Tiskové zprávy

Spolupráce PLATO a Fakulty elektrotechniky a informatiky ojediněle propojí svět umění a vědy

miniatura
21.8.2017
Historicky první spolupráci svého druhu dnes smluvně uzavřely galerie současného umění PLATO Ostrava a Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Svět techniky a přírodních věd se tak dlouhodobě propojí se světem umění. Prvním výsledkem ojedinělé spolupráce bude proměna částí fakultní budovy ve výstavní prostory.

Novinky i pro univerzitu třetího věku

miniatura
16.8.2017
Pět fakult VŠB – Technické univerzity Ostrava umožňuje studium na univerzitě třetího věku. Pro své studenty si univerzita připravila v akademickém roce nové studijní programy, ale také zajímavé přednášky navíc nebo velmi oblíbené exkurze. Každým rokem studují v této formě celoživotního vzdělávání jen na VŠB-TUO stovky seniorů.

Vysokoškolský ústav IT4Innovations bude mít nového ředitele

miniatura
28.7.2017
Novým ředitelem vysokoškolského ústavu IT4Innovations se od 1. srpna 2017 stane doc. Mgr. Vít Vondrák, Ph.D., který je současným vědeckým ředitelem IT4Innovations.

Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na projekt „Zapojení studentů VŠ a SŠ do vývoje designu – stavby designového modelu vozu StudentCar SCE"

miniatura
26.7.2017
Z rozpočtu Moravskoslezského kraje byla poskytnuta dotace ve výši 500 tisíc korun na realizaci projektu „Zapojení studentů VŠ a SŠ do vývoje designu – stavby designového modelu vozu StudentCar SCE v měřítku 1:1.“

CHCI, ABY CENTRUM ENET BYLO RESPEKTOVÁNO NEJEN V ČR, ALE I VE SVĚTĚ, ŘÍKÁ NOVĚ JMENOVANÝ PROFESOR VŠB-TUO STANISLAV MIŠÁK

miniatura
26.7.2017
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava rozšířila svou řadu profesorů. Nejvyšší vědecko-pedagogickou hodnost, tedy titul profesor, získali v červnu hned čtyři vědečtí pracovníci. Jedním z nich byl i doc. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., jež získal profesorský titul v oblasti Elektrické stroje, přístroje a pohony.

VŠB-TUO žije i v létě, letní školy střídají tábory

miniatura
19.7.2017
Oblíbený příměstský tábor Techcamp 2017 bude zahájen v posledním červencovém týdnu v kampusu VŠB-TUO. Technické zaměření tábora tentokrát naplní program v laboratořích Fakulty bezpečnostního inženýrství, Fakulty elektrotechniky a informatiky i Geologického pavilonu a Planetária, kde se děti zapojí do zábavných ukázek techniky pod vedením odborných garantů. Univerzita je v létě otevřena i nadaným dětem s autismem.

Univerzita na festivalu? Máme co nabídnout

miniatura
17.7.2017
Jaká je hodnota lidského myšlení a nakolik ji dokáže nahradit umělá inteligence? Pomohou přehrady překonat problémy spojené s vlnami veder, přívalových srážek a povodní? A kolik denně sníte, vypijete a vdechnete nanolátek? Diskuzní scénu festivalu Colours of Ostrava - forum MELTINGPOT doplní i scéna dvou ostravských univerzit: UNIVERcity EXPERIENCE STAGE. Po celou dobu festivalu (19. – 22. 7.) bude v prostorách Kompresorovny nabízet diskuze s odborníky na rezonující témata.

Univerzita vypsala motivační stipendia už od prvního ročníku

miniatura
27.6.2017
Vzhledem k tomu, že trend poklesu studentů bude pro vysoké školy aktuální ještě několik následujících let, stává se tak jednou z největších výzev, jak této skutečnosti předejít.

VŠB – Technická univerzita Ostrava má nové profesory

miniatura
26.6.2017
Profesorský dekret si převzali Marian Marschalko, Stanislav Mišák, Petr Skupien, Emília Zimková a Radek Kučera.

Siemens uzavírá spolupráci s VŠB-TUO

miniatura
23.6.2017
Společnost Siemens Česká republika a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava dnes slavnostně podepsaly smlouvu o vzájemné spolupráci. Technologický lídr na českém i globálním trhu se tak zavazuje, že bude tři fakulty VŠB-TUO podporovat na několika úrovních.

Univerzita umožní firmám tisknout ve 3D

miniatura
22.6.2017
Malé a střední firmy v Moravskoslezském kraji získají přístup k 3D tisku díky novému projektu. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava tak rozšiřuje svou nabídku průmyslových 3D technologií a souvisejících služeb. V rámci specializovaného projektu s názvem „ProtoLab“ nabídne firmám možnost zhotovování funkčních modelů a prototypů za cenově výhodných podmínek.

