Tiskové zprávy

Podpora vědy a výzkumu v Moravskoslezském kraji 2017

miniatura
12. 1. 2018
Informace k projektu projekt „Podpora talentovaných studentů doktorského studia na VŠB-TUO“.

Konkrétní řešení díky Internetu věcí zkoumají odborníci z VŠB-TUO

miniatura
8. 1. 2018
Internet věcí (Internet of Things, IoT) má potenciál nám usnadňovat život a najde uplatnění v dopravě, energetice, logistice, zdravotnictví a prakticky ve všech odvětvích průmyslu. Pomůže nejen při svozu odpadu či při parkování, ale všude tam, kde je možné zautomatizovat činnosti, o které bychom se jinak museli postarat sami.

Vědci z VŠB-TUO vyvinuli nové řešení lan výtahů

miniatura
2. 1. 2018
Výzkumníci vyvinuli metodu a zařízení, které umožňuje sledovat velikosti působících tahových sil v nosných lanech.

Inovativní a aditivní technologie výroby

miniatura
20. 12. 2017
Inovativní a aditivní technologie výroby – nová technologická řešení 3D tisku kovů a kompozitních materiálů

Elektrická čtyřkolka Democar

miniatura
18. 12. 2017
Testovací, studijní a demonstrační zařízení pro výzkum nových řešení a technologií v oblasti automobilové elektroniky.

Český Siemens otevřel v Ostravě R&D centrum

miniatura
28. 11. 2017
Český Siemens otevřel v Ostravě R&D centrum pro vývoj elektromotorů, generátorů a řešení pro Průmysl 4.0

5. ročník akce Poznej správnou techniku

miniatura
6. 11. 2017
Univerzita otevře své dveře a nabídne den plný zábavy a techniky

Tiskové vyjádření k situaci na Hornicko-geologické fakultě

6. 11. 2017
Dne 2. 11. 2017 odvolal rektor univerzity děkana Hornicko-geologické fakulty s účinností ode dne 3.11.2017.

Porubské koleje VŠB-TUO slaví 50 let

miniatura
27. 10. 2017
Slavnostně byly otevřeny 7. září 1967 jako jedny z nejmodernějších vysokoškolských kolejí v republice. 

Univerzita se chystá prezentovat na veletrhu Gaudeamus Brno 2017

miniatura
24. 10. 2017
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava se chystá na veletrh Gaudeamus Brno 2017, který se bude konat už příští týden. Na veletrh nabídky vysokoškolského studia pojedou univerzitu prezentovat hlavně její studenti.

Na univerzitě startuje pátý ročník programu GREEN LIGHT

miniatura
19. 10. 2017
Podnikatelský nápad za půl milionu?

Rektor prof. Snášel prezentoval v Bruselu český pohled na Smart Cities

miniatura
18. 10. 2017
Prof. Snášel prezentoval český pohled na Smart Cities na misi podnikatelů do Antverp a Bruselu.

PLATO a renomovaný Jiří Kovanda promění otočné dveře na VŠB-TUO v galerii

miniatura
17. 10. 2017
Jeden z nejvýznamnějších současných českých umělců Jiří Kovanda promění otočné dveře do rektorátu technické univerzity v galerii se stovkami návštěvníků denně. Za ojedinělou proměnou stojí galerie současného umění PLATO. Dočasná galerie v tzv. karuselu je prvním viditelným příkladem spolupráce PLATO a VŠB-TUO, konkrétně Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI), kterou obě strany zahájily v srpnu. Cílem je propojit umění se světem vědy a techniky.

Představení designové studie roadsteru StudentCar SCE

miniatura
16. 10. 2017
Dne 19. 10. 2017 představil projekt StudentCar designovou studii roadsteru s elektrickým pohonem.

Erasmus slaví 30 let

miniatura
16. 10. 2017
Jeden z nejúspěšnějších projektů Evropské unie, program Erasmus, slaví své třicáté narozeniny.

Krevní výzva Fakulty bezpečnostního inženýrství

miniatura
11. 10. 2017
V úterý 17. 10. se na Krevním centru FNO bude konat další Krevní výzva VŠB – Technické univerzity Ostrava. Tentokrát výzvu přijala Fakulta bezpečnostního inženýrství a dále ji předá Fakultě elektrotechniky a informatiky. A protože se Krevní výzva koná již počtvrté, vyvstala potřeba dodat takovéto události slavnostnější ráz. Proto také vznikla plastika s názvem Báňská kapka krve, která se bude předávat společně s ideou pravidelného dárcovství.

