VŠB-TUO se vymezuje vůči jakýmkoliv formám sexuálně nevhodného chování, ať už se jedná o nevítanou sexuální pozornost, sexuálně podbarvenou komunikaci nebo dokonce sexuální vydírání či nátlak na pracovišti i ve výuce.

Podporuje respekt mezi zaměstnankyněmi i zaměstnanci univerzity, vyučujícími a studentkami a studenty i mezi studenty a studentkami navzájem.

Všechny osoby pracující nebo studující na univerzitě, případně spolupracující s univerzitou, by měly respektovat osobnost a práva druhých.

Případy sexuálního obtěžování jsou velmi závažným porušením dobrých vztahů jak na pracovišti, tak ve výuce, často vykazující znaky trestného činu.

U sexuálního obtěžování se nemusí jednat pouze o tělesný kontakt mezi agresorem a obětí, ale může se jednat i o slovní nebo neverbální obtěžování, případně psychický nátlak.

Jelikož vnímání sexuálního obtěžování nebo nátlaku (i verbálního) je velmi subjektivní a každý jedinec má hranice nastaveny jinak, je potřeba upustit od jakéhokoliv jednání, které by druhou stranou mohlo být považováno za nevhodné a obtěžující.

• Vyvarujte se jakéhokoliv jednání, které je obecně považováno za nevhodné, ať už se jedná o fyzický kontakt nebo slovní vyjádření se sexuálním podtextem, případně deklarace genderových či jiných (např. založených na vzhledu) stereotypů.
  • I když Vaše jednání nenaplňuje znaky výše uvedeného, ale je druhou stanou odmítnuto se zdůvodněním, že jej tato druhá strana takto vnímá, okamžitě tohoto jednání zanechte.
  • Při hodnotícím pohovoru nebo jakémkoliv jednáním mezi nadřízenými a podřízenými, ale i mezi kolegyněmi a kolegy, pokud si to jedna ze stran vyžádá, mějte k dispozici nestrannou třetí osobu nebo aspoň jednejte s otevřenými dveřmi.
  • Vyučující by se při konzultacích nebo zkoušení studentek a studentů jako prevenci v předcházení nevhodným situacím měli vyhýbat individuálním aktivitám v uzavřených místnostech, měli by studentky a studenty zvát do zkušební místnosti ve větším počtu, případně při zkoušení sdílet místnost s kolegyní nebo kolegou, mít otevřené dveře.

Základním pravidlem, pokud se jako zaměstnankyně, zaměstnanec, studentka nebo student, setkáte s nevhodným chováním, které vykazuje znaky sexuálního obtěžování, je druhou stranu důrazně upozornit, že toto chování je pro vás neakceptovatelné. Následně můžete postupovat dle pokynů Jak postupovat, pokud se na VŠB-TUO setkáte se sexuálním obtěžováním. Stejně postupujte, i když takovéto chování zaznamenáte ve svém okolí.