Platnost příspěvku skončila 29. 2. 2024!

Za 3D tiskem do Ostravy. Fakulta strojní chystá novou specializaci

Aditivní technologie hýbou světem i Fakultou strojní. Ta totiž chystá novou specializaci pod Bc. studijním programem Strojírenství, která studentům umožní zaměřit se speciálně na 3D tisk, jehož význam v praxi neustále roste.

Doposud se mohli studenti Fakulty strojní s metodami aditivní výroby setkat pouze v předmětu magisterského studia. Odborníci z Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie však připravili specializaci Aditivní technologie, kterou si mohou studenti programu Strojírenství zvolit už v bakalářském studiu. V pátém a šestém semestru tak získají znalosti související s multioborovou problematikou aditivní výroby. Akreditace této specializace se očekává na jaře letošního roku. První studenti by si tento směr mohli zvolit v akademickém roce 2022/2023.

Využívání 3D tisku jakožto výrobní metody narůstá každým rokem v Česku i ve světě. Fakulta strojní tak udělala další krok směrem k modernizaci výuky a nabídky studijních oborů. Specializace zaměřená na aditivní technologie by tak do Ostravy mohla přilákat nové talenty se zájmem o moderní technologie. Studenti se díky centru 3D tisku Protolab, které patří k největším a nejlépe vybaveným pracovištím svého druhu v Evropě, dostanou k práci s profesionálními 3D tiskárnami pro zpracování kovových, polymerních a kompozitních materiálů. To se jim jinde nestane.

Specializace Aditivní technologie nabídne studentům pět hlavních předmětů, v nichž se naučí programovat a obsluhovat 3D tiskárny a zaměří se na topologickou optimalizaci, navrhování bionických konstrukcí, 3D skenování, reverzní inženýrství a další oblasti související s aditivními technologiemi.

Studenti také během studia navštíví mnoho firem, které 3D tisk hojně využívají nebo 3D tiskárny a tiskové materiály přímo vyrábějí. Absolventi specializace Aditivní technologie najdou uplatnění ve spoustě strojírenských podniků a průmyslových oblastí, jako je automotive, letectví, zdravotnictví nebo průmyslový design.

Text: Mgr. Lada Poštulková, PR koordinátorka Fakulty strojní
Foto: archiv Centra 3D tisku Protolab