Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2023!

„Jděte si za svým snem,“ říká absolvent VŠB-TUO a sportovní moderátor Radek Mazal

Jedním z absolventů VŠB – Technické univerzity Ostrava je i Radek Mazal, kterého můžete vídat na televizních obrazovkách. Působí jako moderátor, komentátor a redaktor na TV Nova a Nova Sport, krom nich ale provází různými společenskými a sportovními akcemi. Jak se ke své práci dostal a jak vzpomíná na svá studia na VŠB-TUO?

Radek Mazal pochází z moravského Šternberka, do Ostravy přišel za studii sportovního managementu. Už během studií se přidal do redakce studentského magazínu Sokolská 33. „Na Sokolskou vzpomínám v dobrém, dělal jsem rozhovory s osobnostmi z Ostravy a okolí. B podstatě stačilo jen zvednout telefon. Byla to výzva, která mi otevírala úplně nové možnosti. Objevoval jsem v sobě nový potenciál,“ začíná vyprávění Radek Mazal, který od začátku studií věděl, že chce pracovat jako sportovní novinář v televizi. I proto většinu svých seminárních i závěrečných prací věnoval sportu a jeho ekonomickým aspektům. V průběhu studijních let Radek vyjel na ERASMUS do Finska, vycestoval na pracovní pobyty do Spojených států amerických nebo Indonésie, kde vyučoval předmět Evropská kultura na muslimské základní škole. Rok strávil pracovně v Kanadě, která mu naprosto učarovala.

Radek přiznává, že po svém návratu do vlasti trochu čekal, že po něm skočí v každé redakci. Opak byl ale pravdou, a tak šel pracovat jako marketér. „Nakonec jsem přeci jen dostal příležitost psát o víkendech články pro web Nova Sport,“ usmívá se. V rámci neplacené stáže makal na zamaskování své moravštiny, hodně mu pomohla roční zkušenost v Radiu Kiss. „V rádiu slyšíte každou chybičku, proto jsem na sobě pracoval – chodil jsem na rétoriku a desítky hodin cvičil,“ přibližuje. Nakonec skončil i v pozici marketéra. „Věděl jsem, že mě ta práce nenaplňuje, chtěl jsem zkrátka dělat sportovní novinařinu. A měsíce dřiny se vyplatily – dostal jsem příležitost,“ říká Radek.

Dnes si plní svůj sen – pracuje v TV Nova jako moderátor a redaktor Sportovních novin, dabuje sportovní pořady, moderuje Český motorsport. „Komentoval jsem i přímé zápasy NHL nebo moderoval sportovní studia MotoGP či Wimbledonu. A díky své práci jsem procestoval řadu zemí,“ přibližuje Radek. V jeho profesi zkrátka neexistuje slovo stereotyp. Denně hovoří s lidmi, které obdivoval na plakátech a jeho práce mu přináší další a další výzvy.

Třeba  moderovat společenské a firemní akce, dabovat sportovní pořady a reklamní spoty. Své zkušenosti navíc začal předávat ostatním. „Jsem na volné noze, a tak působím jako lektor rétoriky a mám cestovatelskou talk show,“ usmívá se a dodává: „Nikdy nepřestávejte snít a myslete na to, že i cesta může být cíl,“ uzavírá Radek Mazal.

Vloženo: 25. 10. 2021