Říjnové Mineralogické setkání na VŠB-TUO

miniatura
10. 10. 2017
Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO připravuje na sobotu 14. října 2017 tradiční Mineralogické setkání. Akce se uskuteční v prostorách auly v areálu VŠB-TUO v Ostravě-Porubě od 9:00 do 14,30 hodin. Návštěvníci prodejní výstavy se mohou opět těšit na velké množství zajímavých vzorků minerálů a zkamenělin. Chybět nebude ani odborná literatura a předměty, které jsou spojené s geologií a hornictvím. Na výstavních plochách se objeví i výrobky z přírodnin a autorské šperky.

Mezinárodní setkání informatiků na FEI VŠB-TUO

miniatura
9. 10. 2017
Katedra informatiky Fakulty elektrotechniky a informatiky hostila v termínu 3. 10. – 5. 10. skupinu studentů a výzkumníků z University of Pretoria. Na VŠB-TUO se konal mezinárodní workshop informatických výzkumných skupin z pořádající fakulty, Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a University of Pretoria z Jihoafrické republiky.

Zahraniční cesta rektora prof. Snášela do Vietnamu

miniatura
9. 10. 2017
Prof. Snášel byl pozván vedením Ton Duc Thang Univerzity (TDTU) jako jeden z představitelů technických univerzit u nás na oslavy 20. výročí jejího založení.

VŠB-TUO poběží a podpoří dobrou věc

miniatura
2. 10. 2017
Univerzitní běh prověří fyzičku a zároveň podpoří dobrou věc. 4. 10. 2017 Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava pořádá další ročník běhu Technika Run. Výtěžek půjde na Mobilní hospic Ondrášek, který se letos snaží s novou kampaní „Doma“ oslovit širokou veřejnost.

V Chodníku slávy VŠB-TUO přibude již čtvrtá stopa absolventa

miniatura
20. 9. 2017
Září se na VŠB – Technické univerzitě Ostrava každoročně nese v duchu oslav. V pátek 22. 9. proběhne Zlatá promoce absolventů, kteří promovali v roce 1967, a zároveň bude odhalena stopa profesora Josefa Aldorfa v Chodníku slávy. Před rektorátní budovou VŠB-TUO tak přibude v pořadí již čtvrtý otisk významného absolventa.

Ostravská noc vědců: Svět je v pohybu a my s ním

miniatura
18. 9. 2017
Věda je s vámi na každém kroku. Po cestě do práce, při každém mrknutí i na cestě na dovolenou. Přijďte poznat tuto skrytou hybnou sílu zblízka: 6. října 2017 od 17 do 22 hodin Ostravu opět ovládne Ostravská noc vědců, jejímž letošním tématem je právě mobilita.

Na Fakultě elektotechniky a informatiky proběhla Mezinárodní letní škola

miniatura
11. 9. 2017
Katedra informatiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO pořádala v termínu 3. 9. 2017 – 8. 9. 2017 Mezinárodní letní školu na téma hlubokého učení a vizuální analýzy dat.

Jsme součástí Národního centra Průmyslu 4.0

miniatura
5. 9. 2017
NCP 4.0 přispěje k využití nejnovějších poznatků v praxi.

Inaugurace nového rektora a festival Art and Science

miniatura
4. 9. 2017
Ve čtvrtek 7. září čekají VŠB – Technickou univerzitu Ostrava hned dvě velké události. Proběhne inaugurace nového rektora, 29. srpna prezidentem jmenovaného prof. RNDr. Václava Snášela, CSc. a také prorektorů. Ve stejný den je od 9 do 22 hod. připraven festival Art&Science, dopoledne především pro střední školy, do večera pak pro širokou veřejnost.

Děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky prof. Snášel navštívil belgickou Hasselt University

miniatura
24. 8. 2017
Děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava prof. RNDr. Václav Snášel, CSc. navštívil v průběhu své pracovní cesty v Belgii Hasselt University. Kontakt na belgickou univerzitu zprostředkoval VŠB-TUO velvyslanec ČR v Belgickém království J. E. Jaroslav Kurfürst. Velvyslanec hovořil s děkany a proděkany VŠB-TUO během své návštěvy Ostravy v březnu 2017 a po sdělení vytipovaných oblastí spolupráce osobně navštívil Hasselt.

Spolupráce PLATO a Fakulty elektrotechniky a informatiky ojediněle propojí svět umění a vědy

miniatura
21. 8. 2017
Historicky první spolupráci svého druhu dnes smluvně uzavřely galerie současného umění PLATO Ostrava a Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Svět techniky a přírodních věd se tak dlouhodobě propojí se světem umění. Prvním výsledkem ojedinělé spolupráce bude proměna částí fakultní budovy ve výstavní prostory.

