Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 7. 12. 2021!

Zájemci se mohou hlásit do klání Ceny Wernera von Siemense

Zájemci se mohou hlásit do klání Ceny Wernera von Siemense
Studenti, pedagogové i vědci technických, přírodovědeckých a medicínských oborů se mohou i letos ucházet o Cenu Wernera Siemense. Přihlášku do 24. ročníku soutěže mohou zájemci posílat do 30. listopadu 2021, do nominací se může zapojit i veřejnost. VŠB-TUO v minulosti získala v této soutěži několik ocenění.

Poznání a vzdělání je základem každého pokroku. Studentům, mladým vědcům a jejich pedagogům chceme ukázat, za jak důležitou jejich roli ve společnosti považujeme,“ uvedl k zahájení soutěže generální ředitel skupiny Siemens v České republice Eduard Palíšek.

Soutěž je vyhlášena v několika kategoriích – nejvýznamnější výsledek základního výzkumu, nejlepší pedagogický pracovník, nejlepší diplomová práce či nejlepší disertační práce. Stejně jako v předchozích letech bude uděleno ocenění za překonání překážek při studiu, zvláštní cena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a vyhlášena bude i nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0 a Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou. Do nominací se může zapojit i široká veřejnost – kandidáty a jejich práce je možné nominovat prostřednictvím webových stránek a v případě, že doporučený zvítězí, získá nominující prémii ve výši 10 000 korun.

Cenu Wernera von Siemense pořádá český Siemens spolu s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení prací. Záštitu nad udílením cen poskytuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Svým rozsahem, výší finančních odměn a historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v Česku. V předchozích třiadvaceti ročnících soutěže bylo oceněno 410 studentů, pedagogů a vědců, na odměnách bylo vyplaceno přes 13,4 milionů Kč. Letošní ročník v osmi kategoriích rozdělí 900 000 korun, v kategorii nejlepší diplomová a disertační práce spolu se studenty ocenění získají i vedoucí prací. Podrobné informace jsou na https://www.cenasiemens.cz/.

V minulém ročníku soutěže nejvíce ocenění získali zástupci Akademie věd ČR (7), následovaní Univerzitou Karlovou v Praze (6). Po dvou oceněních získalo Vysoké učení technické Brno a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Ve Zvláštní kategorii absolventská práce na téma: Chytrá infrastruktura a energetika obdržel Martin Kosinka z (CEET - CENET) 2. místo za práci s názvem Řídicí systém pro systémy V2H (Vehicle To Home). Pořadatelé ocenili také práci nazvanou Příprava nanovlákenných vrstev s obsahem jílových minerálů pomocí elektrostatického zvlákňování 3. místem v kategorii Nejlepší diplomová práce. Spolu s autorkou Lenkou Bardoňová byla oceněna i vedoucí práce Kateřina Mamulová – Kutláková (CEET – Centrum nanotechnologií).

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV

Vloženo: 7. 9. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět