Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2023!

O Junior univerzitu VŠB-TUO je mimořádný zájem

Od října se do Junior univerzity zapojily stovky nadšenců pro přírodní vědy a techniku ze základních a středních škol, ale také lektorů, pedagogů a studentů VŠB-TUO.

Junior univerzita je dalším střípkem do mozaiky Zlepši si techniku, systému práce se zájemci o technické obory a potenciálními uchazeči o studium, který koordinuje pracoviště Popularizace. VŠB – Technická univerzita Ostrava dlouhodobě spolupracuje se základními a středními školami.
„Jsme v pravidelném kontaktu s více než 200 učiteli Moravskoslezského kraje. Vybírají si programy z různých oborů na stránkách www.zlepsisitechniku.cz pro doplnění výuky nebo školních projektových dní. Naši pedagogové a studenti přednášejí na školách, nebo pracují s žáky v univerzitních laboratořích,“ říká Jarmila Černá. Jednotlivci a týmy jsou pravidelně zváni do soutěží, celé třídní kolektivy míří na již tradiční Den Zlepši si techniku s VŠB-TUO nebo festival Art&Science. On-line přednášky si vybírají školy z mnoha koutů České republiky. Univerzitě se v průběhu celého roku daří popularizovat své obory také široké veřejnosti, například na akcích typu Den země, Kopřivnické dny techniky, Festival v ulicích nebo na oblíbené Noci vědců, kterou VŠB-TUO koordinuje v rámci celé ČR.

„Co nám v systému chybělo, byla přímá komunikace s dětmi a teenagery. Tu nyní zajišťuje právě Junior univerzita,“ vysvětluje Černá. Jedná se o unikátní systém mimoškolního neformálního vzdělávání pro žáky základních a středních škol. „Nabízí kroužky, workshopy, přednášky, expedice a letní školy, to vše s technickými a přírodovědnými tématy, včetně architektury a ekonomie,“ dodává. Prostřednictvím jednoduché registrace na stránkách Junior univerzity zájemci získávají širokou nabídku programů vhodnou pro jejich věk. Navíc mají přehled také o lektorech jednotlivých programů a oborech univerzity. „Za své studium pak získávají body a s tím související ocenění a motivace. Vyhodnocení chystáme na 6. června, kdy v Aule VŠB-TUO proběhnou slavnostní promoce Junior univerzity,“ dodává Jarmila Černá.

Junior univerzita je určena prvňáčkům i maturantům, zájemci se ke studiu se mohou přihlásit v průběhu celého roku. „Studují ve volném čase a programy, šité na míru dětem různého věku, si vybírají podle svého zájmu a možností. Součástí Junior univerzity je také mentoring pro nadané žáky středních škol, kteří mají možnost konzultovat s našimi pedagogy Středoškolskou odbornou činnost (SOČ) a jiné soutěže, zapojují se do projektů.“ Junior univerzitu si chválí i pedagogové a kariéroví poradci na základních a středních školách.

„Junior univerzita zaplnila mezeru na trhu neformálního vzdělávání. Děti a mladí lidé se zájmem a nadáním se mohou u nás dále rozvíjet.“ říká Jarmila Černá. Junior univerzita přináší ovoce fakultám i celé VŠB-TUO. „Práce s našimi potenciálními studenty je během na dlouhou trať. Domnívám se, že ji nemůže dělat každý, jsou k tomu potřebné vlastnosti jako empatie, trpělivost, schopnost motivovat,“ zamýšlí se koordinátorka Junior univerzity. Do systému je aktuálně zapojeno na 120 pedagogů a studentů, kteří svůj obor milují, věří v jeho potenciál a chtějí pro něj nadchnout i další generaci. „Jsme přesvědčeni, že pokud se děti a teenageři budou na VŠB-TUO kvalitně vzdělávat a cítit se dobře, jejich pozitivní hodnocení se bude šířit dál v rodině, mezi spolužáky a kamarády. Stále platí, že doporučení a pozitivní zkušenost jsou tou nejlepší reklamou,“ uzavírá Jarmila Černá.

Junior univerzita v číslech:

Text: Ing. Barbora Urbanovská a Mgr. Jarmila Černá

Foto: Defabrik