Novinky i pro univerzitu třetího věku

miniatura
16. 8. 2017
Pět fakult VŠB – Technické univerzity Ostrava umožňuje studium na univerzitě třetího věku. Pro své studenty si univerzita připravila v akademickém roce nové studijní programy, ale také zajímavé přednášky navíc nebo velmi oblíbené exkurze. Každým rokem studují v této formě celoživotního vzdělávání jen na VŠB-TUO stovky seniorů.

Vysokoškolský ústav IT4Innovations bude mít nového ředitele

miniatura
28. 7. 2017
Novým ředitelem vysokoškolského ústavu IT4Innovations se od 1. srpna 2017 stane doc. Mgr. Vít Vondrák, Ph.D., který je současným vědeckým ředitelem IT4Innovations.

Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na projekt „Zapojení studentů VŠ a SŠ do vývoje designu – stavby designového modelu vozu StudentCar SCE"

miniatura
26. 7. 2017
Z rozpočtu Moravskoslezského kraje byla poskytnuta dotace ve výši 500 tisíc korun na realizaci projektu „Zapojení studentů VŠ a SŠ do vývoje designu – stavby designového modelu vozu StudentCar SCE v měřítku 1:1.“

CHCI, ABY CENTRUM ENET BYLO RESPEKTOVÁNO NEJEN V ČR, ALE I VE SVĚTĚ, ŘÍKÁ NOVĚ JMENOVANÝ PROFESOR VŠB-TUO STANISLAV MIŠÁK

miniatura
26. 7. 2017
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava rozšířila svou řadu profesorů. Nejvyšší vědecko-pedagogickou hodnost, tedy titul profesor, získali v červnu hned čtyři vědečtí pracovníci. Jedním z nich byl i doc. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., jež získal profesorský titul v oblasti Elektrické stroje, přístroje a pohony.

VŠB-TUO žije i v létě, letní školy střídají tábory

miniatura
19. 7. 2017
Oblíbený příměstský tábor Techcamp 2017 bude zahájen v posledním červencovém týdnu v kampusu VŠB-TUO. Technické zaměření tábora tentokrát naplní program v laboratořích Fakulty bezpečnostního inženýrství, Fakulty elektrotechniky a informatiky i Geologického pavilonu a Planetária, kde se děti zapojí do zábavných ukázek techniky pod vedením odborných garantů. Univerzita je v létě otevřena i nadaným dětem s autismem.

Univerzita na festivalu? Máme co nabídnout

miniatura
17. 7. 2017
Jaká je hodnota lidského myšlení a nakolik ji dokáže nahradit umělá inteligence? Pomohou přehrady překonat problémy spojené s vlnami veder, přívalových srážek a povodní? A kolik denně sníte, vypijete a vdechnete nanolátek? Diskuzní scénu festivalu Colours of Ostrava - forum MELTINGPOT doplní i scéna dvou ostravských univerzit: UNIVERcity EXPERIENCE STAGE. Po celou dobu festivalu (19. – 22. 7.) bude v prostorách Kompresorovny nabízet diskuze s odborníky na rezonující témata.

Univerzita vypsala motivační stipendia už od prvního ročníku

miniatura
27. 6. 2017
Vzhledem k tomu, že trend poklesu studentů bude pro vysoké školy aktuální ještě několik následujících let, stává se tak jednou z největších výzev, jak této skutečnosti předejít.

VŠB – Technická univerzita Ostrava má nové profesory

miniatura
26. 6. 2017
Profesorský dekret si převzali Marian Marschalko, Stanislav Mišák, Petr Skupien, Emília Zimková a Radek Kučera.

Siemens uzavírá spolupráci s VŠB-TUO

miniatura
23. 6. 2017
Společnost Siemens Česká republika a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava dnes slavnostně podepsaly smlouvu o vzájemné spolupráci. Technologický lídr na českém i globálním trhu se tak zavazuje, že bude tři fakulty VŠB-TUO podporovat na několika úrovních.

Univerzita umožní firmám tisknout ve 3D

miniatura
22. 6. 2017
Malé a střední firmy v Moravskoslezském kraji získají přístup k 3D tisku díky novému projektu. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava tak rozšiřuje svou nabídku průmyslových 3D technologií a souvisejících služeb. V rámci specializovaného projektu s názvem „ProtoLab“ nabídne firmám možnost zhotovování funkčních modelů a prototypů za cenově výhodných podmínek.

Certifikovaná metodika sčítání cestujících

miniatura
21. 6. 2017
Tým výzkumných pracovníků z českých vysokých škol dokázal spočítat podíly cestujících v hromadné dopravě z lokalizačních a provozních údajů mobilních sítí.

