Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2023!

V krajském kole SOČ bodovali žáci vedení mentory naší univerzity

Dne 9. května proběhlo na VŠB-TUO Krajské kolo přehlídky Středoškolské odborné činnosti.

Středoškoláci z celého Moravskoslezského kraje prezentovali své práce z několika oborů a oblastí. 2. místo v oblasti Strojírenství, hutnictví a doprava získali studenti 3. ročníku oboru Strojírenství Vojtěch Duda a Tibor Rumen Račev ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Frýdek-Místek, p. o. Úspěšně obhájili svou práci na téma 3D tisk silikátových materiálů, pod vedením Ing. Hany Ovčačíkové, Ph.D. z Fakulty materiálově-technologické a Ing. Tamary Fajkusové z POJ F≈M.

Spolupráce studentů s dr. Ovčačíkovou začala na podzim 2021 a studenty téma natolik zaujalo, že jej nejen přihlásili do SOČ, ale budou na fakultu docházet až do své maturity v roce 2023. Po úspěšné obhajobě ve školním kole a postupu do okresního kola SOČ příprava studentů zintenzívněla. Trénovali především přednes, tiskli na 3D tiskárně prezentační předměty a ladili formální náležitosti.

Konkurence v okresním kole byla veliká, nutno však podotknout, že studenti byli nejmladšími účastníky a postoupili do krajského kola! „Velmi jsem jim přála vyhrát, protože ve velmi krátkém čase zvládli to, co někteří připravují i rok. Jejich ochota učit se novým věcem je neuvěřitelná. Z pohledu pedagoga nastavili laťku hodně vysoko. Obtížnost tématu a prezentační dovednosti studentů byly srovnatelné s úrovní bakalářských prací. Každopádně to byla cenná zkušenost jak pro kluky, tak pro mě. Takové talentované studenty je radost učit a vést. Byla bych ráda, kdyby se univerzita do této akce více zapojila, ať už mentorsky, nebo organizačně. Navazujeme touto formou vztah s desítkami talentovaných mladých lidí,“ dodává Hana Ovčačíková, pedagožka a dlouholetá popularizátorka vědy z Katedry tepelné techniky FMT.

Vloženo: 9. 5. 2022