Platnost příspěvku skončila 30. 11. 2023!

VŠB-TUO otevírá Junior univerzitu, která v ČR nemá obdoby

VŠB – Technická univerzita Ostrava v zimním semestru letošního roku otevřela Junior univerzitu. Ta je určena dětem od prvních tříd až po maturanty, kterým nabízí kroužky, přednášky, workshopy, expedice, mentoring nebo vědecké projekty z oblasti techniky, přírodních věd a ekonomie.

Junior univerzita je systém neformálního vzdělávání, ve které mohou děti a junioři studovat po celou dobu školní docházky, nejedná se o jednoroční kurz. „Postupně tak poznají všechny naše obory a prohloubí si znalosti v těch, které je baví nejvíc,“ přibližuje koordinátorka projektu Jarmila Černá.

Obsah studia si studenti upraví podle svého zájmu, potřeb, časových možností a znalostí, hlásit do něj se mohou v průběhu celého akademického roku. Zájemci se mohou sami zaregistrovat na webu a dále si sami volí programy a jejich četnost. Za splněné programy budou sbírat body a dílčí odměny, jejich vyhodnocení proběhne každoročně na slavnostních promocích. Podle počtu bodů získají studenti tituly a další dílčí hodnocení jako jsou odznaky a diplomy odbornosti.

„Junior univerzita je unikátní systém pro osobní rozvoj, žáci a studenti díky ní mohou trávit čas smysluplně, získají skvělé zážitky, podobně založené kamarády a zjistí, jak to na takové univerzitě chodí,“ dodává Černá. Studentům Junior univerzity se otevřou i laboratoře na VŠB-TUO.

Junior univerzita je součástí projektu Zlepši si techniku, který popularizuje technické, přírodovědné a ekonomické obory VŠB-TUO. Ta v rámci něj spolupracuje jak se základními, tak i středními školami v Moravskoslezském kraji i mimo něj. Univerzitní pedagogové pro žáky a studenty připravují přednášky, workshopy, soutěže či kroužky, které se odehrávají na univerzitě, nebo jezdí přímo do vyučování a na projektové dny škol. Ročně projektem Zlepši si techniku  VŠB-TUO osloví tisíce školáků i učitelů.

Vloženo: 8. 11. 2021