Šest rychlých s personalistou: „Sme reálna firma. Nesľubujeme našim ľudom nereálne věci,“ popisuje za CGI Martin Blaho

Společnost CGI se věnuje hlavně vývoji systémů, systémové integraci a dodávkám služeb v oblasti IT. Necílí přitom jen na soukromý sektor, ale mezi její zákazníky patří také oblast veřejné správy, kde vnáší modernizaci a nové technologie. Firma se mimo jiné věnuje například i zakázkám z dopravy, financí či UX designu a vývoje mobilních aplikací. CGI má více než 400 poboček po celém světě, ve kterých zaměstnává téměř 77 tisíc lidí. V České republice a na Slovensku jich pro společnost pracuje okolo 850.

Můžete se nám na úvod trochu představit?

Volám sa Martin Blaho a pracujem v CGI ako recruitment lead pre Českú a Slovenskú republiku. Tejto profesii sa venujem už desať rokov a nastúpil som do tohto odvetvia ihneď po škole, ešte plný ideálov. Ideály mám stále, ale už trošku zrovnané s realitou. Tu v CGI som cez tri roky. Nastupoval som na pozíciu recruitera, ale urobil som „raketovú“ kariéru.

Čím je vaše firma výjimečná? Proč by si vás měl absolvent vybrat?

Myslím si, že toto je veľmi subjektívne, ale poviem, čo je to asi za mňa. Ide o niekoľko vecí. Po prvé sa ako firma venujem obrovskému spektru projektov. Čo dáva vždy možnosť uplatniť rôznorodé znalosti. Venujete sa vývoju? SAPu? Space technológiami? Testovaniu? IT administrácii? To všetko u nás nájdete.

Po druhé, naši ľudia sú technicky zdatní. Môže to znieť ako klišé, ale práve kvôli povahe našej práce sa u nás posúvajú technický ľudia dopredu. A konečne po tretí sme reálna firma. Toto je pre mňa dôležitá vec. Nesľubujeme našim ľudom nereálne veci. Sú u nás ako dobré, tak aj zlé veci, ale snažíme sa ku každému zamestnancovi pristupovať spravodlivo a dať mu príležitosť ukázať svoj potenciál.

Jaký je ideální absolvent – uchazeč o zaměstnání?

Môžem povedať, že desať rokov skúsenosti? Teraz vážne. Určite čo chceme, je proaktívnosť. Jazyková vybavenosť je tiež dôležitá. Angličtina je úplný základ a nemecký jazyk je veľký benefit. V neposlednej rade určite aj technické znalosti. Čo u nás oceňujeme je ako teoretická, tak aj praktická znalosť, ale to súvisí s tou proaktivitou.

Co vnímáte jako silné a slabé stránky současných absolventů univerzit?

Za silné stránky považujem asi tú technickú úroveň. Veľa absolventov, začína s IT už na strednej škole takže už v relatívne nízkom veku majú dobrý prehľad v IT.

Tie slabšie stránky mne osobne príde reflexia a schopnosť pracovať aj na veciach, ktoré nie sú IN a skvelé. V každej práci robíte XY vecí, ktoré sú úžasné a XY vecí, ktoré keby ste nemuseli tak ich nerobíte. Ale to k tomu patrí.

Co podle vás mohou dělat sami studenti pro hladší vstup na trh práce?

Pri absolventoch sa dáva veľký dôraz na potenciál. Skúšajte už počas školy rôzne veci, lebo kto do 25 vlastne nič neskúsil a nič nerobil, tak aká je záruka, že bude potom niečo robiť navyše?

Jaký byl největší „bizár“, který jste u pohovoru zažil?

Za tých desať rokov som zažil naozaj všeličo, ale tak negatívny bol asi ten, že kandidát meškal dve a pol hodiny na pohovor a keď prišiel, tak vlastne došli dvaja a boli úplne namol… Pozitívny, ale úsmevný bol taký, že mali sme dohodnutý telefonický pohovor a kandidátka, si myslela, že jej volá priateľ, tak so mnou hovorila ako k miláčikovi, až kým ma nepustila k slovu, aby som jej vysvetlil kto som.

Co mají studenti dělat v této „pokoronavirové“ době? Máte pro ně nějakou radu?

Asi, že nezúfajte. Keď som ja začínal v dobe krízy, tak mi trvalo tri mesiace, kým som si našiel prácu, neprešiel som asi desiatimi pohovormi. Ukážte firmám svoj potenciál a buďte slušný na pohovore.

CGI kariérní web

Blaho1.jpg