Certifikovaná metodika sčítání cestujících

miniatura
21.6.2017
Tým výzkumných pracovníků z českých vysokých škol dokázal spočítat podíly cestujících v hromadné dopravě z lokalizačních a provozních údajů mobilních sítí.

Poslední strojař posbíral 3 ceny za PR

miniatura
19.6.2017
Fakulta strojní VŠB-TUO zabodovala se svou kampaní „Poslední strojař“ v letošním ročníku České ceny za PR. Tuto cenu od roku 2006 každoročně vyhlašuje Asociace Public Relations Agentur (APRA). Ve velké konkurenci 156 přihlášených projektů uspěl „Poslední strojař“ hned třikrát.

Naši studenti bodují v soutěži mladých vědců o Cenu Josepha Fouriera

miniatura
16.6.2017
Cenu Josepha Fouriera pro nejlepší výzkum v rámci doktorského studia z oblasti informatiky a výpočetních věd letos získal Jan Zapletal, student z Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, který zároveň působí v IT4Innovations národním superpočítačovém centru. Navázal tak na úspěchy svých kolegů Václava Haply a Michala Merty, kteří ocenění získali v letech 2014 a 2015.

Skenování kamiónů naložených dřevem

miniatura
8.6.2017
Vědci z Katedry automatizační techniky a řízení Fakulty strojní VŠB-TUO se podíleli na řešení pro skenování nákladů kamiónů. Tento laserový skener je nasazen ve společnosti Mondi SCP, a.s. Ružomberok a denně zkontroluje i 250 souprav. Celá procedura je na 2 minuty a pomůže firmě s kontrolou řádného uložení klád. Usnadní tak překlad nákladu, pohyb soupravy v areálu nebo zabrání zranění pracovníků.

Spolupráce VŠB-TUO a UPOL přiblíží tělesnou kulturu aplikační sféře i lidem

miniatura
6.6.2017
Podpis smlouvy v moderních prostorách Aplikačního centra BALUO dnes stvrdil vzájemnou spolupráci mezi Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultou elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Společnými silami chtějí přiblížit veřejnosti vědecké výstupy i uplatnit moderní technologie v tělovýchově a sportu.

Workshop „Management vody“

29.5.2017
Odborná pracoviště VŠB-TU Ostrava připravila na den 26.5.2017 úvodní část praktického workshopu pro střední školy „Management vody“.

Elektronický stavební deník neztratíte

miniatura
24.5.2017
Adam Michalec a Jan Fuksa vymysleli elektronickou podobu stavebního deníku.

Konference NanoOstrava 2017

miniatura
22.5.2017
NanoOstrava 2017 bude hostit vědce z celého světa. Z Austrálie dorazí odborník na vývoj monoklonálních protilátek pro biologickou léčbu a nanomedicínu zaměřenou na protilátky. Jeho výzkum znamená další pomoc v boji s rakovinou.

Vápenec na Štramberku pod lupou VŠB-TUO

miniatura
12.5.2017
Oblast Štramberku je známá výskyty druhohorních vápenců, které se už po několik desetiletí těží v místních lomech. Vápenec se využívá zejména v průmyslu, známý je také výskytem fauny korálových útesů. Pracovníci Institutu geologického inženýrství Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO už od roku 2003 provádějí záchranný paleontologický výzkum právě v oblasti Štramberku ve spolupráci s Kotouč Štramberk s.r.o., který výzkum financuje.

FEI VŠB-TUO pořádá mezinárodní konferenci elektroenergetiky

miniatura
10.5.2017
Katedra elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO připravuje v termínu 17. 5. 2017 – 19. 5. 2017 v pořadí již 18. ročník mezinárodní vědecké konference s názvem „Conference on Electric Power Engineering 2017“.

Děkani fakult diskutovali o Průmyslu 4.0

5.5.2017
FEI VŠB-TUO pozvala partnerské fakulty z Žiliny a Gliwic na setkání k Průmyslu 4.0 do Ostravy.

Křest nové formule Vector 03

miniatura
27.4.2017
Odhalení studentské formule Vector 03 proběhne 3. 5. 2017 od 10:00 v aule VŠB-TUO v Ostravě-Porubě.

Zlepši si techniku ve čtyřech minutách

miniatura
20.4.2017
Lze ve čtyřech minutách vysvětlit pohybové zákony nebo barevné chemické reakce? Na Vysoké škole báňské ˗ Technické univerzitě Ostrava Vám dokážeme, že je to možné.

Ekonomická fakulta VŠB – TU Ostrava získala prestižní uznání od CFA Institute

12.4.2017
Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se zapojila do mezinárodního projektu University Recognition Program organizace CFA Institute.

Archeometalurgie aneb Naučili nás vyrábět železo Keltové?

miniatura
12.4.2017
S příběhem výroby železa v minulosti a v dnešní době se ve středu 19. dubna seznámí na VŠB – Technické univerzitě Ostrava na sto studentů ze Střední průmyslové školy chemické.

Výstava 10 let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu

miniatura
6.4.2017
Univerzitní knihovna hostí unikátní výstavu posterů: 10 let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu, která potrvá až do 10. 6. 2017. Výstavu nám zapůjčila Geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a mapuje 10 letý výzkumný projekt českých přírodovědců v Kyrgyzstánu.

VŠB - Technická univerzita Ostrava hostí Českou konferenci rektorů

miniatura
6.4.2017
Příští čtvrtek 13.4.2017 bude naše univerzita hostit Českou konferenci rektorů.

Jarní Mineralogické setkání

miniatura
4.4.2017
V sobotu 8. dubna 2017 se v prostorách auly VŠB-TUO v Ostravě-Porubě opět sejdou zájemci o neživou přírodu. V 9 hod. ráno zde začíná jarní Mineralogické setkání. Při této příležitosti se také mohou zájemci o studium na Hornicko-geologické fakultě seznámit s nabídkou studijních oborů.

Konferenci expertů z elektroenergetiky pořádá FEI VŠB-TUO

miniatura
31.3.2017
Konference byla podpořena z prostředků Mezinárodního Visegradského fondu.

Studenti budou závodit se samořiditelnými modely vozidel

miniatura
31.3.2017
V úterý 4. 4. Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO pořádá soutěž v autonomním řízení modelů vozidel – NXP Cup. Cílem soutěže NXP Cup je projet neznámou dráhu modelem vozidla v co nejkratším čase a během jízdy z dráhy nevyjet. Akce je jedním ze šesti evropských kvalifikačních kol. Nejlepší středoškolské a vysokoškolské týmy postoupí do celoevropského finále, které se v letošním roce koná v Mnichově!

Rubeme Majáles

miniatura
30.3.2017
Majáles Ostrava, tradičně tvořený studenty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity pro ostatní studenty, se bude konat v pátek 12. května 2017 v Dolní oblasti Vítkovic.

Dělnické kolonie Ostravy a Zlína

miniatura
27.3.2017
Víte, co spojuje ostravské Vítkovice a Baťův Zlín? Obě města se stala továrními centry, která byla ovládána ve všech sférách veřejného života jedním podnikatelským subjektem.

Odborníci z VŠB-TUO zkonstruovali nejtišší místo v České republice

24.3.2017
Ve čtvrtek 23. března proběhlo v Brně slavnostní otevření nové akustické bezodrazové komory, kterou pro společnost Honeywell vybudovali vědci Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT) VŠB – Technické univerzity Ostrava. Akustické parametry této bezdozvukové komory jsou na tak vysoké úrovni, že se jedná o nejtišší místo v České republice.

GISÁČEK 2017

miniatura
22.3.2017
Mezinárodní studentská konference GISÁČEK 2017 byla v letošním roce opravdu unikátní nejen složením účastníků, ale i představenými výstupy a daty.

Děkani diskutovali o možnostech spolupráce s univerzitami v Belgii

miniatura
21.3.2017
Na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava se konalo setkání děkanů fakult univerzity s velvyslancem ČR v Belgickém království J. E. Jaroslavem Kurfürstem. Velvyslanec Kurfürst představil přítomným zástupcům fakult možnosti spolupráce s univerzitami a výzkumnými centry v Belgickém království.

Prof. Ličev: se studenty je radost pracovat

miniatura
16.3.2017
Jeden z nově jmenovaných profesorů VŠB-TUO prof. Ing. Lačezar Ličev, CSc., prof.h.c. přednáší lékařské zobrazovací systémy na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. I přes dosažení nejvyššího uznání ve vědecké kariéře u nás i v zahraničí zdaleka s vědou ani studenty nekončí.

Najděte na Kariéře PLUS tu pravou

miniatura
10.3.2017
Desátý ročník největšího veletrhu pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji Kariéra PLUS proběhne v úterý 14. března v prostorách auly VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Studentům a absolventům vysokých škol se na veletrhu představí více než stovka těch nejatraktivnějších zaměstnavatelů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

Student Stefan Grushko sestavil bionickou ruku

miniatura
8.3.2017
Robotika ho zajímala od dětství. „V pěti letech jsem viděl Terminátora, načež jsem se pak rozhodl, že budu studovat robotiku,“ vysvětluje se smíchem Stefan Grushko. Do Česka se z Ukrajiny, odkud pochází, přestěhoval právě kvůli vzdělání na Fakultě strojní, kde již pátým rokem studuje na Katedře robotiky.

Obraz „Ostrava“ se po sedmdesáti letech vrací zpět

miniatura
6.3.2017
Obraz Elektrárna a koksovna Generál Svoboda Ostrava II je po sedmdesáti letech zpátky v Ostravě. Malbu do Ústřední knihovny VŠB-TUO dlouhodobě zapůjčila paní prof. Ing. Zoe Klusáková-Svobodová, CSc., dcera armádního generála a československého prezidenta Ludvíka Svobody. Ve středu 8. 3. 2017 v 15 hod. dojde k jeho slavnostnímu uvítání.

Fakulta strojní jde darovat krev

miniatura
27.2.2017
Štafeta krevní výzvy, kterou převzala Fakulta strojní v říjnu 2016 z rukou Hornicko-geologické fakulty, směřuje do cíle. Úterý 28. února 2017 ukáže, kolik nových hrdinů pomůže naplnit její poselství a daruje krev nebo plazmu pro záchranu života a zdraví jiného člověka.

Ve finále akcelerátoru Green Light zabodoval cyklostan i svítící kapalina

miniatura
24.2.2017
Ve čtvrtek 23. února proběhlo již čtvrté finále Startup Show. Známe vítěze.

Test elektromobilů na VŠB-TUO pokračuje

miniatura
21.2.2017
Vědci z VŠB-TUO pokračují v dlouhodobém testování vlastních i komerčně dostupných elektromobilů.

Studenti na VŠB-TUO vyrábí originální díly aut z uhlíkové tkaniny

miniatura
14.2.2017
Padesátkrát pevnější než ocel a o polovinu lehčí než hliník. Ručním laminováním vznikají v dílnách Fakulty strojní nová karbonová ramena, volant a křídla formule, karoserie z několika vrstev uhlíkové keprové tkaniny, sedačka pilota z karbonoaramidové tkaniny nebo komponenty pedálové soustavy.

Chytré osvětlení jako klíčová technologie pro Smart City

miniatura
8.2.2017
Vědci z VŠB-TUO pracují na nové technologii, díky které bude možné řídit venkovní i vnitřní osvětlení na dálku.

I na nepřehledných úsecích silnic může být bezpečněji

miniatura
31.1.2017
Tým vědců z VŠB – Technické univerzity Ostrava pracuje na zařízení, které pomůže zvýšit bezpečnost na českých silnicích. Výsledkem bádání budou svodidla doplněná o světelné moduly, které generují elektrickou energii pomocí tlakové vlny projíždějícího vozidla. Díky nim tak dojde k automatickému osvětlení části vozovky a lepší přehlednosti právě projížděného úseku.

Vývoj aplikace technologie mikrofrézování pro prototypovou výrobu optických ploch automobilových světlometů

miniatura
30.1.2017
Statutární město Ostrava poskytlo finanční dotaci na projekt 1687/2016/SaS „Vývoj aplikace technologie mikrofrézování pro prototypovou výrobu optických ploch automobilových světlometů“.

Den otevřených dveří na ostravské Ekonomické fakultě se koná 28. ledna 2017

24.1.2017
OSTRAVA - Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě po roce opět pořádá Den otevřených dveří. Tentokrát se koná v sobotu 28. ledna 2017 od 9.30 hodin a zájemce o vzdělávání budou v Sokolské ulici očekávat pedagogové, studenti a také absolventi.

VŠB – Technická univerzita Ostrava bude volit nového rektora

miniatura
19.1.2017
Na posledním zasedání Akademického senátu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, který proběhl v úterý 17. 1. 2017, byl schválen harmonogram voleb nového rektora. Hlavním důvodem je skutečnost, že se rektor univerzity prof. Vondrák stal v listopadu minulého roku hejtmanem Moravskoslezského kraje. VŠB-TUO by tak mohla mít nového rektora zvoleného na konci března a funkce se ujme po jmenování prezidentem republiky.

Dny otevřených dveří na VŠB-TUO představí možnosti studia

miniatura
17.1.2017
Univerzita od nového roku žije především dny otevřených dveří, které průběžně proběhnou na všech jejích 7 fakultách a 4 univerzitních studijních programech. Mimo jiné je novinkou i tento čtvrtý obor, kdy k Nanotechnologiím, Mechatronice a Aplikovaným vědám a technologiím přibyla Fyzika. Termín podávání přihlášek v prvním kole je pro většinu studijních oborů do konce dubna 2017.

Kroužky kybernetiky jsou stále oblíbenější

miniatura
13.12.2016
Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO už několik let pořádá kroužky kybernetiky nejen pro žáky základních škol, ale také pro studenty středních a vysokých škol.

Akademici a průmysl spojili své síly. Ke studiu techniky lákají společně.

miniatura
8.12.2016
Představitelé Fakulty strojní VŠB-TUO se letos rozhodli nepřihlížet nezájmu mladých studovat technické obory se založenýma rukama. Vytvořili jedinečnou kampaň, jež se poprvé nesnaží jen o samoúčelnou propagaci instituce, nýbrž za pomoci průmyslových partnerů a středních škol ukazuje potřebnost techniky a lidí, kteří jí rozumí.

