Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2023!

„Ekonomická fakulta pro mě byla nejlepší možnou volbou,“ říká absolvent EKF VŠB-TUO Rostislav Mazal

Další díl našeho seriálu s absolventy je tady! Rostislav Mazal studoval na Ekonomické fakultě VŠB-TUO v letech 1996-2001. Dnes působí na Ministerstvu pro místní rozvoj, kde pracuje jako ředitel Řídícího orgánu IROP. Jaká byla cesta k jeho současnému zaměstnání a jak vzpomíná na studia na VŠB-TUO a na Ostravu samotnou?

Rostislav Mazal studoval na Ekonomické fakultě VŠB-TUO obor národní hospodářství. Celá katedra i obor byl pro něj velmi inspirativní. „Na katedře jsem chvíli působil i jako pomocná vědecká síla. Mé vzpomínky na školu oscilují mezi radostí z nových přátel, kteří jsou dodneška mým zdrojem radosti a mou oporou, a také nově otevřenými obzory, kdy se mé vnímání vzdělání jako "povinnosti“ lámala do radosti ze zjišťování nových věcí a souvislostí,“ usmívá se při vzpomínkách na studia Rostislav Mazal. Rád si připomíná i diskuze nad pivem v klubu Parník, v Orbisu nebo na Myslivně za kolejemi. Na rodné město je velmi hrdý, přiznává, že čím dál tím víc. „Fascinuje mě, jak se Ostrava dostává dopředu, kolik nových a zajímavých věcí ve městě vzniká, testuje se, v čem je Ostrava napřed, a to i celorepublikovém měřítku. Vidím v práci projekty financované z evropských fondů, které se ve městě podařilo zrealizovat, anebo se plánují, a mám z nich obrovskou radost. Líbí se mi, ve střední Evropě unikátní komplex Dolních Vítkovic, pokrok v elektronizaci a elektrifikaci městské dopravy, vize vodíkového distriktu. Pokaždé, když jedu za rodiči a prarodiči na návštěvu, žasnu,“ říká s hrdostí Rostislav Mazal.

Velmi ho bavily předměty zaměřené na hospodářskou politiku, kde jsou čísla minimálně s devíti nulami. „Byly lepší než dohledávání haléře v podnikovém účetnictví. Kolikrát jsem si říkal, že těch pět haléřů raději doplatím ze svého, než abych je komplikovaně hledal. Předměty z hospodářské politiky a veřejných financí jsem si nikdy nenechal ujít. Zajímavé byly i průkopnické předměty zaměřené na evropské politiky,“ přibližuje svá studia absolvent. Nejtěžší pro něj byla matematika ve všech podobách, a že ji i na Ekonomické fakultě najdeme hodně – ekonometrii, matematiku v ekonomii, statistiku a pravděpodobnost.

Původně ale o studiu na EKF neuvažoval. „Chtěl jsem jít studovat do jiného města. Těšil jsem se, že mě bude učit profesor Klaus. S odstupem času jsem to ale přehodnotil – kamarádi mi řekli, že jej viděli jen párkrát, mnohem častěji našli na tabuli napsaný rozsah stránek, které si mají samostudiem načíst,“ říká Rostislav Mazal. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava pro něj tedy nebyla první volbou, brzy si ale uvědomil, že byla volbou nejlepší. „A to ať už přístupem vyučujících, nerivalitním prostředím mezi spolužáky, zajímavou kombinací předmětů. Na EKF jsem se díval po celou dobu studia na Matičním gymnáziu, které je přes ulici, tak to asi byla osudová přitažlivost,“ usmívá se absolvent, který se celý život řídí heslem, že neexistují hloupé otázky a zeptat se včas a správně šetří hodně času a energie. „Možnost konzultovat některé věci s pedagogy je vynikající příležitost, studenti, nestyďte se a využívejte je,“ dodává.

Sám využívá znalosti, které nabral při studiu na VŠB-TUO, i ve své současné profesi. „A nejde ani tak o tvrdá data, jako spíš o aplikaci na škole získaného způsobu uvažování při řešení problémů a zdrojů informací, kam se obrátit pro ty správné odpovědi,“ vysvětluje. Na katedře jej naučili nemít strach z číslovek s mnoha nulami, což se mu při práci hodí. Co je ale možná ještě důležitější, jsou přátelé, které na škole získal, se kterými jezdí na vodu, chodí po horách, a dokud to šlo, tak i na pivo. „Moji kamarádi jsou sice rozesetí po celé republice či světě, ale když něco potřebuji vědět, nebo si ověřit, mám možnost se na ně obrátit a poradí mi.“

Rostislav Mazal stále pracuje, i po 20 letech, u svého prvního zaměstnavatele, kterým je Ministerstvo pro místní rozvoj. „Po škole jsem se rozkoukával po vhodné příležitosti a volala mi moje kamarádka z ročníku, že její sestra hledá šikovné lidi se znalostí angličtiny, kteří by chtěli rozjet evropské předstrukturální fondy právě na Ministerstvu pro místní rozvoj. A bylo rozhodnuto,“ usmívá se absolvent. Na starosti má evropské fondy pro regionální rozvoj, je řídicím orgánem největšího a tematicky nejpestřejšího Integrovaného regionálně operačního programu, který v dobíhajícím programovém období znamená cirka 150 miliard korun na přibližně 10 000 projektů obcí, měst, krajů, ale i státu. „Slovy pana Kosa z filmu Na samotě u lesa: to máme s programem práce – připravit, vyjednat, konzultovat, vyčerpat, ohlídat, vyúčtovat, zpropagovat. Ostatně, ty mosazné tabulky s logem EU a zmínkou o spolufinancování z fondů EU, vidíte dneska na hodně místech a sami se můžete přesvědčit, co vše, za přispění evropských fondů, bylo ve vašem okolí postaveno, opraveno či vylepšeno,“ říká absolvent. Každý jeho den je jiný, i to je důvod, proč jej jeho práce stále baví. I témata, která s kolegy podporuje s evropských fondů, se mění a člověk se vždycky dozví něco nového – třeba o eGovernmentu, o reformě psychiatrické péče, o památkové ochraně kulturního dědictví, speciální technice pro hasiče, telematice v městské dopravě nebo transformaci sociálních ústavů atp.

Pandemie covid-19 ovlivnila i jeho práci. „I v případě ministerstva můžeme velmi rychle a efektivně přejít na práci v on-line. Výhoda je, že jsme byli dlouhodobě zvyklí pracovat vzdáleně. Co se týká evropských fondů v této nelehké době, v nejbližších dnech budeme vyhlašovat speciální výzvy pro zodolnění českého zdravotnictví, jednotlivých služeb integrovaného záchranného systému, i na rozvoj infrastruktury pro sociální služby,“ uzavírá absolvent.

Vloženo: 29. 3. 2021