Poslední strojař posbíral 3 ceny za PR

miniatura
19. 6. 2017
Fakulta strojní VŠB-TUO zabodovala se svou kampaní „Poslední strojař“ v letošním ročníku České ceny za PR. Tuto cenu od roku 2006 každoročně vyhlašuje Asociace Public Relations Agentur (APRA). Ve velké konkurenci 156 přihlášených projektů uspěl „Poslední strojař“ hned třikrát.

Naši studenti bodují v soutěži mladých vědců o Cenu Josepha Fouriera

miniatura
16. 6. 2017
Cenu Josepha Fouriera pro nejlepší výzkum v rámci doktorského studia z oblasti informatiky a výpočetních věd letos získal Jan Zapletal, student z Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, který zároveň působí v IT4Innovations národním superpočítačovém centru. Navázal tak na úspěchy svých kolegů Václava Haply a Michala Merty, kteří ocenění získali v letech 2014 a 2015.

Skenování kamiónů naložených dřevem

miniatura
8. 6. 2017
Vědci z Katedry automatizační techniky a řízení Fakulty strojní VŠB-TUO se podíleli na řešení pro skenování nákladů kamiónů. Tento laserový skener je nasazen ve společnosti Mondi SCP, a.s. Ružomberok a denně zkontroluje i 250 souprav. Celá procedura je na 2 minuty a pomůže firmě s kontrolou řádného uložení klád. Usnadní tak překlad nákladu, pohyb soupravy v areálu nebo zabrání zranění pracovníků.

Spolupráce VŠB-TUO a UPOL přiblíží tělesnou kulturu aplikační sféře i lidem

miniatura
6. 6. 2017
Podpis smlouvy v moderních prostorách Aplikačního centra BALUO dnes stvrdil vzájemnou spolupráci mezi Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultou elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Společnými silami chtějí přiblížit veřejnosti vědecké výstupy i uplatnit moderní technologie v tělovýchově a sportu.

Workshop „Management vody“

29. 5. 2017
Odborná pracoviště VŠB-TU Ostrava připravila na den 26.5.2017 úvodní část praktického workshopu pro střední školy „Management vody“.

Elektronický stavební deník neztratíte

miniatura
24. 5. 2017
Adam Michalec a Jan Fuksa vymysleli elektronickou podobu stavebního deníku.

Konference NanoOstrava 2017

miniatura
22. 5. 2017
NanoOstrava 2017 bude hostit vědce z celého světa. Z Austrálie dorazí odborník na vývoj monoklonálních protilátek pro biologickou léčbu a nanomedicínu zaměřenou na protilátky. Jeho výzkum znamená další pomoc v boji s rakovinou.

Vápenec na Štramberku pod lupou VŠB-TUO

miniatura
12. 5. 2017
Oblast Štramberku je známá výskyty druhohorních vápenců, které se už po několik desetiletí těží v místních lomech. Vápenec se využívá zejména v průmyslu, známý je také výskytem fauny korálových útesů. Pracovníci Institutu geologického inženýrství Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO už od roku 2003 provádějí záchranný paleontologický výzkum právě v oblasti Štramberku ve spolupráci s Kotouč Štramberk s.r.o., který výzkum financuje.

FEI VŠB-TUO pořádá mezinárodní konferenci elektroenergetiky

miniatura
10. 5. 2017
Katedra elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO připravuje v termínu 17. 5. 2017 – 19. 5. 2017 v pořadí již 18. ročník mezinárodní vědecké konference s názvem „Conference on Electric Power Engineering 2017“.

Děkani fakult diskutovali o Průmyslu 4.0

5. 5. 2017
FEI VŠB-TUO pozvala partnerské fakulty z Žiliny a Gliwic na setkání k Průmyslu 4.0 do Ostravy.

Křest nové formule Vector 03

miniatura
27. 4. 2017
Odhalení studentské formule Vector 03 proběhne 3. 5. 2017 od 10:00 v aule VŠB-TUO v Ostravě-Porubě.

Zlepši si techniku ve čtyřech minutách

miniatura
20. 4. 2017
Lze ve čtyřech minutách vysvětlit pohybové zákony nebo barevné chemické reakce? Na Vysoké škole báňské ˗ Technické univerzitě Ostrava Vám dokážeme, že je to možné.

Ekonomická fakulta VŠB – TU Ostrava získala prestižní uznání od CFA Institute

12. 4. 2017
Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se zapojila do mezinárodního projektu University Recognition Program organizace CFA Institute.

Archeometalurgie aneb Naučili nás vyrábět železo Keltové?

miniatura
12. 4. 2017
S příběhem výroby železa v minulosti a v dnešní době se ve středu 19. dubna seznámí na VŠB – Technické univerzitě Ostrava na sto studentů ze Střední průmyslové školy chemické.

