Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Informační centrum pomoci boje s koronavirem

Jestli máte zájem se zapojit s další pomocí nebo ji naopak potřebujete, kontaktujte nás na e-mailu pomahame@vsb.cz nebo na tel.: +420 596 997 172 a +420 596 997 174 (provoz linky je pondělí až pátek od 8 do 15 hod., na Velký pátek – 10.4. a Velikonoční pondělí – 13.4.2020 linka není v provozu) a spojte se s našimi kolegy na Informačním centru pomoci boje s koronavirem.

#Spolutozvladneme

Dezinfekce pro Moravskoslezský kraj

Pro Moravskoslezský kraj a jeho zdravotnická zařízení i veřejnou dopravu připravujeme dezinfekci. V týdnu od 16. do 20. března 2020 jsme připravili více než 13 000 litrů. A tímto nekončíme, chystáme ještě další dodávky.
Prosíme zájemce o dezinfekci, aby se obraceli přímo na Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Všechna dezinfekce u nás vyrobená, je pro jejich potřeby.
Kontaktní osoba za VŠB-TUO: pror. pro vědu a výzkum Prof. Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D..

Respirátory a štíty pro zdravotníky

VŠB – Technická univerzita Ostrava se, včele s centrem 3D tisku Protolab a dalšími pracovišti univerzity, vydává do boje proti koronaviru. Univerzitní 3D tiskárny i tiskárny v domovech našich výzkumníků jedou nonstop a vytvářejí ochranné štíty a respirátory pro lidi v první linii – zdravotníky. Tisková farma s kapacitou třiceti 3D tiskáren vyrostla v budově CPIT TL1. VŠB-TUO bude vyrobené štíty distribuovat i na odlehlá místa v Moravskoslezském kraji, hlavně do domovů seniorů, léčeben dlouhodobě nemocných, charit, soukromých ordinací a nemocnic.

BO každá rouška se počítá

Bavlněná, dvojitá, s filtrem, malá, velká... každá rouška se hodí. Vyzýváme proto všechny naše studenty a zaměstnance, kteří ještě mají kapacitu, aby pomohli roušky dostat tam, kde chybí. Na recepcích kolejí (Studentská 1770/1, Ostrava-Poruba), rektorátu (17. listopadu 2172/15, Ostrava-Poruba), EKF (Sokolská třída 2416/33, Moravská Ostrava a Přívoz) a FBI (Lumírova 630/13, Ostrava-Výškovice) jsou odběrné boxy, kam veřejnost může nosit ušité roušky. Na akci spolupracujeme s městem Ostrava, které ušité roušky předá na ta správná místa.

Ušij si svou roušku

Studentská organizace ESN VŠB – TU Ostrava nastříhali pro zahraniční studenty naší univerzity látky, připravili pro ně jehly a nitě a také návod, podle kterého si studenti mohou roušku sami ušít.

E-Sport VŠB-TUO

Esportová učebna VŠB-TUO a také naši studenti dali své počítače k dispozici vědě, a to ve výzvě firmy NVIDIA.

Superpočítače proti koronaviru

Do pomoci se zapojilo také IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které nabízí své výpočetní kapacity pro výzkum v oblasti boje s nemocí COVID-19.

Superpočítač vyhodnocuje dopady opatření prováděných proti šíření epidemie

IT4innovations ve spolupráci se společností T-Mobile Czech Republic a.s. zpracovává s využitím superpočítačových služeb anonymizované provozní záznamy mobilní sítě, ze kterých vytěžuje informace o pohybu obyvatel v ČR. Globální pohled na mobilitu je dostupný rovněž veřejnosti, viz tisková zpráva TM CZ, s mnohem detailnějším pracují vybrané složky státu, které mají se souhlasem poskytovatele dat online přístup do portálu Atlasu mobility ČR provozovaného na VŠB – Technické univerzitě Ostrava.

Právní podpora v době koronaviru

Bezplatnou právní pomoc související s aktuální situací nabízí Frank Bold, 3 Advokáti a Czech Invest. Pomáhají zdarma v právních záležitostech občanům, samosprávám, ale především firmám i drobným podnikatelům. Kontakty najdete na https://cpi.vsb.cz/cs/sluzby/pravni-poradenstvi/

Carsharing se CPIT-EHAKL

Pracoviště CPIT-EHAKL disponuje třemi malými dodávkami, které používá pro stavby akustických komor. V současné době nabízí možnost rozvozu – převoz roušek či jiného materiálu.