Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2022!

Ostravští strojaři posílají energii zdravotníkům

Zaměstnanci Fakulty strojní VŠB-TUO podpořili zdravotníky z Fakultní nemocnice v Ostravě, kteří den za dnem bojují o životy (nejen) covidových pacientů. Uspořádali proto akci nazvanou Dobro(ty) pro FNO, během níž darovali kávovar, napekli domácí sladké i slané dobroty a nakoupili mnoho potravin, nápojů i relaxačních produktů, které mohou přijít vhod po náročné službě.

Strojaři tím chtějí dát najevo svou podporu lidem, kteří stojí už rok v první linii boje proti pandemii covid-19 a denně v náročných podmínkách bojují o životy pacientů. „Často na zdravotníky myslíme. Jsme od nich takový kousek, a přitom si vůbec neumíme představit, jak neuvěřitelně těžké to teď pro ně musí být,“ přiznal děkan Fakulty strojní Robert Čep, jehož kancelář v porubském kampusu se nachází jen stovky metrů od nemocnice.

Gesto zaměstnanců přitom nemá být jen symbolické. „Společnými silami jsme napekli mnoho domácích dobrot a nakoupili potraviny, které – jak doufáme – zdravotníky nejen potěší, ale také jim dodají hromadu energie,“ řekl Čep, jenž sám přispěl například domácím „děkanským“ chlebem. V balíčcích s potravinami, které strojaři věnovali nemocnici, najdou lékaři a sestry například také mini hamburgery vyrobené místní menzou.

Dobroty nemocnice rozdělila na několik covidových oddělení, jednotky intenzivní péče, odběrová centra i Léčebnu dlouhodobě nemocných v Klokočově, která pod FNO spadá. „Už je to dlouho, co se staráme o pacienty s covidem. Proto nás vždy povzbudí nejen samotný dar, ale především ten pocit, že na nás ostatní myslí a váží si toho, co děláme. Je to motivující, a i díky vám to vše zvládáme lépe,“ vzkázala strojařům Lenka Krupová, vrchní sestra Kožního oddělení FNO, z něhož je teď covidová jednotka.

Do akce Dobro(ty) pro FNO se zapojilo všech jedenáct kateder fakulty i další pracoviště. Dohromady zdravotníkům kromě kávovaru, potravin, nápojů a kosmetiky předali také několik desítek poukazů na doučování matematiky či fyziky pro jejich děti. „Napadlo nás, že i tímto způsobem můžeme vytíženým zdravotníkům pomoci. Pokud se jejich děti během online výuky potýkají s potížemi v matematice nebo fyzice, mohou se na nás obrátit,“ vysvětlil děkan.

Akci Dobro(ty) pro FNO uspořádali ostravští strojaři přesně rok poté, co pandemie v Česku vypukla. Už při první vlně pomáhali, a sice výrobou tisíců ochranných pomůcek na 3D tiskárnách. „Mrzelo nás, že vlna solidarity z jara loňského roku opadla. Jsme proto rádi, že jsme našli způsob, jak zdravotníkům vyjádřit naši podporu,“ uzavřel děkan Robert Čep.

Vloženo: 22. 3. 2021