Výstava 10 let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu

miniatura
6. 4. 2017
Univerzitní knihovna hostí unikátní výstavu posterů: 10 let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu, která potrvá až do 10. 6. 2017. Výstavu nám zapůjčila Geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a mapuje 10 letý výzkumný projekt českých přírodovědců v Kyrgyzstánu.

VŠB - Technická univerzita Ostrava hostí Českou konferenci rektorů

miniatura
6. 4. 2017
Příští čtvrtek 13.4.2017 bude naše univerzita hostit Českou konferenci rektorů.

Jarní Mineralogické setkání

miniatura
4. 4. 2017
V sobotu 8. dubna 2017 se v prostorách auly VŠB-TUO v Ostravě-Porubě opět sejdou zájemci o neživou přírodu. V 9 hod. ráno zde začíná jarní Mineralogické setkání. Při této příležitosti se také mohou zájemci o studium na Hornicko-geologické fakultě seznámit s nabídkou studijních oborů.

Konferenci expertů z elektroenergetiky pořádá FEI VŠB-TUO

miniatura
31. 3. 2017
Konference byla podpořena z prostředků Mezinárodního Visegradského fondu.

Studenti budou závodit se samořiditelnými modely vozidel

miniatura
31. 3. 2017
V úterý 4. 4. Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO pořádá soutěž v autonomním řízení modelů vozidel – NXP Cup. Cílem soutěže NXP Cup je projet neznámou dráhu modelem vozidla v co nejkratším čase a během jízdy z dráhy nevyjet. Akce je jedním ze šesti evropských kvalifikačních kol. Nejlepší středoškolské a vysokoškolské týmy postoupí do celoevropského finále, které se v letošním roce koná v Mnichově!

Rubeme Majáles

miniatura
30. 3. 2017
Majáles Ostrava, tradičně tvořený studenty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity pro ostatní studenty, se bude konat v pátek 12. května 2017 v Dolní oblasti Vítkovic.

Dělnické kolonie Ostravy a Zlína

miniatura
27. 3. 2017
Víte, co spojuje ostravské Vítkovice a Baťův Zlín? Obě města se stala továrními centry, která byla ovládána ve všech sférách veřejného života jedním podnikatelským subjektem.

Odborníci z VŠB-TUO zkonstruovali nejtišší místo v České republice

24. 3. 2017
Ve čtvrtek 23. března proběhlo v Brně slavnostní otevření nové akustické bezodrazové komory, kterou pro společnost Honeywell vybudovali vědci Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT) VŠB – Technické univerzity Ostrava. Akustické parametry této bezdozvukové komory jsou na tak vysoké úrovni, že se jedná o nejtišší místo v České republice.

GISÁČEK 2017

miniatura
22. 3. 2017
Mezinárodní studentská konference GISÁČEK 2017 byla v letošním roce opravdu unikátní nejen složením účastníků, ale i představenými výstupy a daty.

Děkani diskutovali o možnostech spolupráce s univerzitami v Belgii

miniatura
21. 3. 2017
Na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava se konalo setkání děkanů fakult univerzity s velvyslancem ČR v Belgickém království J. E. Jaroslavem Kurfürstem. Velvyslanec Kurfürst představil přítomným zástupcům fakult možnosti spolupráce s univerzitami a výzkumnými centry v Belgickém království.

Prof. Ličev: se studenty je radost pracovat

miniatura
16. 3. 2017
Jeden z nově jmenovaných profesorů VŠB-TUO prof. Ing. Lačezar Ličev, CSc., prof.h.c. přednáší lékařské zobrazovací systémy na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. I přes dosažení nejvyššího uznání ve vědecké kariéře u nás i v zahraničí zdaleka s vědou ani studenty nekončí.

Najděte na Kariéře PLUS tu pravou

miniatura
10. 3. 2017
Desátý ročník největšího veletrhu pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji Kariéra PLUS proběhne v úterý 14. března v prostorách auly VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Studentům a absolventům vysokých škol se na veletrhu představí více než stovka těch nejatraktivnějších zaměstnavatelů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

Student Stefan Grushko sestavil bionickou ruku

miniatura
8. 3. 2017
Robotika ho zajímala od dětství. „V pěti letech jsem viděl Terminátora, načež jsem se pak rozhodl, že budu studovat robotiku,“ vysvětluje se smíchem Stefan Grushko. Do Česka se z Ukrajiny, odkud pochází, přestěhoval právě kvůli vzdělání na Fakultě strojní, kde již pátým rokem studuje na Katedře robotiky.

