Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2023!

"Děláme maximum pro to, abychom pomohli jak po materiální, tak i psychické stránce," říká rektor VŠB-TUO Václav Snášel

Když před dvěma lety zasáhla svět pandemie, VŠB – Technická univerzita Ostrava se do boje proti ní aktivně zapojila. Nenapadlo nás ale, že v roce 2022 budeme pomáhat lidem prchajícím před válkou, která se odehrává jen kousek od nás. Jak ruská agrese vůči Ukrajině zasáhla naši univerzitu a jak VŠB-TUO pomáhá? V rozhovoru odpověděl náš rektor, prof. RNDr. Václav Snášel, CSc.

Pane rektore, jak jste reagoval, když jste se dozvěděl o agresi Ruska vůči Ukrajině?

Dlouhou dobu se zdálo, že slova jako válka nebo okupace jsou již součástí naší historie,
a že ve 21. století se toto nemůže stát. Nyní vidíme, že válka a okupace jsou naše současnost. Domnívám se, že agrese Ruska vůči Ukrajině je neomluvitelná. Šokovalo mě to.

Zapojila se VŠB – Technická univerzita Ostrava do pomoci lidem, zasaženým konfliktem?

Našim ukrajinským studentům a zaměstnancům jsme nabídli pomoc s možnými problémy: pracovníci International Contact Point pomáhali například se zajištěním psychologa, doprovázeli zaměstnance a studenty VŠB-TUO na schůzky na úřadech a další místa, kde je potřeba tlumočení. Přijímali žádosti o mimořádné stipendium a byli k dispozici stejně jako v jiných krizových situacích.

Zapojili se do pomoci Ukrajincům také studenti naší univerzity?

Zapojili, jsem na ně hrdý a moc jim děkuji. Nejen na kolejích pomáhali s vynášením věcí a jinými manuálními činnostmi, ve spolupráci s Potravinovou sbírkou Ostrava uspořádali sbírku jídla, zejména trvanlivých potravin. Veškeré potraviny a hmotné dary našly téměř okamžitě využití právě na našich kolejích, jídlo studenti neustále doplňovali. Vybralo se také hodně oblečení. Stejně tak se velice zapojili i naši zaměstnanci z kolejí. Ti koneckonců perfektně fungují už dlouhodobě, kdy jim covid velice zkomplikoval práci.

Studenti pomáhali také s administrativou.

Ano, po příjezdu uprchlíků vyplňovali ubytovací formuláře, vyřizovali Wi-Fi připojení, s lidmi komunikovali, doprovázeli je na cizineckou policii nebo vyřizovali zdravotní pojištění.

Část kolejí nabídla VŠB-TUO také uprchlíkům. Komu konkrétně a jak je to s poptávanými a obsazenými místy?

Jedná se zejména o ženy s dětmi. Počet poptávaných a obsazených míst se neustále mění, kapacita je ale omezena, protože jsou naše koleje využívány studenty, letní semestr běží normálně, tedy kontaktní formou. Děláme maximum pro to, abychom pomohli jak po materiální, tak i psychické stránce. Většina přijíždějících nás ale bere jen jako dočasné ubytování, většinou zůstávají na pár dní a pak směřují dále k něčemu stálejšímu.

Pomáhá univerzita svým studentům, zasaženým konfliktem, také finančně?

Vyčlenili jsme také finanční prostředky na podporu konfliktem zasažených studentů. Zatím je systém nastaven do konce prázdnin, studenti si mohou každý měsíc požádat o stipendium, pokud mají finanční problémy. Mají strach o své rodiny, domovy, své studium. Naše Kariérní centrum také dělá maximum pro zprostředkování brigád a práce, aby si mohli ještě dále přivydělat. Rád bych ještě zmínil, že vedení univerzity zcela jednoznačně odmítá kolektivní vinu, ruští studenti také mohou být mezi postiženými. A jak už jsem říkal na začátku, spousta z nás si myslelo, že válka a okupace jsou součástí historie Evropy. Bohužel tomu tak není. Demokracie a svoboda nejsou takovou samozřejmostí, jako jsme si mysleli. Je proto třeba je posilovat a dále budovat.

Text: redakce

Foto: Ing. Petr Havlíček