Platnost příspěvku skončila 18. 7. 2023!

Colours of Ostrava po 3 letech: scéna VŠB-TUO bavila malé i velké návštěvníky

Fanoušci Colours of Ostrava se po pauze dočkali 19. ročníku tohoto multižánrového festivalu. Nechyběla na něm ani UniverCity Stage, na které VŠB – Technická univerzita Ostrava bavila návštěvníky ve středu 13. a ve čtvrtek 14. července. Co jsme nabídli?

Program VŠB-TUO zahájil Michal Faltejsek, propagátor vědy a inovací, start-up founder a městský inženýr. Ten publiku představil jak vývoj urbanismu za poslední desítky let, tak i koncept Smart City. Druhým přednášejícím byl Petr Pavlík z Fakulty strojní, který svou hodinu věnoval tématu více než aktuálnímu, a to energetice. Posluchačům přiblížil, jaký by byl život bez elektrické energie anebo jaké změny společnost v této oblasti čekají. Středu uzavřel Oldřich Motyka, odborník na nanomateriály. Z jeho přednášky se lidé dozvěděli, jak se materiály dostávají do životního prostředí a jaký mají vlastně vliv na lidské zdraví.

Čtvrtek byl na UniverCity Stage pod taktovkou VŠB-TUO opět nabitý. Zahájila ho debata mezi Hanou Štverkovou, vedoucí Katedry podnikohospodářské EKF,  a Markem Navrátilem, který působí jako head hunter, na téma čtyřdenního pracovního týdne. Společně probrali jeho plusy a minusy, a také to, v jakých odvětvích se pravděpodobně uplatní. Druhý den Colours of Ostrava jsme se zabývali bezpečností. Jiří Pokorný, děkan naší Fakulty bezpečnostního inženýrství, představil nová bezpečnostní rizika a vysvětlil, jak vlastně funguje integrovaný záchranný systém. U bezpečnosti jsme zůstali i následující hodinu, přesunuli jsme se ale do kyberprostoru. Jan Plucar seznámil posluchače s hackerskými a jinými skupinami, ukázal nabízené služby temného webu a uvedl skutečné příklady lidí podvedených na internetu. Festivalovou scénu VŠB-TUO uzavřela společná prezentace odborníků na 3D tisk: Marka Pagáče z Fakulty strojní se zástupci Prusa Research 3D printers Štěpánem Feikem a Jakubem Kmoškem o tom, kde 3D tisk pomáhá.

Scénu VŠB-TUO doplňovaly po oba dva dny workshopy. Lidé si mohli odpočinout u kávy, dát si cukrovou vatu, nechat se potetovat, nebo objevit tajemství fluidně pražené kávy či se zblízka podívat, jak tisknou 3D tiskárny. Věříme, že si návštěvníci naši scénu na Colours of Ostrava užili a těšíme se na příští rok!

Vloženo: 15. 7. 2022