Obraz „Ostrava“ se po sedmdesáti letech vrací zpět

miniatura
6. 3. 2017
Obraz Elektrárna a koksovna Generál Svoboda Ostrava II je po sedmdesáti letech zpátky v Ostravě. Malbu do Ústřední knihovny VŠB-TUO dlouhodobě zapůjčila paní prof. Ing. Zoe Klusáková-Svobodová, CSc., dcera armádního generála a československého prezidenta Ludvíka Svobody. Ve středu 8. 3. 2017 v 15 hod. dojde k jeho slavnostnímu uvítání.

Fakulta strojní jde darovat krev

miniatura
27. 2. 2017
Štafeta krevní výzvy, kterou převzala Fakulta strojní v říjnu 2016 z rukou Hornicko-geologické fakulty, směřuje do cíle. Úterý 28. února 2017 ukáže, kolik nových hrdinů pomůže naplnit její poselství a daruje krev nebo plazmu pro záchranu života a zdraví jiného člověka.

Ve finále akcelerátoru Green Light zabodoval cyklostan i svítící kapalina

miniatura
24. 2. 2017
Ve čtvrtek 23. února proběhlo již čtvrté finále Startup Show. Známe vítěze.

Test elektromobilů na VŠB-TUO pokračuje

miniatura
21. 2. 2017
Vědci z VŠB-TUO pokračují v dlouhodobém testování vlastních i komerčně dostupných elektromobilů.

Studenti na VŠB-TUO vyrábí originální díly aut z uhlíkové tkaniny

miniatura
14. 2. 2017
Padesátkrát pevnější než ocel a o polovinu lehčí než hliník. Ručním laminováním vznikají v dílnách Fakulty strojní nová karbonová ramena, volant a křídla formule, karoserie z několika vrstev uhlíkové keprové tkaniny, sedačka pilota z karbonoaramidové tkaniny nebo komponenty pedálové soustavy.

Chytré osvětlení jako klíčová technologie pro Smart City

miniatura
8. 2. 2017
Vědci z VŠB-TUO pracují na nové technologii, díky které bude možné řídit venkovní i vnitřní osvětlení na dálku.

I na nepřehledných úsecích silnic může být bezpečněji

miniatura
31. 1. 2017
Tým vědců z VŠB – Technické univerzity Ostrava pracuje na zařízení, které pomůže zvýšit bezpečnost na českých silnicích. Výsledkem bádání budou svodidla doplněná o světelné moduly, které generují elektrickou energii pomocí tlakové vlny projíždějícího vozidla. Díky nim tak dojde k automatickému osvětlení části vozovky a lepší přehlednosti právě projížděného úseku.

Vývoj aplikace technologie mikrofrézování pro prototypovou výrobu optických ploch automobilových světlometů

miniatura
30. 1. 2017
Statutární město Ostrava poskytlo finanční dotaci na projekt 1687/2016/SaS „Vývoj aplikace technologie mikrofrézování pro prototypovou výrobu optických ploch automobilových světlometů“.

Den otevřených dveří na ostravské Ekonomické fakultě se koná 28. ledna 2017

24. 1. 2017
OSTRAVA - Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě po roce opět pořádá Den otevřených dveří. Tentokrát se koná v sobotu 28. ledna 2017 od 9.30 hodin a zájemce o vzdělávání budou v Sokolské ulici očekávat pedagogové, studenti a také absolventi.

VŠB – Technická univerzita Ostrava bude volit nového rektora

miniatura
19. 1. 2017
Na posledním zasedání Akademického senátu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, který proběhl v úterý 17. 1. 2017, byl schválen harmonogram voleb nového rektora. Hlavním důvodem je skutečnost, že se rektor univerzity prof. Vondrák stal v listopadu minulého roku hejtmanem Moravskoslezského kraje. VŠB-TUO by tak mohla mít nového rektora zvoleného na konci března a funkce se ujme po jmenování prezidentem republiky.

Dny otevřených dveří na VŠB-TUO představí možnosti studia

miniatura
17. 1. 2017
Univerzita od nového roku žije především dny otevřených dveří, které průběžně proběhnou na všech jejích 7 fakultách a 4 univerzitních studijních programech. Mimo jiné je novinkou i tento čtvrtý obor, kdy k Nanotechnologiím, Mechatronice a Aplikovaným vědám a technologiím přibyla Fyzika. Termín podávání přihlášek v prvním kole je pro většinu studijních oborů do konce dubna 2017.

Kroužky kybernetiky jsou stále oblíbenější

miniatura
13. 12. 2016
Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO už několik let pořádá kroužky kybernetiky nejen pro žáky základních škol, ale také pro studenty středních a vysokých škol.

