Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

Rektor Snášel navštívil francouzské univerzity

Tour de France po univerzitách uskutečnil rektor VŠB-TUO v Paříži.

Rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava prof. RNDr. Václav Snášel, CSc. navštívil v termínu 6. 12. – 10. prosince vybrané univerzity technického směru v Paříži. Pan rektor postupně navštívil École Supérieure d´Ingénieurs Léonard de Vinci (ESILV), Polytech Paris-Saclay, École d´Ingénieurs (ESTACA), Arts et Métiers a École d´Ingénieurs du numérique (ISEP).

V úvodu své cesty se setkal se zástupci francouzského ministerstva, akreditačního úřadu a národní agentury na podporu příjezdu studentů do Francie Campus France.

Se zástupci pařížských univerzit diskutoval jak o studijní nabídce pro francouzské studenty, tak o možnostech vědecko-výzkumné spolupráce a společných projektů. Prohlédl si laboratoře a zázemí všech univerzit a nabídl další varianty spolupráce s fakultami VŠB-TUO. Byly předány informace o aktuální studijní nabídce nebo službách pro zahraniční studenty poskytovaných kanceláří International Contact Point.

Akci pořádala síť „n+i“, která zastupuje francouzské univerzity technického směru. Tyto univerzity mají ve svých studijních programech povinnou zahraniční zkušenost. Francouzští studenti stále
ve větším počtu jezdí na 1-2 semestry na VŠB-TUO, kde si vybírají z široké nabídky předmětů vyučovaných v anglickém jazyce.

„V posledních přibližně 5 letech se skupina francouzských studentů stala nejpočetnější, která jezdí
na výměnný pobyt na VŠB-TUO. Cíleně posiluji vztahy s univerzitami ve Francii, proto jsem osobně navštívil potenciální nové partnery. Vnímám možnosti jak po stránce studijní, tak i po stránce spolupráce ve vědě a výzkumu,“ uvedl po návratu rektor Snášel.

S účastníky akce z Mexika, Indie, Kolumbie, Hondurasu, Portugalska, USA, Svaté Lucie a Gabonu byla zjištěna shoda vybraných studijních programů. Přímo na místě došlo k podpisu Memoranda
o spolupráci s mexickou univerzitou ITESO Universidad Jesuita de Guadalajara. Byla diskutována problematika virtuálních a kombinovaných/smíšených mobilit a sdíleny zkušenosti z jednotlivých zemí.

Cesta byla financována z Centralizovaného rozvojového projektu „Analýza potenciálu virtuálních mobilit a možností jejich rozvoje na vysokých školách“.

Text: Michaela Vráželová, michaela.vrazelova@vsb.cz

Fotografie: Michaela Vráželová