Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Zápis do 1. ročníku

Byli jste přijati ke studiu na VŠB – Technické univerzitě Ostrava? Skvělé, gratulujeme, jsme rádi, že rozšíříte naši báňskou rodinu :-). Než ale začnete studovat na vysoké škole, je nutné se prvně zapsat do 1. ročníku. Vaše fakulta vám zašle pozvánku k zápisu poštou. Pozvánka obsahuje zápisový termín (zpravidla bývají 2), místo, kde se zápis bude konat a také, co si máte vzít s sebou. Většinou to bývají psací potřeby, pozvánka k zápisu, platný průkaz totožnosti a průkazová fotografie.

Samotný zápis si každá z našich fakult organizuje sama. Od svých studijních referentek se ale dozvíte, jak se máte přihlásit do systému InNET, systému EDISON, jak potvrdit zápis či jak si zvolit předměty. Pokud ale z nějakého důvodu zápis nestihnete, určitě kontaktujte přímo studijní oddělení vaší fakulty. Na zápise vás může zastoupit kamarád, rodič nebo spolužák, v tomto případě je ale samozřejmostí plná moc. Pokud maturujete až v září, taktéž kontaktujte studijní oddělení, protože to nejlépe ví, co máte v této situaci dělat.

ISIC

Po ukončení zápisu je nejlepší si vyřídit kartičku ISIC, díky které získáte řadu slev. Studentskou kartu získáte na Kartovém centru, kterou najdete na rektorátní budově v Porubě, místnosti A148 a A149. Tam vás na kartičku vyfotí a všechny náležitosti s vámi vyřídí. Pozor, od 1. 8. 2020 si studenti, kteří požadují vydání nové karty, musí rezervovat termín návštěvy Kartového centra.

Jak už jsme psali, tato karta má řadu výhod. V rámci univerzity se dostanete do knihovny, do učeben, nebo můžete platit v menze a bufetech, vytisknout si dokumenty na tiskárnách, a navíc zadarmo zaparkovat auto v kampusu.

S kartou ISIC můžete získat benefity i mimo univerzitu. Slevu můžete uplatnit na jídlo, na nákupy v různých eshopech, získat slevu při nákupu lístku na festivaly, kulturní zážitky a jiné. Seznam slev najdete přímo na jejich stránkách. Velkou výhodou karty je sjednání pojištění za výhodné ceny, pokud rádi cestujete do zahraničí. Karta ISIC má vždycky platnost jeden rok a po každém roce je nutné si prodloužit platnost karty. Prodloužení platnosti karty provedete na Kartovém centru, kde vám ji za poplatek prodlouží platnost karty.

Jako student VŠB-TUO ale můžeš získat i další slevy a bonusy navíc. Mezi naše partnery patří například Swanky, kteří tě naučí bruslit na inlinech bez pádů, vlaky Leo Express tě svezou s 30% slevou nebo si můžeš u Medikoptik pořídit levnější brýle. Všechny bonusy najdeš na VŠB Plus.

Imatrikulace

Imatrikulace je slavnostní přijetí studenta 1. ročníku do akademické obce univerzity. Účastní se jí děkani a proděkani fakult. Nastupující studenti si vyslechnou projevy a vysloví slib, že budou pilnými studenty a budou ctít jméno školy. Imatrikulaci si organizuje každá fakulta sama v období po zápisu (v září). Student má povinnost se imatrikulace zúčastnit a přijít ve společenském oblečení.