Akademici a průmysl spojili své síly. Ke studiu techniky lákají společně.

miniatura
8. 12. 2016
Představitelé Fakulty strojní VŠB-TUO se letos rozhodli nepřihlížet nezájmu mladých studovat technické obory se založenýma rukama. Vytvořili jedinečnou kampaň, jež se poprvé nesnaží jen o samoúčelnou propagaci instituce, nýbrž za pomoci průmyslových partnerů a středních škol ukazuje potřebnost techniky a lidí, kteří jí rozumí.

Vysokoproduktivní strategie obrábění hliníku a jeho slitin

miniatura
2. 12. 2016
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava spolupracovala na řešení inovačního voucheru „Návrh a optimalizace vysokoproduktivních strategií obrábění hliníku a jeho slitin“. Řešení bylo podpořeno z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Testování měření přesnosti obráběcích strojů a jejich diagnostika

miniatura
2. 12. 2016
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava ve spolupráci s firmou Matuš Trade, s. r. o. řešila inovační voucher „Testování měření přesnosti obráběcích strojů a jejich diagnostika“. Projekt byl podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Green Light akcelerátor se rozjíždí naplno

miniatura
28. 11. 2016
Akcelerátor VŠB-TUO podpoří letos 16 nových podnikatelských záměrů

3D tisk kovů na unikátním zařízení

miniatura
15. 11. 2016
Vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům se s technologií 3D tisku kovů můžeme setkat ve většině případů pouze v prostředí univerzit. Nyní se mezi ně zařadila i VŠB – Technická univerzita Ostrava jako jediná v Moravskoslezském kraji. Slavnostní otevření Laboratoře aditivní výroby se uskutečnilo v úterý 15. 11. 2016 na Fakultě strojní.

VŠB – Technická univerzita Ostrava má nové vedení

miniatura
14. 11. 2016
VŠB – Technickou univerzitu Ostrava povede prof. Petr Noskievič.

Smokeman z VŠB-TUO učí lidi správně topit

miniatura
2. 11. 2016
Jiří Horák alias Smokeman z Výzkumného energetického centra VŠB-TUO má své životní poslání – a to naučit veřejnost efektivně a levně topit. Rád baví a zároveň vzdělává žáky základních a středních škol, ale i jejich rodiče pomocí science show, na kterých provádí jednoduché pokusy dokumentující správné spalování.

Do vnitra v Galerii VŠB-TUO

31. 10. 2016
Polská umělkyně Agnieszka Cyranka-Pytlik je absolventka krakovské Akademie výtvarných umění v ateliéru malby a uměleckého oboru Slezské univerzity v Katovicích v ateliéru fotografie. Několik let žije a tvoří v Ostravě. Ve své umělecké tvorbě se soustředí na vzájemné vztahy mezi abstrakcí, geometrii a symbolickými prvky, které stanoví nejčastěji lidské postavy.

Fakulta strojní VŠB-TUO přijala Krevní výzvu, čeká ji nelehký úkol

miniatura
25. 10. 2016
Krásný, ale těžký úkol dnes na sebe vzala Fakulta strojní. V rámci dnešní Krevní výzvy přijal pan proděkan Zdeněk Poruba pomyslnou štafetu od Hornicko-geologické fakulty. Fakulta strojní tak musí v dalším únorovém termínu vyburcovat co možná nejvíce svých studentů, zaměstnanců a absolventů. Celkem dnes díky akci Ukaž, co je v tobě! darovalo krev nebo plazmu 116 osob, 102 z nich poprvé.

Tržiště nápadů přivítá na univerzitě mladé inovátory

miniatura
24. 10. 2016
V úterý 22. listopadu představí na VŠB – Technické univerzitě Ostrava žáci druhého stupně základních škol své nápady a vynálezy. Soutěžní týmy se utkají před odbornou porotou na takzvaném Tržišti nápadů. Akce se uskuteční od 9 do 12 hodin v budově Podnikatelského inkubátoru VŠB-TUO.

Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO se úspěšně prezentovala v Bruselu

20. 10. 2016
FEI VŠB-TUO představila výzkumné směry na semináři v rámci 13. ročníku Evropského týdne regionů a měst v Bruselu.

Na Fakultě stavební VŠB-TUO „vaří“ vědci ohebný beton

18. 10. 2016
Mezi takřka univerzální stavební hmoty se již dlouho řadí beton. Skládá se z cementu, hrubého i drobného kameniva, vody, příměsi a přísad. Když vše ztuhne, vzniká pevný umělý slepenec. Beton je, spolu s cementem, základním materiálem používaným ve stavebnictví, jeho výhodou je, že je pevný, odolný a trvanlivý. Navíc je možné ho i recyklovat. Často se ale mění jeho podoba i vlastnosti. Jednou z novinek jsou vláknocementové kompozity, díky nimž je beton ohebný.

