Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

VŠB-TUO vysadí v kampusu univerzity nové stromy

VŠB – Technická univerzita Ostrava vysadí v kampusu nové stromy, bude se jednat o lípy, javory, jasany, jabloně nebo třešně.

V kampusu univerzity se nyní chystá staveniště pro výstavbu nové budovy Ekonomické fakulty, jejíž základní kámen bude položen 20. prosince 2021. Proto Městský úřad Poruba souhlasil s pokácením stromů v místě stavby, ke kterému dojde v období vegetačního klidu, po vydání pravomocného stavebního povolení a před zahájením stavebních prací.

VŠB-TUO je povinna vysadit stromy nové, v kampusu např. u budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky, za budovou rektorátu nebo za budovou Menzy tak budou vysazeny javory, lípy, jabloně, jasany nebo třešně. I přes počet nových stromů, který nařídil Městský úřad Poruba, bude vysazeno téměř dvojnásobné množství stromů a to do dvou let od kácení.

Univerzita tak navazuje na svůj Generel rozvoje VŠB-TUO, který řeší nejen zeleň v kampusu, ale celkový přístup k němu z pohledu environmentální udržitelnosti. V roce 2022 se bude pokračovat např. i s řešením využití dešťové vody, s novým řešením třídění odpadů nebo s alternativními zdroji elektrické energie, kterou je potřeba kampus zásobovat.

„Chceme posilovat a rozvíjet působení univerzity v oblasti společenské odpovědnosti a udržitelnosti začleněním sociálních a environmentálních hodnot do strategie univerzity etickým a udržitelným způsobem, tj. podporou ekologických aspektů provozu univerzity, které mají svůj význam pro kvalitu, relevanci, dosah a efektivitu činnosti univerzity. Právě provozní aspekty tvoří základnu tradičních tří rolí univerzity, do nichž se SDG (Sustainable Development Goals), tj. cíle udržitelného rozvoje OSN, jako horizontální téma rovněž promítají," říká prorektor pro rozvoj a investiční výstavbu František Kuda a doplňuje: „Dalšími oblastmi zdrojů pro změnu jsou např. modrozelená infrastruktura, recyklační infrastruktura, Green Deal, tj. obecně udržitelný rozvoj v oblasti řízení a správy. Jde vlastně o posílení role univerzity při implementaci cílů udržitelného rozvoje v rámci provozních aspektů univerzity, a to jak v rovině reflexe, tak i struktury.“

VŠB-TUO se také dlouhodobě snaží o podporu cyklistů. Proto jsou při rekonstrukcích nebo výstavbách nových budov řešeny i sprchy pro ně a další zázemí. Součástí nové budovy Ekonomické fakulty bude i kolárna.

Vloženo: 15. 12. 2021