Vysokoproduktivní strategie obrábění hliníku a jeho slitin

miniatura
2.12.2016
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava spolupracovala na řešení inovačního voucheru „Návrh a optimalizace vysokoproduktivních strategií obrábění hliníku a jeho slitin“. Řešení bylo podpořeno z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Testování měření přesnosti obráběcích strojů a jejich diagnostika

miniatura
2.12.2016
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava ve spolupráci s firmou Matuš Trade, s. r. o. řešila inovační voucher „Testování měření přesnosti obráběcích strojů a jejich diagnostika“. Projekt byl podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Green Light akcelerátor se rozjíždí naplno

miniatura
28.11.2016
Akcelerátor VŠB-TUO podpoří letos 16 nových podnikatelských záměrů

3D tisk kovů na unikátním zařízení

miniatura
15.11.2016
Vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům se s technologií 3D tisku kovů můžeme setkat ve většině případů pouze v prostředí univerzit. Nyní se mezi ně zařadila i VŠB – Technická univerzita Ostrava jako jediná v Moravskoslezském kraji. Slavnostní otevření Laboratoře aditivní výroby se uskutečnilo v úterý 15. 11. 2016 na Fakultě strojní.

VŠB – Technická univerzita Ostrava má nové vedení

miniatura
14.11.2016
VŠB – Technickou univerzitu Ostrava povede prof. Petr Noskievič.

Smokeman z VŠB-TUO učí lidi správně topit

miniatura
2.11.2016
Jiří Horák alias Smokeman z Výzkumného energetického centra VŠB-TUO má své životní poslání – a to naučit veřejnost efektivně a levně topit. Rád baví a zároveň vzdělává žáky základních a středních škol, ale i jejich rodiče pomocí science show, na kterých provádí jednoduché pokusy dokumentující správné spalování.

Do vnitra v Galerii VŠB-TUO

31.10.2016
Polská umělkyně Agnieszka Cyranka-Pytlik je absolventka krakovské Akademie výtvarných umění v ateliéru malby a uměleckého oboru Slezské univerzity v Katovicích v ateliéru fotografie. Několik let žije a tvoří v Ostravě. Ve své umělecké tvorbě se soustředí na vzájemné vztahy mezi abstrakcí, geometrii a symbolickými prvky, které stanoví nejčastěji lidské postavy.

Fakulta strojní VŠB-TUO přijala Krevní výzvu, čeká ji nelehký úkol

miniatura
25.10.2016
Krásný, ale těžký úkol dnes na sebe vzala Fakulta strojní. V rámci dnešní Krevní výzvy přijal pan proděkan Zdeněk Poruba pomyslnou štafetu od Hornicko-geologické fakulty. Fakulta strojní tak musí v dalším únorovém termínu vyburcovat co možná nejvíce svých studentů, zaměstnanců a absolventů. Celkem dnes díky akci Ukaž, co je v tobě! darovalo krev nebo plazmu 116 osob, 102 z nich poprvé.

Tržiště nápadů přivítá na univerzitě mladé inovátory

miniatura
24.10.2016
V úterý 22. listopadu představí na VŠB – Technické univerzitě Ostrava žáci druhého stupně základních škol své nápady a vynálezy. Soutěžní týmy se utkají před odbornou porotou na takzvaném Tržišti nápadů. Akce se uskuteční od 9 do 12 hodin v budově Podnikatelského inkubátoru VŠB-TUO.

Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO se úspěšně prezentovala v Bruselu

20.10.2016
FEI VŠB-TUO představila výzkumné směry na semináři v rámci 13. ročníku Evropského týdne regionů a měst v Bruselu.

Na Fakultě stavební VŠB-TUO „vaří“ vědci ohebný beton

18.10.2016
Mezi takřka univerzální stavební hmoty se již dlouho řadí beton. Skládá se z cementu, hrubého i drobného kameniva, vody, příměsi a přísad. Když vše ztuhne, vzniká pevný umělý slepenec. Beton je, spolu s cementem, základním materiálem používaným ve stavebnictví, jeho výhodou je, že je pevný, odolný a trvanlivý. Navíc je možné ho i recyklovat. Často se ale mění jeho podoba i vlastnosti. Jednou z novinek jsou vláknocementové kompozity, díky nimž je beton ohebný.

Nanotechnologie na VŠB-TUO mají nový patent

17.10.2016
Centrum podpory inovací VŠB – Technické univerzity Ostrava má pod sebou mnoho projektů, jako jsou například Podnikatelský inkubátor, či Oddělení Ochrany duševního vlastnictví (ODV). Právě oddělení ODV se zaměřuje na podporu vědeckých a akademických pracovníků. Pořádá pro ně vzdělávací akce a zároveň poskytuje podporu původcům inovací (převážně při ohlášení vynálezů), a také napomáhá s vyřízením administrativy ve věci následné patentové ochrany.

