Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

EDISON

Systém EDISON vám poslouží v rámci celého studia. Tady máte veškerý přehled o průběhu studia, možnost se přihlásit na zkoušku, najdete tady výsledky zkoušek a zápočtů předmětů, rozvrh hodin a jeho správu. Kromě toho zde naleznete důležité dokumenty pro žádost o prospěchové stipendium, ubytovací stipendium a jiné. Veškeré funkce naleznete v tomto manuálu nebo na webových stránkách.

Přihlašovací údaje k systému EDISON získáte při vyřízení karty ISIC na Kartovém centru. Po prvním přihlášení do systému musíte potvrdit zápis a posléze si nastavit nové heslo. Poté se můžete vrhnout na volbu předmětů.

Jak si zvolit předměty? Předmět si vyberete v záložce Osobní studijní plán v sekci Volba předmětů. Zde si zvolíte předměty, o které byste měli zájem, a potvrdíte volbu. Pamatujte, že tato volba není vratná. A také pamatujte, že volbou předmětů musíte splnit povinný počet kreditů!

Jak si zvolíte rozvrh hodin? U některých studijních programů a skupin si můžete navolit rozvrh hodin. Volba se provede v záložce Rozvrh v sekci Volba rozvrhu. Zde si můžete naplánovat svůj rozvrh.

InNET

Systém InNET slouží pro správu vašeho účtu. Tady si můžete nastavit hesla pro přihlášení, heslo na Wifi síť a nastavení e-mailu. Kromě toho si tu máte možnost stáhnout si dokumenty, získat informace ohledně stravování, ubytování a tak podobně.

Mapa kampusu

Přejít na mapy

Stravování

Jak už víte, je důležité dodržovat pravidelnou stravu. V kampusu máte dost možností, kde se chutně i levně najíst.

První možností, kde se dobře a za slušnépeníze najíst, je naše Menza. Denně máte na výběr z 5 druhů jídel, přičemž jedno jídlo je vždy vegetariánské a jedno bezlepkové. Objednat si jídlo můžete přes web, kde se přihlásíte podobně jako do systému EDISON. Možností je i mobilní aplikace MobilKredit, která je dostupná pro mobilní zařízení se systémem Android nebo iOS. Po stažení si a spuštění aplikace si vyberete ze seznamu „VŠB – Technická univerzita“.

Hned pod Menzou se nachází SnackBar, kde vás potěší nabídkou hned několika druhů jídel, které jsou dostupné po dobu celého měsíce. Tato jídla si můžete vybrat a objednat na mobilní aplikace MobilKredit.

V rámci kampusu můžete navštívit kavárnu Kovork, kterou najdete v Centru podpory inovací. Kavárna je velmi útulná, s příjemnou obsluhou. Kromě nabídky kávy se zde také můžete najíst. Denně si můžete vybrat ze dvou až tří jídel, která jsou pestrá a výborná. Cena jídel je vyšší a platí se pouze hotově nebo stravenkami. Nabídku jídel můžete sledovat na jejich facebookových stránkách.

Poblíž kolejí najdete T2 Club & Steak House, kde se výborně najíte. Za studentské ceny si můžete dopřát skvělé steaky nebo burgery. Na nabídku se můžete podívat na jejich facebookových stránkách.

Pokud nemáte dostatek času a hodně spěcháte na hodinu, tak v kampusu máme několik bufetů, kde si můžete koupit něco k snědku (např. bagety, saláty, pečivo a jiné). Bufety se nacházejí na budově A v druhém patře směrem k Menze, v budově C (známe také jako „Kruhovka“), kde si mimo jiné můžete dopřát výbornou polévku a další jídla či na Nové aule v přízemí, kde mají na výběr hotové jídla a bagety. Tyto nabídky můžete sledovat na mobilní aplikaci MobilKredit, na které si lze i objednat. Studenti FEI mohou navštívit bufet v přízemí budovy, kde jim nabídnou kávu a také lahodné bagety.

V kampusu se můžete i výborně navečeřet. Na večeři můžete skočit například do T2 Club & Steak House, ale také do Pizzerie (můžete si objednat i přes den), která se nachází u kolejí mezi budovami C a D. Nabídku jídel se můžete podívat na webových stránkách.

