Platnost příspěvku skončila 21. 6. 2022!

Tři otázky: Eva Špačková

Krátký rozhovor o univerzitním muzeu.

V kampusu naší univerzity se nachází mnoho zajímavých výtvarných děl, která jsou součástí Univerzitního muzea. Za ním stojí Eva Špačková z Katedry architektury Fakulty stavební.

Kde se zrodila myšlenka na Univerzitní muzeum?

Od roku 2014 se zabývám výtvarnými díly na naší univerzitě. Postupně jsem zjistila, že v kampusu i v jednotlivých univerzitních budovách máme celou kolekci různých výtvarných děl a mnohá z nich vytvořili vynikající autoři a jsou s nimi spojené zajímavé příběhy. Univerzity ve světě mají běžně svá univerzitní muzea. Proto i naše sbírky na VŠB-TUO od prosince 2020 sdružuje Univerzitní muzeum, první svého druhu v České republice.

Co je obsahem sbírky?

Základ univerzitních sbírek tvoří kolekce výtvarných děl, kterou už máme částečně zmapovanou. Chystáme se postupně vyhledat další zajímavé sbírky historické, technické i přírodovědné, o jejichž existenci máme rámcovou představu, ale žádná systematická evidence není zatím k dispozici. Pokud o něčem zajímavém víte, budu ráda, když mi dáte vědět :-)

Plánují se nějaké akce v dohledné době?

Zrovna v těchto dnech jsem pro zahraniční studenty na VŠB připravila komentovanou procházku po naší umělecké sbírce a už jsme s oddělením mezinárodních vztahů domluveni na další spolupráci. Také připravujeme instalaci velmi krásného monumentálního gobelínu, který nám dlouhodobě zapůjčí město Orlová. Se začátkem nového zimního semestru by mělo být všechno připraveno. V plánu je toto nové dílo slavnostně přivítat a určitě se o něm ještě dozvíte více.

Chystáme spoustu dalších aktivit, protože muzeum na univerzitě nemůže být zádumčivá instituce obrůstající pavučinami. Chceme být aktivní a vytvořit pro univerzitu i veřejnost živý a tvůrčí prostor pro poznávání.

Vloženo: 21. 6. 2021
Útvar: 204 - Oddělení pro rozvoj a propagaci