VŠB – Technická univerzita Ostrava zve na podzimní Mineralogické setkání.

12.10.2016
V sobotu 15. října 2016 se opět potkají zájemci o neživou přírodu. Jako již tradičně ožijí prostory auly VŠB-TUO v Ostravě-Porubě Mineralogickým setkáním. Akce bude probíhat od 9 do 14,30 hodin.

Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO hrdě přijala Krevní výzvu

11.10.2016
V úterý 25. října 2016 v Krevním centrum FNO od 8 do 13 hod. proběhne akce Ukaž, co je v tobě! Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO. Fakulta tímto vyzývá své studenty, absolventy a zaměstnance k darování krve. Výzvu převzala od Ekonomické fakulty a cílem této aktivity je vytvořit dlouhodobou a systematickou spolupráci s Krevním centrem Fakultní nemocnice Ostrava a stvořit platformu pravidelného dárcovství krve.

VŠB – Technická univerzita Ostrava během podpořila autistické děti

4.10.2016
Charitativní běžecký závod proběhl v úterý 27. 9. 2016 kampusem VŠB – Technické univerzity Ostrava, v cíli se radovali nejen vítězové ale také nadační fond Křídlení. První ročník Technika RUNu VŠB-TUO byl naplánován na 5 a 10 kilometrů a vedl přilehlým lesoparkem v Ostravě-Porubě i samotným kampusem univerzity. Doprovodný program pak zpestřoval dětský běh, loutkové představení, taneční i hudební vystoupení.

Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na projekt „Testovací zkoušky vyvíjené převodovky a vyvíjených systémů chlazení elektropohonů“

miniatura
27.9.2016
Z rozpočtu Moravskoslezského kraje byla poskytnuta dotace ve výši 200 tisíc korun na realizaci projektu „Testovací zkoušky vyvíjené převodovky a vyvíjených systémů chlazení elektropohonů.“

VŠB-TUO pokračuje ve spolupráci s islandskými univerzitami

miniatura
26.9.2016
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) nadále pokračuje ve spolupráci s největšími islandskými univerzitami - University of Iceland a Reykjavik University.

Technici poběží pro dobrou věc, podpoří konkrétní charitu

miniatura
26.9.2016
V úterý 27. září se v kampusu univerzity Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava koná zábavné sportovní odpoledne s Technika RUN. Kromě sportovních výkonů zde můžete také podpořit dobrou věc. Běžci zaplatí startovní poplatek, který bude celý věnován na charitativní účely. Podpořeny budou projekty nadačního fondu Křídlení, konkrétněji Jarda – vědec a autista, Babička a dědeček do školky a Násobíme šance na vzdělání (více na stránkách www.kridleni.cz).

Ostravská Noc vědců (ne)bezpečně chytrá akce!

26.9.2016
Od 17 do 22 hodin se bude v Ostravě konat 4. ročník Ostravské Noci vědců (ONV). Akci pořádají obě ostravské univerzity – Ostravská univerzita a letos poprvé také VŠB – Technická univerzita Ostrava. Vědecko-popularizační akce pod záštitou Evropské komise se bude konat na fakultách obou škol na mnoha místech v Ostravě. Letos na téma bezpečnost!

Ostravské univerzity opět podpoří podnikatelské nápady

miniatura
20.9.2016
Nejucelenější akcelerační program v Moravskoslezském kraji Green Light spouští přihlašování pro rok 2016. Na vybrané účastníky čekají tři měsíce plné workshopů, přednášek a konzultací s odborníky z praxe.

Absolventi VŠB-TUO z roku 1966 se společně sejdou u Zlaté promoce a odhalení stopy profesora Petra Horyla

14.9.2016
V pátek 23. září proběhne na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) Zlatá promoce absolventů, kteří promovali v roce 1966, a zároveň bude na chodníku slávy absolventů univerzity odhalena stopa profesora Petra Horyla. Po Karlu Mazancovi a Janu Světlíkovi, jejichž stopy byly položeny v předchozích letech, přibude před rektorátní budovou VŠB-TUO otisk dalšího významného absolventa.

Stipendia na VŠB-TUO nejsou jen pro premianty

14.9.2016
Nový semestr se blíží a s ním do Ostravy přijíždějí také zahraniční studenti, o které se na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava bude starat Erasmus Student Network VŠB-TUO (dále jen ESN). Členové ESN jsou zároveň studenty univerzity a pro své zahraniční kamarády každý semestr připravují nové aktivity.

