Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

Rektor VŠB-TUO se připojuje k Prohlášení ČKR k vývoji situace na Ukrajině

Rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava, prof. RNDr. Václav Snášel, CSc., se připojuje k Prohlášení České konference rektorů k vývoji situace na Ukrajině.

Česká konference rektorů (ČKR), ve které rektor VŠB-TUO bude působit jako místopředseda (od 1. března 2022), vydala v úterý 22. února 2022 prohlášení k vývoji situace na Ukrajině:

Rektorky a rektoři vysokých škol ČR, členové České konference rektorů (ČKR), jsou hluboce znepokojeni děním na Ukrajině a pokračujícím vyhrocováním situace ze strany Ruska. Události posledních dnů a hodin považuje ČKR za mimořádně zneklidňující a závažné.

ČKR je přesvědčena, že každý nezávislý stát má právo demokratickým způsobem rozhodovat o své budoucnosti a o svém dalším směřování. Je zcela nepřijatelné, aby v tomto bylo komukoli bráněno nátlakem, výhrůžkami, anebo dokonce vojenskou silou. Takovéto metody a způsoby uvažování nepatří do Evropy 21. století a ČKR je důrazně a radikálně odmítá.

ČKR vždy hájila a bude hájit principy základních lidských práv a svobod, demokracie a mírového řešení sporů a problémů.

ČKR je v dané situaci – a zejména v případě, pokud by došlo k dalšímu vyhrocování situace na Ukrajině – připravena podpořit ukrajinské studenty a akademiky. V současnosti probíhají na úrovni vedení vysokých škol, jež jsou svými rektorkami a rektory zastoupeny v ČKR, debaty o tom, jaké formy pomoci by byly nejvhodnější.

ČKR se již dříve vyslovila jednomyslně pro nabídku pomoci ze strany jednotlivých vysokých škol, které jsou zastoupeny v ČKR, pronásledovaným běloruským studentům a akademikům a podobným způsobem je připravena projevit svoji solidaritu i nyní.

Vloženo: 23. 2. 2022