Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

Mezinárodní strojírenský veletrh ocenil projekt StudentCar z VŠB-TUO

Na brněnském výstavišti se koná už 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Začal včera, v pondělí 7. října, a potrvá až do pátku 11. října. Návštěvníci mohou zhlédnout expozice od 1600 vystavovatelů, kteří představí nové technologie. A VŠB – Technická univerzita Ostrava u toho nemůže chybět.

V pavilonu Z najdete stánek našich strojařů. Ti představí například mobilního robota RoverOva, se kterým naši studenti skončili na krásném třetím místě v prestižní soutěži mobilních robotů European Rover Challange, chytrou přilbu, první koloběžku vytištěnou na 3D tiskárně či historický motocykl z Restaurátorské dílny univerzity. Fakulta strojní ale přivezla i spoustu dalších vědecko-výzkumných projektů poslední doby. Hlavním tématem Mezinárodního strojírenského veletrhu je průmyslová automatizace, prezentace řídicí, měřící, automatizační a regulační techniky zahrnující všechny oblasti veletrhu.

V pondělí, na slavnostním zahajovacím večeru MSV, získalo šest exponátů z pětadvaceti přihlášených zlatou medaili. Mezi oceněnými byl i projekt StudentCar z Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO. Medaili projekt získal v kategorii za inovaci v transportu a logistice. Elektromobil StudentCar SCX disponuje elektrickým pohonem kol, díky čemuž auto nepotřebuje převodovku a teplo z chlazení využívá pro své vytápění.

Tým StudentCar je tvořený studenty, inženýry, vývojáři a odborníky z několika firem. SCX byl prvním sportovním elektromobilem, který byl vyrobený v České republice. Jeho výkony jsou srovnatelné se světovou špičkou. Z nuly na sto kilometrů v hodině elektromobil zrychlí za pět sekund. Podle režimu jízdy má dojezd až 180 kilometrů. Palubní údaje zobrazují dva displeje a odnímatelný tablet. Auto je navíc šetrné k životnímu prostředí.

Vloženo: 8. 10. 2019