Ubytování

Pokud jste zdaleka a bylo by pro vás náročné dojíždět do školičky, můžete se ubytovat na kolejích. Ubytovat se můžete ve dvoulůžkových nebo třílůžkových pokojích. Samozřejmě máte možnost být na pokoji sami. Ale musíte počítat s tím, že si trochu připlatíte. Veškeré informace o kolejích a jejich službách, přihlášení na koleje, o platbách a jiných věcech najdete na jejich webových stránkách.

koleje

Připojení k Wifi

Škola vám umožní přístup na Wifi síť. Preferovaná síť je Eduroam, která je dostupná po celém světě na univerzitách. Výhodou je, že tato síť je dostupná i na některých veřejných místech jako například na vlakovém nádraží Ostrava-Svinov. Než se připojíte na Wifi, je nutností si nastavit heslo pro wifi, které si nastavíte v systému Innet. Přihlášení a instalace wifi naleznete na těchto webových stránkách.

Tisk

Tisk dokumentů se realizuje pomocí služby SafeQ. Na svou kartu ISIC si nahrajete peníze a můžete následně tisknout. Tisknout lze pomocí počítačů dostupných ve škole, ve studovně nebo také nově z vašich mobilních zařízení nebo notebooku. Tisk je velmi levný. Veškeré informace o tisku, o službě SafeQ a jejím fungování naleznete na webových stránkách.

Knihovna

„Vstup do knihovny nebude třeba,“ říkáte si? Věřte nebo ne, ale knihovnu během svého studia na naší univerzitě minimálně jedenkrát navštívíte, a to z důvodu půjčení skript a odborných knih pro vaše seminární a následně závěrečné práce. Všechny informace na webu zkrátka nenajdete. Knihovna ale není jen o knížkách – její zaměstnanci vám pomohou například s citacemi, zdroji a pořádají semináře a workshopy.

Přístup do knihovny si zařídíte přímo v Ústřední knihovně VŠB-TUO nebo jejích pobočkách na fakultách. Přístup ke skriptům, knihám či zajímavým publikacím tak máte zajištěn! Můžete si půjčit také elektronickou čtečku knih či skenovat a tisknout dokumenty. Více o naší knihovně najdete buď na jejím webu, nebo sociálních sítích.

Přejít na web Ústřední knihovny

knihovna

Pošta

Po zápisu máte také vytvořenou e-mailovou adresu pro snadnou komunikaci. Doporučujeme pravidelně si hlídat příchozí informace, některé jsou velmi důležité. Zde budete dostávat upozornění ohledně průběhu zápočtů a zkoušek. Na váš e-mail vám také budou chodit informace ze Studijního oddělení: kdy máte provést verifikaci, kdy podat žádosti a jiné. Máte také možnost odesílání příchozích e-mailů ze školního účtu na váš soukromý. To lze nastavit v systému INNET v záložce Osobní agenda a dále v sekci Správa účtu. Zde si vyhledáte sekci Nastavení e-mailu. Po rozkliknutí vyplníte políčko v sekci E-mail kopie. Napíšete svůj e-mail, na který vám mají chodit tato upozornění, a kliknete na tlačítko Upravit.

Stipendia

Naše univerzita nabízí řadu stipendijních programů. Podporujeme nejen talentované studenty a studenty s výborným prospěchem, ale každá z fakult nabízí podpůrná stipendia a také stipendia pro zahraniční studium. Informace o všech dostupných stipendií získáte na Studijním oddělení.

Novinkou pro studenty prvního ročníku v bakalářském programu je získání mimořádného stipendia Moravskoslezského kraje. Jedná se o částku až 32 000 Kč za celý rok. Není to skvělé?

Jak toho můžete dosáhnout? Nutností je splnit tyto požadavky:

  1. být studentem 1. ročníku bakalářského studia
  2. žádné předchozí studium na vysoké škole, vaše studium u nás nesmí být delší než jeden rok
  3. mít splněny všechny studijní povinnosti a mít vážený studijní průměr (VSP) lepší než 70.

Výše stipendií záleží na vašem VSP.

