Platnost příspěvku skončila 29. 9. 2022!

Tým RoverOva slaví 6. místo z prestižní soutěže

Umístění na širším pódiu si z prestižní European Rover Challenge 2021 přivezl tým ostravských strojařů. Studenti katedry robotiky se za úspěchem opět vydali do polského města Kielce.

Tým RoverOva tak se svým mobilním roverem K3P4 navázal na skvělé výsledky z minulých ročníků mezinárodní soutěže, například na loňské stříbro. Zatímco před rokem se ovšem klání konalo distančně a soutěžící museli rover ovládat přes počítač z Ostravy, letos se za soutěží vrátili do polského města Kielce.

Tým RoverOva v Polsku poměřil síly s dalšími 12 týmy z celé Evropy, které se do soutěže kvalifikovaly z celkových 50 přihlášených. Pořadí pak porota vyhodnotila podle toho, jak se týmům dařilo v dílčích disciplínách – od podoby přihlášky, průběžného a finálního reportu, videa a samotné soutěže s pěti různými úkoly. „Vedlo se nám dobře, celkově to hodnotím kladně. Několik bodů jsme ale ztratili docela zbytečně,“ hodnotí Robert Pastor, lídr týmu RoverOva. (vedení pro soutěž European Rover Challenge 2021 měl na starost týmový kolega Tomáš Spurný, pozn. red.)

Přímo na místě musel tým prokázat své dovednosti v pěti disciplínách. V té navigační se musel rover pohybovat autonomně, aniž by ho mohli operátoři sledovat prostřednictvím kamery. Vědecký úkol pak prověřil schopnost týmu provést výzkum na soutěžním poli. „Dostali jsme fotky a mapu soutěžní plochy a naším úkolem bylo identifikovat geologické prvky – například krátery, lávové tunely nebo tektonické aktivity – a poté stanovit hypotézu, kterou jsme měli během jízdy roveru potvrdit, nebo vyvrátit,“ popisuje inženýr Pastor jeden z úkolů, na nějž se museli jakožto strojaři bez jediného geologa v týmu důkladně připravit.

Týmy čekala kromě prezentace o vývoji vlastního roveru a úkolu zaměřeném na manipulaci a sběr předmětů také disciplína, která testovala obratnost. Před robota organizátoři postavili panel, který měl rover ovládat – přepínat tlačítka v dané posloupnosti, měřit napětí nebo zastrčit kabel do zásuvky.

Na všechny tyto specifické disciplíny se musel tým ostravských strojařů připravit výměnou modulů. Přibylo také jiné komunikační zařízení, nové kamery i modernější počítač. A jaké úkoly je čekají do dalšího ročníku? „Před námi stojí jedna velká výzva – přilákat do týmu další kolegy. Uvítáme každého studenta, kterého zajímá robotika a bavilo by ho pracovat s námi na vývoji další generace mobilního roveru,“ uzavírá Robert Pastor své povídání výzvou, aby se studenti hlásili o své místo v týmu RoverOva.

Vloženo: 22. 9. 2021
Útvar: FS - Fakulta strojní