Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2023!

Co je to ESN VSB - TU Ostrava?

Zkuste si představit mezinárodní studentskou organizaci, ve které byste našli úžasný tým lidí, který pomáhá zahraničním studentům přijíždějícím do Ostravy a stará se o to, aby během semestru poznali českou kulturu a hezky si to u nás užili.

Přesně takovou organizací je ESN VSB - TU Ostrava. Na naši univerzitu ročně přijíždí více než 500 zahraničních studentů ze zemí jako je Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko nebo třeba Jižní Korea. Studentům pomáháme již s jejich prvními krůčky po Ostravě, ať už jde o cestu z nádraží, vyřízení ubytování či registrací na fakultě. Po náročném prvním dni a vyřízení všech formalit přichází neméně důležitá část a tou jsou Orientation days. Během nich se přijíždějící studenti seznámí nejen mezi sebou navzájem, ale také s prostředím univerzity a všemi nástrahami, které je můžou v následujících měsících potkat. Mezi oblíbené akce Orientation days patří např. Welcome party, Sightseeing game Poruba nebo třeba procházka centrem s “výšlapem” na haldu Emu.

Fotky z našich akcí naleznete na našem Instagramu @esnvsbtuo, nebo Facebooku ESN VSB - TU Ostrava

Prvním týdnem to však ani zdaleka nekončí, během semestru pak organizujeme velké množství různých akcí. Jižní Morava, Malá Fatra, Energylandia a většina vrcholků Beskyd jsou místa, kam už jsme se se studenty podívali a kam s nimi pravidelně jezdíme. Aby se studenti dozvěděli i něco o české kultuře a historii, pořádáme pro ně exkurze do Dolní Oblasti Vítkovic nebo třeba na Landek. Mezi nejoblíbenější akce však patří tzv. FILLUP (Free International Language Lesson Unity Programme). Jde o kulturní večery, kdy studenti z jedné země prezentují svou zemi, své zvyky a kulturu ostatním studentům. Kromě prezentace zde bývá i ochutnávka jídla, která je pro mnohé největším lákadlem.

“Zažijte s námi Erasmus v Ostravě!”

ESN však není pouze organizace pro zahraniční studenty, na své si přijdou i studenti lokální. Účast na našich aktivitách je zajímavý způsob, jak dát svému studiu na VŠB mezinárodní rozměr. Po pár týdnech strávených s Erasmáky si uvědomíte, že studium na výšce je vážně super a že kromě toho, že jste si zlepšili angličtinu, máte přátele téměř po celém světě. A není pak nic lepšího, než když jedete na výlet do Španělska a po městě vás provede váš dobrý kamarád z Erasmu v Ostravě.

Není to však jen o zábavě, v ESN se toho člověk může hodně naučit a může si vyzkoušet spoustu nových věcí. Záleží jen na časových možnostech a co koho baví a zajímá. Ať už jde o drobnou pomoc při organizaci menší akce, zorganizování víkendového výletu do zahraničí nebo navržení grafiky na jednu z našich akcí, každý si u nás najde to své. Možností je opravdu hodně a vše závisí jen na představivosti a na tom, co koho baví.

“Můžeš se zapojit také jako buddy - budeš první kamarád přijíždějícího zahraničního studenta v Ostravě a pomůžeš mu s prvními kroky v úplně novém městě.”

Náš tým se pravidelně rozrůstá a rádi mezi sebou přivítáme nové nadšené lidi, kteří budou mít chuť se zapojit. Pokud se vám myšlenka ESN líbí, můžete nás kontaktovat na našich sociálních sítích: Instagram @esnvsbtuo, Facebook: ESN VSB - TU Ostrava nebo na našem mailu: info@esnvsb.cz. Těšíme se na Tebe!

Text: Zdeněk Nevím, President ESN VSB - TU Ostrava, Martin Václavík, HR Manager ESN VSB - TU Ostrava

Foto: David Lazecký, ESN VSB - TU Ostrava

Vloženo: 4. 5. 2022