VSP (70 – 79,99) 8 000 Kč / semestr
VSP (80 – 89,99) 12 000 Kč / semestr
VSP (90 – 100) 16 000 Kč / semestr

Vyhodnocení probíhá po ukončení každého semestru a na konci letního semestru musí student splnit všechny povinnosti 1. ročníku.

Citace

Během studia, kdy budete vypracovávat seminární nebo závěrečné práce, budete muset umět řádně citovat. Citování je normované a většinou se doporučuje norma ČSN EN ISO 690. Knihovna vypracovala citační leták s jednotlivými typy citací nebo se můžete přihlásit na webových stránkách citacepro.com pod svým uživatelským jménem a heslem a využít předplacený citační manažer, který vám nejen vygeneruje citaci, ale pomocí dalších doplňků pomůže při psaní odborného textu.

Pokud si zapůjčíte knihu nebo publikaci v knihovně, tak v Katalogu knihovny si knihu můžete vyhledat. Zde je také uvedena přesná citace knihy nebo publikace, kterou si určitě zkopírujte.

Elektronické informační zdroje

Kromě knižních publikací v knihovně máte v rámci studia možnost si procházet a stahovat odborné články. A to zdarma! Tyto články určitě využijete pro své seminární nebo závěrečné práce. Ale jak se k takovým článkům a publikacím dostat? Je to velmi jednoduché. Stačí navštívit stránku Ebsco Discovery Service eds.vsb.cz, kde najdete jak e-knihy, tak i e-časopisy.

Práva a povinnosti

Přejí na práva a povinnosti

Studijní oddělení

Přejít na studijní oddělení

Základní pojmy

Rektor – je hlavní boss univerzity, kterým je v současné době prof. RNDr. Václav Snášel, CSc. Rektor reprezentuje školu navenek, překládá finanční plán univerzity a jmenuje prorektory.

Prorektor – je jmenován rektorem a samotného rektora zastupují v různých oblastech. U nás na univerzitě jsou prorektoři čtyři.

Děkan – stojí v čele jednotlivých fakult

Proděkan – zastupuje děkana fakulty v různých oblastech.

Zimní semestr – období studia v rozmezí od září do prosince, potom následuje zkouškové období

Letní semestr – od února do května, potom následuje zkouškové období

Promoce – slavnostní udělení akademického nebo vědeckého titulu

Přednáška – Mluvený výklad, který minimálně trvá třičtvrtě hodiny, na určité téma. Pro mnoho z vás je však hlavní poznámka, že přednášky nebývají povinné, ale samozřejmě je doporučeno na ně chodit. Mnohdy vám to pomůže ke zkoušce.

Cvičení – Výuka, na které se propojují teoretické znalosti, získaní z přednášek, společně s praktickým použitím. Na tyto je avšak nutné docházet, jelikož musíte získat zápočet.

Zápočet – forma ohodnocení vašeho výkonu v hodinách cvičení. Po splnění zápočtu následuje zkouška. Zápočet získáte buď testem, anebo formou bodů z projektů a prezentací během semestru. 

Zkouška – závěrečné ohodnocení vašich znalosti z daného předmětu. Avšak je nutné mít splněný zápočet. Trvání zkoušky nelze definovat, pro každého studenta může být trvání zkoušky odlišné. Je vhodné na zkoušku přijít slušně oblečený. To znamená, že pánové přijdou v kalhotách  a košili (někteří zkoušející trvají na obleku) a dámy mohou přijít v šatech nebo kostýmu, které nejsou vyzývavé!

Kredity – po vykonání zkoušky a uzavření předmětu v systému EDISON získáte kredity. Počet kreditů je nutné si hlídat, jelikož tento daný počet je vstupenkou do vyššího ročníku (vždy je považováno minimum, abyste postoupili dál). Všechny vaše kredity je nutné nasbírat před uzavřením závěrečného ročníku

Verifikace – se provádí v systému EDISON. Verifikací se myslí kontrola vašich údajů a vašich dosažených výsledků. Po této kontrole a potvrzení, že je vše v pořádku, se zapíšete do dalšího ročníku.

Harmonogram školního roku

Zobrazit harmonogram

infografika_tipy