Do Ostravy na VŠB-TUO míří téměř čtyři sta zahraničních studentů

14.9.2016
Nový semestr se blíží a s ním do Ostravy přijíždějí také zahraniční studenti, o které se na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava bude starat Erasmus Student Network VŠB-TUO (dále jen ESN). Členové ESN jsou zároveň studenty univerzity a pro své zahraniční kamarády každý semestr připravují nové aktivity.

Dokáží české firmy a univerzity čelit průmyslové revoluci?

9.9.2016
Jsou české podniky a univerzity připraveny na vlnu technologických změn, kterou s sebou přináší nastupující průmyslová revoluce? Výrobní prostředí je díky vysokorychlostnímu internetu formováno nástupem autonomních robotů, počítačových simulací, virtualizací, 3D tiskem nebo rozšířenou realitou. Významné technologické a strukturální změny zasáhnou celý průmysl i většinu ostatních rezortů, trh práce, vědu a výzkum.

Odborníci řešili, jak lépe propojit výzkum s firmami a praxí

7.9.2016
Jak zlepšit přenos znalostí od výzkumníků směrem k investorům, kteří by dokázali jejich objevy a vynálezy v konkrétních oblastech prakticky využít? Otázka, kterou řešili odborníci na 4. národní konferenci transferu technologií. Akce se konala 6. září v Ostravě, pořadatelem byla tentokrát Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava tradičně se spolkem Transfera.cz.

Radek Nogol bude v Galerii VŠB-TUO vystavovat svou Ostravu

29.8.2016
Galerie Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava bude už od září vystavovat díla zdejšího rodáka, výtvarníka Radka Nogola. Obrazy a grafiky nesoucí jméno Ostrava jsou jeho nejnovějším dílem.

Formula Student Team VŠB-TUO úspěšně reprezentoval univerzitu i v zahraničí

29.8.2016
Letos v létě se Formula Student Team VŠB-TUO poprvé zúčastnil zahraničních soutěží studentských formulí v italském Varanu na okruhu Ricardo de Peletti a v maďarském Győru, ze kterého se vrátil v neděli 21. 8. 2016. Celkové vynikající umístění naší formule jsme ve velké konkurenci z celého světa ani nečekali.

Fakulta stavební prodala licenci na software do Slovinska

23.8.2016
Zájem o software vyvinutý jednou z fakult VŠB - TU Ostrava se objevil i v zahraničí.

Podpora mezinárodních vztahů v oblasti vzdělávání a vědy a výzkumu Moravskoslezským krajem

17.8.2016
Projekt Podpora mezinárodních vztahů v oblasti vzdělávání a vědy a výzkumu běží od 1. ledna 2016 do 31. prosince 2017. Tento projekt získal dotaci Moravskoslezského kraje.

Scéna VŠB-TUO přivítá návštěvníky Festivalu v ulicích i Colours of Ostrava

8.7.2016
Začátek prázdnin bude v Ostravě nabitý festivaly a VŠB – Technická univerzita připravuje pro jejich návštěvníky řadu překvapení. V rámci Festivalu v ulicích, který bude probíhat v centru Ostravy 8. a 9. července, nabídne scéna VŠB-TUO bohatý doprovodný program v kině Vesmír. Věda a technika budou prezentovány také na diskuzním fóru MELTINGPOT a na festivalu Colours of Ostrava.

VŠB-TUO pomáhá svým absolventům s pracovním uplatněním

24.6.2016
Od 27. června do 1. července mají čerství absolventi i studenti VŠB-TUO jedinečnou možnost navštívit Kariérní týden, který jim pomůže v nasměrování jejich kariéry a usnadní jim vstup do jejich prvního zaměstnání.

Závěr školního roku oslaví Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO netradičním festivalem

22.6.2016
Na čtvrtek 23. června připravuje Fakulta elektrotechniky a informatiky programově nabitou akci propojující umění a vědu - Art and Science. V rámci jednodenního festivalu se můžou návštěvníci těšit na ukázky vědeckých aktivit fakulty a také na koncerty známých kapel, workshopy sprayartu, parkouru, breakdance či elektroboogie. V rámci dne čeká na návštěvníky netradiční módní přehlídka i atrakce pro nejmenší. Moderátorem celé akce bude Michal Kavalčík alias docent Vlákno.

„Pouhá výměna malých kotlů nemusí vést k čistějšímu ovzduší,“ říká SMOKEMAN z VŠB – Technické univerzity Ostrava

6.6.2016
Jiří Horák, alias SMOKEMAN, se se svým týmem z Výzkumného energetického centra VŠB – Technické univerzity Ostrava dlouhodobě věnuje problematice spalování tuhých paliv v domácnostech. Na základě praktických zkušeností upozorňuje na možné problémy, které se objevují v rámci výměny starých kotlů za nové.

