešová.

 

Text: Mgr. Jarmila Černá, metodička popularizačních aktivit, Ing. Barbora Urbanovská, šéfredaktorka časopisu Akademik

Vloženo: 10. 3. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět