Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

Na VŠB-TUO proběhla diskuzní akce Women at UNIversity

V přednáškovém sále Univerzitní auly VŠB-TUO se na začátku května konala akce Women at UNIversity, kde se účastnice a účastníci akce dozvěděli více o rovných příležitostech a genderové problematice.

„Na molekulární úrovni mezi muži a ženami až takový rozdíl není, v jiných oblastech se ale nůžky rozevírají více,“ řekla při přivítání účastníků prorektorka pro vědu a výzkum Jana Kukutschová. Na programu akce bylo vyhodnocení Auditu rovných příležitostí, který na VŠB-TUO probíhal od září do prosince loňského roku. Prezentovala ho Kateřina Kaňoková, která je odbornicí na oblast rovných příležitostí a také zkušená lektorka. Po ní vystoupila s tématem nejen spokojenosti zaměstnanců a stejných podmínek mužů a žen v komerční sféře Hana Matějková Fabíková. A na závěr, s prezentací o ženách ve vědě vystoupila prorektorka Kukutschová.

Rovné příležitosti znamenají stejnou šanci pro všechny. Věděli jste, že aktuální rozdíl v platech u mužů a žen je 16,5 % ve prospěch mužů, ještě větší je u manažerských a řídicích pozic, na kterých nepracuje tolik žen. Tam dosahuje až 30 %. Na mateřské/rodičovské dovolené je 96 % žen a 4 % mužů. Ženy si na pohovorech říkají o menší nástupní plat. Česká republika je za (ne)rovné příležitosti velmi kritizována, vznikla ale Strategie rovnosti žen a mužů 2021-2030, která je pro vládu prioritou.

VŠB – Technická univerzita Ostrava přistupuje k politice rovných příležitostí odpovědně a otevřeně. Podporuje rovné zacházení, nediskriminační přístup a také oblast slaďování pracovního a rodinného/osobního života. Zaměstnanci a zaměstnankyně VŠB-TUO mají vhodné pracovní podmínky a pracují v bezpečném pracovním prostředí.

Vloženo: 6. 5. 2022