Platnost příspěvku skončila 2. 4. 2023!

VŠB-TUO pravidelně organizuje letní tábory pro děti s poruchou autistického spektra

Na pátek 2. dubna připadá Světový den zvýšení povědomí o autismu - Česko svítí modře. VŠB-TUO pro děti s poruchou autistického spektra už několik let připravuje letní tábor.

V létě 2021 se uskuteční již 6. ročník tábora pro děti s poruchou autistického spektra. Tábor univerzita pořádá ve spolupráci se sdružením ADAM-autistické děti a my, který pořádání tábora financuje z vlastních zdrojů.

„S ředitelkou spolku ADAM Marií Gerdovou jsme se před šesti lety nadchly pro nápad, umožnit vybraným dětem ze spolku rozvíjet své zájmy v prostředí univerzity,“ popisuje zrod spolupráce Tereza Benešová z oddělení Popularizace. „Je velká část dětí s vysokofunkčním autismem či Aspergerovým syndromem, které oblast přírodních věd či techniky baví, ale nemají možnost ji hlouběji rozvíjet. Od volnočasových kroužků pod vedením kolegů z Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství byl už jen krůček k tomu, abychom si vyzkoušeli také formát letního příměstského tábora.“

V rámci tábora se děti a dospívající s PAS účastní stejných aktivit, které univerzita nabízí ve svých tradičních příměstských táborech, tedy návštěvy pracovišť univerzity, zábavných pokusů a experimentů, sportovního programu i tematických výletů. „Rozdíl oproti běžným táborovým skupinám je víceméně jen ve větší časové rozvolněnosti, abychom děti nepřetěžovali přemírou aktivit, vjemů, hluku a podobně, a pak také v počtu vedoucích tábora, mezi kterými nesmí chybět speciální pedagog a psycholog,“ upřesňuje Benešová.

Záměrem tábora je nejen umožnit dětem prožít aktivní dny plné poznání v zázemí technické univerzity, ale také poskytnout jim netradiční podněty pro jejich rozvoj a posilovat jejich sociální dovednosti.

„Děti se každým rokem na tábor těší, zajímají se jaký bude program tábora. Nadšení jsou z každé aktivity, kde si mohou něco prakticky vyzkoušet,“ doplňuje Marie Gerdová ze sdružení ADAM. Navzdory větší poptávce ze strany rodin dětí s poruchami autistického spektra je v časových a personálních možnostech uspořádat tábor pro maximálně 15 dětí vybraných ze sdružení ADAM.

Vloženo: 2. 4. 2021