Platnost příspěvku skončila 31. 7. 2023!

Studenti Mezinárodní letní školy architektury poznávali Ostravu a okolí

Mnohá dobrodružství nejen s architekturou zažívali účastníci International Summer School of Architecture během druhého prázdninového týdne v Ostravě.

Na 9. ročník letní školy se sjelo nejvíce účastníků za celou její historii, celkem 13 mladých lidí z Polska, Turecka, Egypta, Jemenu, Sýrie a České republiky. Pestrou skupinu tvořili studenti architektury, doktorandi i mladí pedagogové, geograf, student dějin umění i dvě středoškolačky se zájmem o architekturu - jedna z Polska a jedna ostravská studentka Junior univerzity VŠB-TUO.

Organizátoři a lídři letní školy Eva Špačková z Katedry architektury FAST a Tomáš Čech, popularizátor architektury a lektor programů Junior univerzity, připravili nabitý program. Účastníci poznávali historii a architekturu Poruby, ostravské centrum i industriální oblasti včetně DOV, bydlení v dělnických koloniích ve Vítkovicích i v jiných částech regionu, prošli si ostravskou městskou divočinu a vystoupili na vrchol haldy Ema, podívali se i do Orlové a do Karviné. Své zážitky, znalosti a originální pohled na Ostravu zpracovali do závěrečných individuálních prezentací s vlastními fotkami a kresbami. Ve skupinách vytvořili také plakáty, které odrážejí jejich pohled na témata bydlení, průmyslu, krajiny a veřejného prostoru v Ostravě.

Slavnostní závěr letní školy proběhl tradičně v pátek 15. července v učebně Popularizace v budově Ústřední knihovny za přítomnosti hostů a přátel letní školy z naší univerzity. Každoročně se vracejí i absolventi letní školy z předchozích let. Letos se díky prázdninové cestě do Ostravy na výsledky letní školy přišli podívat i hosté velmi vzácní - rektorka mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP Praha Regina Loukotová a nizozemský architekt Winy Maas z ateliéru MVRDV v Rotterdamu.

Děkujeme Evě Špačkové a Tomáši Čechovi za skvělou odbornou přípravu, organizaci a rodinnou atmosféru akce. Letní školu architektury spolupořádá tým popularizace útvaru Vztahů s veřejností VŠB-TUO díky programu Vzdělávání a talentmanagement Statutárního města Ostrava. Díky této spolupráci se daří skloubit programy pro středoškolské a vysokoškolské studenty, bořit jazykové bariéry i mýty o „černém městě“ a představovat Ostravu jako přívětivé a nadějeplné místo pro život a studium.

Vloženo: 19. 7. 2022