Nanotechnologie na VŠB-TUO mají nový patent

17. 10. 2016
Centrum podpory inovací VŠB – Technické univerzity Ostrava má pod sebou mnoho projektů, jako jsou například Podnikatelský inkubátor, či Oddělení Ochrany duševního vlastnictví (ODV). Právě oddělení ODV se zaměřuje na podporu vědeckých a akademických pracovníků. Pořádá pro ně vzdělávací akce a zároveň poskytuje podporu původcům inovací (převážně při ohlášení vynálezů), a také napomáhá s vyřízením administrativy ve věci následné patentové ochrany.

VŠB – Technická univerzita Ostrava zve na podzimní Mineralogické setkání.

12. 10. 2016
V sobotu 15. října 2016 se opět potkají zájemci o neživou přírodu. Jako již tradičně ožijí prostory auly VŠB-TUO v Ostravě-Porubě Mineralogickým setkáním. Akce bude probíhat od 9 do 14,30 hodin.

Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO hrdě přijala Krevní výzvu

11. 10. 2016
V úterý 25. října 2016 v Krevním centrum FNO od 8 do 13 hod. proběhne akce Ukaž, co je v tobě! Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO. Fakulta tímto vyzývá své studenty, absolventy a zaměstnance k darování krve. Výzvu převzala od Ekonomické fakulty a cílem této aktivity je vytvořit dlouhodobou a systematickou spolupráci s Krevním centrem Fakultní nemocnice Ostrava a stvořit platformu pravidelného dárcovství krve.

VŠB – Technická univerzita Ostrava během podpořila autistické děti

4. 10. 2016
Charitativní běžecký závod proběhl v úterý 27. 9. 2016 kampusem VŠB – Technické univerzity Ostrava, v cíli se radovali nejen vítězové ale také nadační fond Křídlení. První ročník Technika RUNu VŠB-TUO byl naplánován na 5 a 10 kilometrů a vedl přilehlým lesoparkem v Ostravě-Porubě i samotným kampusem univerzity. Doprovodný program pak zpestřoval dětský běh, loutkové představení, taneční i hudební vystoupení.

Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na projekt „Testovací zkoušky vyvíjené převodovky a vyvíjených systémů chlazení elektropohonů“

miniatura
27. 9. 2016
Z rozpočtu Moravskoslezského kraje byla poskytnuta dotace ve výši 200 tisíc korun na realizaci projektu „Testovací zkoušky vyvíjené převodovky a vyvíjených systémů chlazení elektropohonů.“

VŠB-TUO pokračuje ve spolupráci s islandskými univerzitami

miniatura
26. 9. 2016
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) nadále pokračuje ve spolupráci s největšími islandskými univerzitami - University of Iceland a Reykjavik University.

Technici poběží pro dobrou věc, podpoří konkrétní charitu

miniatura
26. 9. 2016
V úterý 27. září se v kampusu univerzity Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava koná zábavné sportovní odpoledne s Technika RUN. Kromě sportovních výkonů zde můžete také podpořit dobrou věc. Běžci zaplatí startovní poplatek, který bude celý věnován na charitativní účely. Podpořeny budou projekty nadačního fondu Křídlení, konkrétněji Jarda – vědec a autista, Babička a dědeček do školky a Násobíme šance na vzdělání (více na stránkách www.kridleni.cz).

Ostravská Noc vědců (ne)bezpečně chytrá akce!

26. 9. 2016
Od 17 do 22 hodin se bude v Ostravě konat 4. ročník Ostravské Noci vědců (ONV). Akci pořádají obě ostravské univerzity – Ostravská univerzita a letos poprvé také VŠB – Technická univerzita Ostrava. Vědecko-popularizační akce pod záštitou Evropské komise se bude konat na fakultách obou škol na mnoha místech v Ostravě. Letos na téma bezpečnost!

Ostravské univerzity opět podpoří podnikatelské nápady

miniatura
20. 9. 2016
Nejucelenější akcelerační program v Moravskoslezském kraji Green Light spouští přihlašování pro rok 2016. Na vybrané účastníky čekají tři měsíce plné workshopů, přednášek a konzultací s odborníky z praxe.

Absolventi VŠB-TUO z roku 1966 se společně sejdou u Zlaté promoce a odhalení stopy profesora Petra Horyla

14. 9. 2016
V pátek 23. září proběhne na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) Zlatá promoce absolventů, kteří promovali v roce 1966, a zároveň bude na chodníku slávy absolventů univerzity odhalena stopa profesora Petra Horyla. Po Karlu Mazancovi a Janu Světlíkovi, jejichž stopy byly položeny v předchozích letech, přibude před rektorátní budovou VŠB-TUO otisk dalšího významného absolventa.

© 2018 VŠB-TU Ostrava