Galerie VŠB-TUO hostí 9 výtvarníků z Mostu

6.6.2016
Od 3. června 2016 hostí výstavní Galerie VŠB – Technické univerzity Ostrava unikátní výstavu devíti mosteckých výtvarníků, navazuje tak na výstavu 2 x 9, tzn. dvě města x devět výtvarníků.

Studentský portál Sokolská33.cz podpořil dárcovství krve

31.5.2016
Webový portál studentů Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Sokolská33.cz se zapojil do výzvy, kterou vyhlásilo Krevní centrum Fakultní nemocnice v Ostravě spolu s organizací IFMSA CZ (Mezinárodní federací asociací studentů medicíny).

Budoucí ekonomové z Ostravy opět uspěli v soutěži Manažerem nanečisto

31.5.2016
Celkem 124 dvoučlenných týmů z 25 českých a slovenských vysokých škol se přihlásilo do letošního ročníku mezinárodní soutěže Manažerem nanečisto. Pořádá ji česká a slovenská nezisková vzdělávací organizace Junior Achievement spolu s Nadací Tomáše Bati.

Jak dál v evropské integraci? Téma mezinárodní vědecké konference v Ostravě

19.5.2016
Dvoudenní mezinárodní vědecká konference o evropské integraci ICEI 2016 byla zahájena 19. května 2016 v moravskoslezské metropoli. Setkání uspořádala katedra evropské integrace Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.

Studenti ostravské Ekonomické fakulty obhájili loňské a předloňské prvenství v soutěži Manažer roku

27.4.2016
Veronika Rusková, Jana Běčáková a Lukáš Tomíček z Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě získali první tři vítězné ceny ve studentské kategorii 26. ročníku prestižní soutěže Manažer roku 2015. Slavnostní vyhodnocení se uskutečnilo 21. dubna 2016 v Praze.

Studenti VŠB – Technické univerzity Ostrava budou stavět mosty ze špejlí

miniatura
18.4.2016
Již třetí ročník stavitelské soutěže tříčlenných týmů Bridge Builder Contest se uskuteční v úterý 19. dubna na Fakultě stavební VŠB-TUO. Studenti musí v rámci soutěže postavit most ze tří balíčků špejlí, který překlene 75 cm mezeru mezi dvěma stoly. Mosty jsou následně podrobeny zátěžové zkoušce. Nejlepší stavitelé obdrží věcné ceny.

Tradiční jarní Mineralogické setkání se uskutečnilo 9. dubna na VŠB – Technické univerzitě Ostrava

11.4.2016
V sobotu 9. dubna 2016 se v prostorách auly VŠB – Technické univerzity Ostrava v Porubě již tradičně sešli zájemci o neživou přírodu. V 9 hodin zde začalo jarní Mineralogické setkání.

VŠB – Technická univerzita Ostrava zve na slavnostní ukončení kroužku kybernetiky pro autistické děti

miniatura
1.4.2016
V sobotu 2. dubna 2016 se v souvislosti se Světovým dnem porozumění autismu uskuteční na půdě VŠB – Technické univerzity Ostrava závěrečné setkání projektu Autisté vs. věda.

Tým pedagogů a studentů Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO naučí veřejnost stavět budky pro čmeláky

17.3.2016
Studenti a pedagogové Fakulty elektrotechniky a informatiky připravili technologii, která umožní elektronické monitorování a přenos informací o teplotě, vlhkosti a dalších projevech uhnízděných čmeláků. Monitorovací zařízení nainstalují v Českém Těšíně v rámci workshopu „Postav si svou budku pro čmeláka“, který se uskuteční 18. března v centru Trianon.

VŠB – Technická univerzita Ostrava pokřtila nový prototyp formule

miniatura
17.3.2016
Ve středu 23. března 2016 proběhl v areálu VŠB - Technické univerzity Ostrava křest druhého prototypu studentské formule. Touto akcí vyvrcholila jednoroční práce studentů na stavbě vozidla. Formule bude v sezóně 2016 závodit na kláních studentských formulí v Itálii a v Maďarsku. Křest začal v 10 h v nové aule VŠB-TUO.

Potvrzeno! VŠB – Technická univerzita Ostrava je nejlepší vysokou školou v ČR!

10.3.2016
Prestižní britský žebříček Times Higher Education dnes zveřejnil seznam 200 nejlepších univerzit v Evropě. Vedou suverénně školy z Velké Británie – Oxford, Cambridge. Na 170. místě se ale objevila ostravská VŠB - Technická univerzita Ostrava jako jediný český zástupce.

VŠB-TUO pořádá 8.3. už devátý ročník veletrhu pracovních příležitostí Kariéra plus

3.3.2016
Devátý ročník největšího veletrhu pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji Kariéra PLUS proběhne v úterý 8. března 2016 v prostorách Nové auly Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Studentům a absolventům vysokých škol se na veletrhu představí více než stovka těch nejatraktivnějších zaměstnavatelů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

© 2017 VŠB-TU Ostrava