Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Zápis do 1. ročníku

Byli jste přijati ke studiu na VŠB – Technické univerzitě Ostrava? Skvělé, gratulujeme, jsme rádi, že rozšíříte naši báňskou rodinu :-). Než ale začnete studovat na vysoké škole, je nutné se prvně zapsat do 1. ročníku. Vaše fakulta vám zašle pozvánku k zápisu poštou. Pozvánka obsahuje zápisový termín (zpravidla bývají 2), místo, kde se zápis bude konat a také, co si máte vzít s sebou. Většinou to bývají psací potřeby, pozvánka k zápisu, platný průkaz totožnosti a průkazová fotografie.

Samotný zápis si každá z našich fakult organizuje sama. Od svých studijních referentek se ale dozvíte, jak se máte přihlásit do systému InNET, do Edisonu, jak potvrdit zápis či jak si zvolit předměty. Pokud ale z nějakého důvodu zápis nestihnete, určitě kontaktujte přímo studijní oddělení vaší fakulty. Na zápise vás může zastoupit kamarád, rodič nebo spolužák, v tomto případě je ale samozřejmostí plná moc. Pokud maturujete až v září, taktéž kontaktujte studijní oddělení, protože to nejlépe ví, co máte v této situaci dělat.

ISIC

Po ukončení zápisu je nejlepší si vyřídit kartičku ISIC, díky které získáte řadu slev. Studentskou kartu získáte na Kartovém centru, kterou najdete na rektorátní budově v Porubě, místnosti A148 a A149. Tam vás na kartičku vyfotí a všechny náležitosti s vámi vyřídí.

Jak už jsme psali, tato karta má řadu výhod. V rámci univerzity se dostanete do knihovny, do učeben, nebo můžete platit v menze a bufetech, vytisknout si dokumenty na tiskárnách, a navíc zadarmo zaparkovat auto v kampusu.

S kartou ISIC můžete získat benefity i mimo univerzitu. Slevu můžete uplatnit na jídlo, na nákupy v různých eshopech, získat slevu při nákupu lístku na festivaly, kulturní zážitky a jiné. Seznam slev najdete přímo na jejich stránkách. Velkou výhodou karty je sjednání pojištění za výhodné ceny, pokud rádi cestujete do zahraničí. Karta ISIC má vždycky platnost jeden rok a po každém roce je nutné si prodloužit platnost karty. Prodloužení platnosti karty provedete na Kartovém centru, kde vám ji za poplatek prodlouží platnost karty.

Imatrikulace

Imatrikulace je slavnostní přijetí studenta 1. ročníku do akademické obce univerzity. Účastní se jí děkani a proděkani fakult. Nastupující studenti si vyslechnou projevy a vysloví slib, že budou pilnými studenty a budou ctít jméno školy. Imatrikulaci si organizuje každá fakulta sama v období po zápisu (v září). Student má povinnost se imatrikulace zúčastnit a přijít ve společenském oblečení.