Platnost příspěvku skončila 30. 9. 2022!

Paspal letí do vesmíru

Na počátku byl nápad pedagoga přihlásit studenty do soutěže. Potom přišel covid a zavření škol. To, co následovalo potom, je výsledkem pevné vůle, týmové práce, probdělých nocí a hlavně rozhodnutí se nevzdávat.

Oporou týmu byl také Ing. Jan Gebauer, Ph.D. z Fakulty strojní, který klukům pomohl s elektronikou a 3D tiskem součástek. Tým PASPAL nakonec získal 4.místo v soutěži. Gratulujeme!

Studenti naší partnerské Střední průmyslové školy POJFM se zapojili do mezinárodní soutěže CanSat, kterou pořádá vzdělávací kancelář Evropské kosmické agentury ESERO. Tým měl za úkol sestrojit napodobeninu skutečného satelitu, který má rozměry velikosti plechovky. Do modelu se musely vejít všechny řídící jednotky, senzory, baterie a napájení. Ve finále soutěže byl satelit vynesen dronem do výšky přibližně 1 km a při letu zpět měřil hodnoty atmosférického tlaku, teploty vzduchu, souřadnice GPS. Satelit data odeslal na pozemní stanici, kde je tým vyhodnotil a zasadil do širšího kontextu celé mise. Satelit musel také bezpečně dopadnout na zem, aby byl využit pro další analyzování dat. Na závěr tým celou misi prezentoval odborné porotě.

Ale nejen odborné porotě, v pátek 10.9. proběhl na letišti v Kunčičkách u Bašky parádní dernierový let pro partnery. A my jsme byli při tom!

Fotografie: Mgr. Petr Šimčík

Vloženo: 13. 9. 2021