Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

VŠB-TUO se zapojila do dvou projektů zaměřených na mobility

VŠB – Technická univerzita Ostrava je v roce 2021 zapojena do řešení dvou projektů financovaných z prostředků MŠMT v rámci tzv. centralizovaných rozvojových projektů (CRP).

Projekty „Analýza potenciálu virtuálních mobilit a možností jejich rozvoje na vysokých školách“ pod vedením Univerzity Hradec Králové a „Implementace iniciativy Evropské komise Erasmus Without Paper na VVŠ a sdílení zkušeností z praxe“ pod vedením Západočeské univerzity v Plzni spojují české vysoké školy.

Projekty spojují více než 20 univerzit a reagují na aktuální témata. Projekt zaměřený na problematiku virtuálních mobilit se zabývá příležitostmi, které nabízejí virtuální a smíšené, resp. kombinované mobility (blended mobility). Pro většinu českých univerzit je toto téma spojeno s komplikovanou situací vyvolanou pandemií Covid-19 a nutností vyřešit výjezdy a příjezdy studentů v době nouzového stavu a uzavření univerzit.

Iniciativa Erasmus bez papíru (Erasmus without Paper) reaguje na jeden z cílů nového programu Erasmus+, kterým je posílená digitalizace, a klade si za cíl zavést mobility z bezpapírové podobě. K dosažení tohoto cíle je třeba přizpůsobit nastavení interních informačních systémů a být schopen předávat a přijímat požadované údaje partnerovi/od partnera.

V termínu 23. 11. 2021 – 24. 11. 2021 proběhla v Hradci Králové za účasti zástupců partnerských univerzit závěrečná konference obou projektů. Za VŠB-TUO se akce zúčastnila prorektorka pro studium Ing. Zdeňka Chmelíková, Ph.D., proděkanka FMT pro studium prof. Ing. Kamila Janovská, Ph.D. a vedoucí Oddělení mezinárodních vztahů JUDr. Michaela Vráželová, Ph.D., LL.M.

Cesta na závěrečnou konferenci byla financována z Centralizovaného rozvojového projektu „Implementace iniciativy Evropské komise Erasmus Without Paper na VVŠ a sdílení zkušeností z praxe“.

Autor textu: Michaela Vráželová

Fotografie: Michaela Vráželová