Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2023!

VŠB – Technická univerzita Ostrava vybrala přes 10 kilogramů starých mobilních telefonů

VŠB – Technická univerzita Ostrava po roce ukončila sběr starých mobilů, díky kterému lidé mohli přispět na dobrou věc. Univerzita od svých studentů, zaměstnanců i veřejnosti vysbírala 327 mobilních telefonů, které dohromady vážily 12 kilogramů.

Lidé ale přinášeli například i bezdrátové pevné linky. Díky vybraným telefonům jsme snížili emise ekv. CO2 o 518 kilogramů, a kupříkladu úspora vody činila téměř 1000 litrů. Z každého vybraného telefonu putovalo 10 korun na charitativní účely, konkrétně pak Mobilnímu hospici Ondrášek, který poskytuje odbornou pomoc nevyléčitelně nemocným dětem a dospělým a umožňuje jim tak strávit poslední dny v životě důstojně a doma.

Staré mobilní telefony byly roztříděny dle svého stavu buďto k opětovnému použití, anebo k recyklaci. „Opětovné použití je z hlediska hierarchie nakládání nejlepší způsob využití – staré telefony se využívají jako náhradní díly,“ přibližuje výsledek projektu prof. Václav Snášel, rektor univerzity. Při tomto způsobu se dá využít přibližně 20 procent mobilů. „Recyklace pak probíhá tak, že odborníci zbaví mobilní telefon baterie a pak jej rozdrtí. Z této drtě je možné využít až 90 procent nerostných surovin, zejména pak drahých kovů, jako jsou zlato, stříbro, měď či hliník,“ dodává rektor Snášel. Díky opětovnému využití mobilních telefonů nebo jejich recyklaci se nemusejí těžit další nerostné suroviny, a tak dochází jak k obrovským úsporám, tak i ochraně životního prostředí.

Téma recyklace je VŠB – Technické univerzitě Ostrava velmi blízké, sama klade důraz na ekologii a udržitelnost. „Jsme si vědomi důležitosti tématu i naší role ve společnosti a o udržitelnosti a cirkulární ekonomice se snažíme vzdělávat nejen naše studenty, ale formou popularizačních akcí, které sami pořádáme, nebo se jich účastníme, také žáky základních škol, studenty středních škol a širokou veřejnost,“ uzavírá rektor univerzity prof. Snášel. Na VŠB – Technické univerzitě Ostrava věří, že každá věc má  své využití a jako technická univerzita se snaží přicházet s řešeními, která jsou užitečná pro lidi a šetrná pro planetu.

Vloženo: 31. 3. 2021