Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2023!

Report z konference a workshopů TA ČR

V rámci projektu TA ČR řešeného Katedrou společenských věd proběhla ve středu 27. 4. 2022 v prostorách Auly VŠB-TUO pod záštitou rektora VŠB-TUO on-line konference s názvem „Vývoj teoreticko-aplikačních rámců pro sociální změnu v realitě transformace průmyslu“.

Konference byla tvořena plenárním zasedáním a třemi workshopy. V úvodním slovu shrnul doc. Martin Malčíka historii a výstupy řešeného projektu. Následně pokračovaly přednášky zástupců aplikačního garanta, Svazu průmyslu a dopravy ČR - Ing. Jiřího Holoubka a Mgr. Mileny Jabůrkové, kteří se zabývali situací v oblasti Průmyslu 4.0 a digitálního vzdělávání optikou českého průmyslu. Závěrečné slovo pronesl náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu, Ing. Petr Očko, když shrnul současné trendy a výzvy v kontextu Průmyslu 4.0.

Po plenárním zasedání následovaly tři paralelní workshopy, které bylo možné navštívit jak fyzicky, tak formou online. První workshop s názvem Vztah stroj a Společnost 4.0 (místnost UA4, 10.30 – 12 hod.) vedli kolegové Dr. Petra Kowaliková a Dr. Roman Rakowski. Popsali své výzkumné výstupy, popis reality Společnost 4.0, výzkum dotazníkového šetření studentů a studentek VŠB-TUO a popis alternativ a dopadů, které Průmysl 4.0 na trhu práce přinese.

Druhý workshop s názvem Etika pro Společnost 4.0 (místnost UA3, 10.30 – 12 hod.) vedl Dr. Tomáš Zemčík, který ve svém výzkumu poukázal na současné problémy a etická dilemata v kontextu implementace nových technologií.

Třetí workshop s názvem Vzdělávání v éře Společnost 4.0 (místnost UA5, 10.30 – 12 hod.) vedli kolegové prof. Josef Malach a doc. Martin Malčík. Oba představili problematiku Průmyslu 4.0 a Společnosti 4.0 v kontextu vzdělání a vzdělávání. Upozornili na nové trendy, které bude potřeba v rámci obecného vzdělání zavést.

Všechny tři workshopy vyvolaly u audience mnoho zajímavých otázek, které vedly k širokým diskuzím.

Text: Mgr. Roman Rakowski, Ph.D

Vloženo: 10. 5. 2022