Platnost příspěvku skončila 7. 7. 2023!

Letošní Den dětí nepatřil jen dětem, ale i seniorům

Do univerzitního muzea zavítala návštěva z Orlové.

První červnový den patří hlavně dětem, na VŠB-TUO však letos zavítala skupinka opačného věkového spektra. Městská knihovna Orlová uspořádala zájezd pro své studenty Akademie třetího věku do Univerzitního muzea VŠB-TUO. Více než čtyřicetičlennou skupinu seniorů provázela sbírkou uměleckých děl Eva Špačková z Katedry architektury.

Návštěvníci se dozvěděli informace o historii nejen samotných děl, ale také celého kampusu. Senioři se zájmem naslouchali a byli překvapeni rozsahem univerzitní umělecké sbírky. U pískovcového reliéfu Vladislava Gajdy Zrození uhlí ve vstupní hale rektorátu doplnila výklad svými znalostmi jedna z účastnic prohlídky, paní Miluška, která přesně a velmi odborně popsala jednotlivé prvky výtvarného díla. „Můj otec byl horník, takže když jsem se na ten reliéf podívala, hned mi bylo jasné, že tohle má představovat sloje, skalní masiv a haldovinu,“ komentovala reliéf paní Miluška.

Návštěvníky zaujal i venkovní reliéf na fasádě - Prométheus/Rozmach vědy, techniky a civilizace od stejného autora. „Je to úžasné, jak tady venku, tak i ta vnitřní část,“ hodnotila dílo paní Mirka, která je vystudovanou stavařkou. Možná i proto byla nadšená stylem budov v kampusu, které jsou dle ní nadčasové. „Nikdy jsem tady nebyla a netušila jsem, že to bylo postaveno tak dávno, je to nádhera,“ shrnula svoje dojmy z prohlídky muzea v univerzitním kampusu seniorka.

Vloženo: 9. 7. 2022