Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 13. 9. 2022!

Popularizační akce na Slezskoostravském hradě nabídla i díky VŠB-TUO zajímavý program

Popularizační akce na Slezskoostravském hradě nabídla i díky VŠB-TUO zajímavý program
Své znalosti a dovednosti si mohli i letos vyzkoušet návštěvníci tradiční akce Chemie a další přírodní vědy na Slezskoostravském hradě, jejíž 15. ročník se uskutečnil 7. září. Lákadlem pro školáky, studenty i zájemce z řad veřejnosti byly atraktivní pokusy na přírodovědném jarmarku, chemické soutěže a hry. Do programu se zapojili i zástupci VŠB-TUO.

Hlavním cílem programu je popularizace chemie a dalších přírodních i technických věd zábavnou formou. „I když byla letošní návštěvnost stále ještě poznamenaná pandemií covid-19, na akci přišlo  zhruba 1500 návštěvníků, což nás velmi potěšilo. Především se jednalo o žáky základních a středních škol,“ uvedla za organizátory Vladimíra Plačková. Akci pravidelně pořádá Česká společnost chemická Ostrava ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity, Fakultou materiálově-technologickou VŠB-TU Ostrava a Střední průmyslovou školou chemickou akademika Heyrovského Ostrava.

Jako každý rok Fakulta materiálově-technologická připravila pro návštěvníky akce chemické soutěže, o které byl již tradičně velký zájem. Žáci základních a středních škol si v nich mohli ověřit své znalosti chemie při pojmenování chemického skla nebo na základě indicií určovali správný chemický prvek a doplňovali ho do slepé periodické tabulky. Také ale získali nové znalosti při identifikaci různých kovů nebo při stanovení cukrů a bílkovin v potravinách. Pro mladší děti byly připraveny hravé soutěže, ve kterých se seznámily s chemickým sklem nebo tajemnými inkousty, k tomu skládaly chemické puzzle. Za úspěšné absolvování soutěží všichni získali sladkou odměnu.

Velký zájem byl například o fluidní výrobník popcornu. „Měli jsme napilno, stály se u nás fronty. Děti chtěly nejen ochutnat popcorn, ale zajímal je i samotný postup výroby a konstrukce zařízení. Mnozí z nich něco takového viděly poprvé. Popcorn jim moc chutnal, prý bychom dokonce mohli konkurovat multikinům,“ řekla s úsměvem Veronika Sassmanová z katedry energetiky Fakulty strojní. Katedra obrábění, montáže a strojírenské metrologie z téže fakulty si připravila ukázky technologie 3D tisku a kolegové z katedry mechanické technologie ukázali,  jak se pomocí práškového smaltování dají vytvořit různé motivy na plechové plíšky nebo měděné povlaky na organických předmětech, například listu.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Marcel Šihor

Vloženo: 9. 9. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět