Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2023!

SPIN-OFF: příběh úspěchu

V úterý 10. května se na VŠB-Technické univerzitě Ostrava uskutečnila akce pod názvem Spin-off: Příběh úspěchu.

Jednalo se o diskuzní seminář, jehož cílem bylo upoutat pozornost k tématu univerzitních Spin-off společností a rozvést debatu o dané problematice nad příkladem společnosti GeneSpector,  jedné z nejprogresivnějších akademických Spin-off společností současnosti.

VŠB-TUO má vybudovanou rozsáhlou vědeckovýzkumnou infrastrukturu na velmi vysoké technické i vědecké úrovni. Je jednou z nejúspěšnějších vysokých škol v ČR v počtu každoročně získávaných patentů i objemu generovaných příjmů ze smluvního výzkumu. Univerzita disponuje také podpůrnou infrastrukturou pro přenos technologií a poznatků do praxe v podobě Centra transferu technologií, dále disponuje prostory a akceleračním programem pro vznikající studentské a zaměstnanecké startupy a mimo to úzce spolupracuje s Moravskoslezským inovačním centrem. Nejčastější formou uplatnění výsledků výzkumné a inovační činnosti na univerzitě jsou však i přes současné trendy na jiných univerzitách v ČR smluvní výzkum a licencování. Univerzitní Spin-off společnost zde vznikla zatím pouze jedna.

Jedním z nejviditelnějších příkladů úspěšné praxe v podpoře vzniku univerzitních Spin-off společností je Karlova univerzita a její dceřiná společnost Charles University Innovations Prague a.s. (CUIP), zajišťující komercializaci výsledků vědy a výzkumu. CUIP se za čtyři roky existence podařilo založit již 6 univerzitních Spin-off společností. Mezi ně patří i společnost GeneSpector, která nabízí řešení pro rychlou detekci Covid-19 a může se za rok a půl svého fungování pochlubit nejen pozitivním přínosem v boji proti pandemii Covid-19, ale také obratem v objemu půl miliardy Kč.

Účastníci semináře měli možnost vyslechnout si příběh a následně i debatovat s Mgr. Otomarem Slámou, MBA, MPA, předsedou správní rady Charles University Innovations Prague a.s.,
a Ing. Michalem Pohludkou, Ph. D., MBA, LL. M,  jednatelem společností GeneSpector s.r.o. a GeneSpector Innovations s.r.o. Tato debata byla o to hodnotnější, že se nesla v otevřeném neformálním duchu a obsahovala řadu zajímavých zákulisních detailů. Prezentovaný příklad pozitivní praxe sice nemůže být z logických důvodů zcela napodobitelný, ale jasně demonstruje,
že komercializace formou univerzitní Spin-off společnosti dává smysl. To ostatně potvrdili i samotní diskutující z řad akademiků a výzkumných pracovníků tím, že se se zájmem zapojovali do diskuze a pokládali řadu konkrétních dotazů, napovídajících, že univerzitní Spin-off společnost je cesta, kterou již reálně rozvažují.

O to, jakou má vizi podpory univerzitních Spin-off společností VŠB-Technická univerzita Ostrava doplnil diskuzi doc. Ing. Igor Ivan, Ph.D. prorektor pro strategii a spolupráci a potvrdil odhodlání vedení univerzity maximálně podpořit univerzitní týmy, které přinesou vhodné výsledky pro uplatnění v praxi právě tímto podnikatelským způsobem. Z pohledu nastavených procesů a vybudované infrastruktury pro podporu transferu technologií zazněly informace Ing. Miroslav Neulinger a Mgr. Michaely Manové. Celou akci skvěle moderoval Dr. Mgr. Aleš Vlk, Zakladatel portálu Vědavýzkum.cz.

Všem účastníkům tohoto diskuzního semináře patří velký dík za aktivní diskuzi, a speciální dík patří hostům, kteří se ochotně dělili o své zkušenosti a cenné know-how.

Vloženo: 11. 5. 2022