Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2023!

Sliby se mají plnit aneb druhý restaurovaný motocykl

Restaurátorská dílna plní slib daný v době svého vzniku před dvěma léty a po roce představuje druhý restaurovaný motocykl - vzduchem chlazený jednoválec Jawa 350 SV z roku 1934.

Restaurátorská dílna jako pracoviště Katedry konstruování na Fakultě strojní, Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava dokazuje, že to s plněním daného slibu, tedy představit každým rokem jeden restaurovaný motocykl, myslí naprosto vážně.

Podobně, jako byl v roce 2020 dán původní dobový vzhled motocyklu Jawa 250, zapracovali odborníci a studenti Restaurátorské dílny tentokráte na dalším československém motocyklu, a to vzduchem chlazeném jednoválci Jawa 350 SV z roku 1934. Také v tomto případě bylo hlavním cílem zachování původní povrchové úpravy motocyklu s využitím dostupných dobových dílů odpovídající specifikace a uvedení motocyklu do provozuschopného stavu.

Je potěšitelné, že rovněž v akademickém roce 2020/2021 se práce a postupy restaurování Jawy 350 SV staly tématem diplomové práce jednoho ze studentů, který se na obnově tohoto motocyklu aktivně podílel.

Profesionalitu a vysokou odbornou úroveň činnosti Restaurátorské dílny a jejich pracovníků ocenili v uplynulých dnech na společném jednání u příležitosti představení Jawy 350 SV v areálu VŠB-TU Ostrava také vedoucí představité Moravskoslezského kraje a vedení univerzity. Současně se sluší vedení Moravskoslezského kraje poděkovat za každoroční podporu provozu dílny.

Závěrem snad ani není potřeba zdůrazňovat, že se určitě všichni těšíme na další restaurovanou lahůdku, kterou bude motocykl Indian Scout 600 z dvacátých let minulého století.

Vloženo: 9. 5. 2021
Útvar: 340 - Katedra konstruování