Platnost příspěvku skončila 28. 2. 2023!

Věda je kouzlo, které funguje

Každý rok 11. února slaví svátek všechny Boženy, od roku 2015 ale také všechny ženy a dívky působící ve vědě. V tento den si připomínáme jejich důležitou roli ve vědeckém světě a vyjadřujeme jim navíc i podporu v jejich bádání.

Svět techniky Ostrava si proto připravil Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který se konal 16. února. Na pódiu Divadla techniky se tak prostřídaly vědkyně z různých oblastí – například přírodovědné, osobnosti, zdravotnictví, humanitní a vzdělávání i technologie.  Program začal už v 9:45 slavnostním zahájením. Na akci vystoupily i vědkyně z VŠB – Technické univerzity Ostrava, v sekci Osobnosti jsme měli hned tři zastoupení – paní docentku Ing. et Ing. Mgr. Janu Petrů, Ph.D., která působí na Katedře obrábění Fakulty strojní a věnuje se progresivním výrobním technologiím. Druhou osobností byla profesorka Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D., která působí jako prorektorka pro vědu a výzkum, a která hovořila právě o své vedoucí pozici na tomto poli. Poslední ze sekce Osobnosti byla doc. Ing. Silvie Brožová, která působí na Fakultě materiálově-technologické a věnuje se recyklaci. V sekci Zdravotnictví přednášela Ing. Radana Kahánková, která hovořila o monitorování plodu. I v technologické oblasti jsme měli své zastoupení – s krátkou přednáškou na téma glazur z hutě vystoupila Ing. Hana Ovčačíková, Ph.D. a na téma betonu jako starého dobráka hovořila Ing. Pavlína Matečková, Ph.D.

Po každé sekci se mohli účastníci vědkyň na cokoliv zeptat prostřednictvím platformy Slido. Svět techniky si připravil také Science Show, hlavní roli hrála chemie. Na akci se objevily i další vědkyně a pedagožky z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, které akci hodnotily jako příjemně strávené sobotní odpoledne.

Našim vědkyním jsme položily také tři anketní otázky.

1.      Chtěla jste být vědkyní odmalička?

2.      Jaké je podle vás největší kouzlo vědy?

3.      Jak motivovat mladé dívky, aby se věnovaly vědě?

Jak na ně odpovídaly?

Silvie Brožová chtěla být jako malá učitelka. Největší kouzlo vědy vidí v tom, že se posouvají hranice našeho poznání a můžeme realizovat velké objevy minulosti. Studium techniky je podle ní dřina, ale přináší také mnoho zábavy a zajímavých objevů, které za to stojí. Navíc, za posledních patnáct let jsou ve vedení Akademie Věd ČR dvě ženy, tak proč toto číslo v budoucnu nenavýšit?

Radana Kahánková chtěla být jako malá také učitelkou. Na vědě je podle ní nejkrásnější to, že s kouzly a čáry nemá nic společného a přitom je díky ní vše možné, jen je třeba přijít na to, jak. Jak řekl Kurt Vonnegut: Science is a magic that works. A jak by motivovala mladé dívky k tomu, aby dělaly vědu? „Podle mě jediný způsob, jak člověk může být šťastný je, že bude dělat to, co ho baví a co má rád. Dle mého je důležitější otázkou, jak mladé dívky v tomto směru nedemotivovat.“

Hana Ovčačíková chtěla být jako malá novinářkou a na vědě má ráda její rozmanitost. Mladé dívky by motivovala tím, že věda je zajímavá práce, možnost cestovat, určování vlastních cílů, svoboda, hlad něco nového objevovat, setkávání se s moderními technologiemi…

Pavlína Matečková chtěla být jako malá učitelkou. „Bylo to oklikou, ale k učení jsem se nakonec dostala. Práce se studenty (přednášky, cvičení, vedení závěrečných prací) mě opravdu baví.“ Kouzlo vědy podle ní tkví v tom, že nabízí možnost být u něčeho nového. „V mém případě je to také možnost být ve spojení s praxí.“  Studenty a studentky motivuje hlavně tím, že se o řešených výzkumných projektech zmiňuje na přednáškách. Studenti mají možnost se zapojit do výzkumu už během studia. „Pro mladé ženy ve všech zaměstnáních je ale nakonec důležitá možnost skloubit práci s péčí o rodinu.“

Vloženo: 25. 2. 2019