Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

Tři roky s Erasmem+: mezinárodní kreditovou mobilitou

V červenci skončilo programové období výzvy 2019, pod níž naše univerzita spolupracovala s pěticí institucí z Balkánu, Jordánska a Kazachstánu.

Od roku 2015 se program Erasmus+ rozšířil také na země mimo Evropu, a umožnil štědře podpořit výjezdy, a především příjezdy studentů a pedagogických i nepedagogických pracovníků. Erasmus+: mezinárodní kreditová mobilita, jak se program přesně nazývá, je oproti klasickému Erasmu trochu elitnějším. Projektová žádost, která se sepisuje velice konkrétně s vybranými institucemi, je kvůli svému omezenému grantu přísně hodnocena a není jednoduché získat pro danou spolupráci podporu. V tříleté výzvě 2019, která právě tímto semestrem skončila, se to však naší univerzitě podařilo a zrealizovali jsme mobility hned s pěticí institucí: Aleksandër Moisiu University of Durres z Albánie, International Burch University z Bosny a Hercegoviny, University of Montenegro z Černé Hory, Tafila Technical University z Jordánska a Kazakh-British Technical University z Kazachstánu.

Samotná mobilitní část programu začala v září 2019, do její realizace však velice záhy zasáhl covid, který značně znesnadnil cestování, zvláště za hranice Evropské unie. Situace se trochu uklidnila až s akademickým rokem 2021/2022, kdy proběhla většina naplánovaných cest. Během tříletého období jsme vyslali studenty na praktickou stáž do Albánie, na univerzitě jsme naopak přivítali kazašské, jordánské, albánské či černohorské studenty, kteří zde studiem strávili minimálně jeden semestr. Také zaměstnanci cestovali oběma směry, ať už jejich cílem byla výuka, navazování užší spolupráce ve studiu či výzkumu nebo účast na International Week. Celkově se za toto tříleté programové období podařilo uskutečnit 72 mobilit, na než bylo na stipendiích vynaloženo takřka 160 000 EUR, necelý 58 000 EUR na 49 zaměstnaneckých cest a cca 102 000 EUR na 23 studijních stáží.

Do programu je možné se zapojovat i nadále, termín na projektové žádosti bývá každoročně během února. Momentálně očekáváme výsledky výzvy 2022, v níž se ucházíme o spolupráci s devíti institucemi.

Vloženo: 1. 8. 2022
Útvar: 9230 - Oddělení mezinárodních vztahů