Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Aditivní technologie

Cíle předmětu

Cílem předmětu je seznámit studenty s výrobou prototypů aditivními technologiemi (3D tisk) na praktický ukázkách prostřednictvím profesionálních průmyslových 3D tiskáren FDM, FDM + CFF, SLA, SLS a SLM s ohledem na moderní trendy, které spočívají v topologické optimalizaci, návrhu bionických konstrukcí a mikroprutových struktur.
Studenti se prakticky seznámí s výrobou prototypů z tekuté pryskyřice (tekuté polymery), tuhého materiálu ve formě struny (polymerní a kompozitní filament) a práškových materiálů (Kovový a polymerní prášky).
Uvedené informace, zkušenosti a infrastrukturu mohou studenti dále použít pro tvorbu diplomových prací v magisterském studiu nebo dizertační práce v doktorském studiu.

Student bude schopen:
• navrhnout a vyrobit prototypovou součást určenou k výrobě 3D tiskem,
• ovládat základní obsluhu 3D tiskáren (FDM, SLA, FDM + CFF, SLS a SLM),
• vytvořit předvýrobní, výrobní a povýrobní technologické postupy,
• optimalizovat model s ohledem na technologické možnosti 3D tiskáren,
• ovládat profesionální SW nástroje (SolidWorks, Meshmixer, Materialise Magics, Autodesk
Netfabb, 3D Experience, MSC Software Simufact Additive atd.) určené pro navrhování
prototypů pro výrobu 3D tiskem.

Povinná literatura

GIBSON, I, D ROSEN a B STUCKER. Additive manufacturing technologies: rapid prototyping to direct digital manufacturing. New York: Springer, c2010, xxii, 459 p. ISBN 1441911200.
REDWOOD, B., SCH'OFFE, F., GARRET, B. The 3D Printing Handbook. Technologies, design and applications. Amsterdam, 2017. 293 p. ISBN 978-90-827485-0-5.
MICHAEL, P., JACKSON, B., HARIA., R. The Free Beginner´s guide to 3D Printing: History of 3D Printing. 3D Printing Industry. Dostupné on-line: https://3dprintingindustry.com/3d-printing-basics-free-beginners-guide

Doporučená literatura

Virta, Mikael. The Capabilities of the Fused Deposition Modeling Machine Ultimakes and its Adjusting for the Bio-medical Research Purposes. Master of Science Thesis. Examiner: Minna Kellomäko. 2013. 107 p. Faculty of Engineering Sciences. Tampere University of Technology.
WOHLERS, T., GORNET, T. History of additive manufacturing. Wohlers Report. 2014. Wohler Associates.


Kód346-5005
ZkratkaAdTech
Název českyAditivní technologie
Název anglickyAdditive Manufacturing
GarantIng. Pagáč Marek, Ph.D.
Garantující katedraKatedra obrábění, montáže a strojírenské metrologie
Jazyk výukyangličtina, čeština